Mokry opatrunek złagodzi objawy chorób skóry

Sposób naszych babć powraca do łask. Łagodzi świąd, odżywia skórę i zapobiega nocnemu drapaniu. Wet wrapping szczególnie zalecany jest w przypadku egzem u dzieci.

Wraz z nadejściem zimy, kiedy ogrzewanie w naszych domach wysusza powietrze w pomieszczeniach, wiele osób zaczyna odczuwać przesuszenie skóry spowodowane egzemą. Na tego typu przypadłość lekarze zalecają kremy łagodzące podrażnienia albo maści sterydowe. To rozwiązania doraźne. Medycyna indyjska uważa, że często przyczyną egzemy jest ogromne przesuszenie zarówno skóry, jak i całego organizmu. Gdy mamy za mało wody, gromadzą się w nim toksyny.

Dlatego indyjscy medycy zalecają wprowadzenie do jadłospisu zup, gulaszy oraz kleiku z siemienia lnianego. Nie należy też zapominać o kwasach tłuszczowych omega-3, które znaleźć można w rybach, olejach czy orzechach. Można też przyjmować je w postaci suplementów. Natomiast do napojów najlepiej dodawać kawałki imbiru. Zrezygnować zaś należy z mleka, pikantnych dań oraz alkoholu.

Wsparcie dla skóry

Plusy i minusy

PLUSY

Mokry opatrunek

 • schładza skórę, co zmniejsza uczucie świądu,
 • redukuje stan zapalny,
 • zmniejsza rumień,
 • utrzymuje odpowiednią wilgotność skóry,
 • pozwala na głębszą penetrację i dłuższe działanie emolientów,
 • chroni skórę przed drapaniem i alergenami,
 • poprawia jakość snu.

MINUSY

Mokry opatrunek

 • jest czasochłonny i wymaga dużego zaangażowania rodzica,
 • szybko wysycha,
 • wymaga ponownego nawilżania poprzez nanoszenie wody lub emolientów,
 • jest zakazany w przypadku zakażeń skóry.

Kolejnym punktem jest nawilżenie i odżywienie skóry, które mają przynieść uśmierzenie świądu i przyspieszyć leczenie stanu zapalnego. Sprawdzony domowy sposób, polegający na zakładaniu mokrego opatrunku, ostatnio powraca do łask. Metodę tę po raz pierwszy opisała w 1987 r. prof. Noreen Nicol z University of Colorado College of Nursing.

Niedawno naukowcy z National Jewish Health w Denver wprowadzili terapię na próbę. Wyniki opublikowane w Journal of Allergy and Clinical Immunology pokazują, że mokre okłady wspomagały leczenie podrażnionej skóry.

W przypadku atopowego zapalenia skóry, wyprysku alergicznego czy nadmiernej suchości pacjentom często zapisuje się leki przeciwhistaminowe, kortykosteroidy i leki immunosupresyjne. Leczenie tych schorzeń, podobnie jak łuszczycy czy liszaja płaskiego, można wesprzeć, stosując mokre opatrunki.

Wet wrapping najlepsze efekty przynosi u osób z umiarkowaną i ciężką odmianą wyprysku. Pozwala na doprowadzenie wilgoci w głąb skóry, co pomaga chronić ją przed uszkodzeniem spowodowanym nadmiernym drapaniem.

Dwie warstwy

Mokre opatrunki składają się z dwóch części - wilgotnej i suchej. Najczęściej jest to dwuwarstwowy bandaż w formie rękawa. Pierwsza jest nawilżona i przylega do podrażnionej skóry. Druga, wierzchnia warstwa, pozostaje sucha. Można też kupić mokre opatrunki w postaci gotowej do użycia odzieży, np. kamizelek, legginsów, skarpetek czy rękawiczek.

Oddziałują one na skórę w trójnasób - poprzez parowanie i nawadnianie oraz ochronnie.

Parowanie Stopniowe wysuszanie warstwy mokrej ma chłodzący i kojący wpływ na skórę, co redukuje świąd (nawet do 74%) i dyskomfort pacjenta.

Nawodnienie Polega na ponownym oddaniu wilgoci do skóry. Dzięki temu pochłania ona większe niż normalnie ilości emolientu, co prowadzi do jej zmiękczenia. Zmniejszeniu ulegają również rumień oraz odpowiedź zapalna.

Ochrona Warstwy odzieży lub bandaża stanowią mechaniczną barierę, która w znaczący sposób zapobiega uszkodzeniom skóry. Dzięki temu proces gojenia znacznie się skraca. Bandaż nie dopuszcza do bezpośredniego kontaktu ciała z potencjalnymi alergenami wywołującymi egzemę.

Jak stosować?

Mokre opatrunki mogą być stosowane zarówno w dzień, jak i w nocy. Jeśli jednak decydujesz się używać ich tylko w czasie snu (gdy nasila się swędzenie, które zakłóca wypoczynek dziecka), nie zapominaj o rutynowych zabiegach nawilżających w ciągu dnia.

Do wyboru masz dwie metody - moczenie wewnętrznej warstwy w ciepłej wodzie albo w dużych ilościach emolientu lub środka nawilżającego. Zanim jednak położysz okład, poproś lekarza lub pielęgniarkę, by pokazali Ci, jak prawidłowo to zrobić. Bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, najlepsze efekty przyniesie, jeśli zastosujesz ją bezpośrednio po kąpieli. Pamiętaj przy tym, że mokry opatrunek obniży temperaturę ciała dziecka.

Wykąp pociechę w ciepłej, ale nie za gorącej wodzie z dodatkiem emolientu. Umyj, używając substytutu mydła. Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kwadrans. Następnie delikatnie osusz dziecko miękkim ręcznikiem. Nie wycieraj, bo to może zaostrzyć uczucie swędzenia. Teraz, jeśli jest przepisany, nałóż miejscowy steryd lub emolient na zaczerwienione obszary skóry.

Atopowe zapalenie skóry? Użyj mokrego opatrunku!

METODA I Zmocz wewnętrzną warstwę bandaża lub odzieży leczniczej w ciepłej wodzie i odciśnij, by pozbyć się nadmiaru wody. Teraz nałóż na skórę. Wewnętrzna warstwa powinna być stale nawilżona. Gdy zacznie wysychać, odchyl wierzchnią część i nawilż wewnętrzny bandaż, używając rozpylacza do wody.

METODA II Wewnętrzną warstwę bandaża lub odzieży pokryj obficie kremem lub emolientem. Nałóż na ciało i przykryj warstwą suchą. Gdy wewnętrzna część zacznie wysychać, odchyl suchą i nanieś emolient lub krem bezpośrednio na warstwę mokrą.

W obu wariantach szalenie istotne jest, by nie dopuścić do całkowitego wyschnięcia bandaży.

Gdy na skórę dziecka nakładasz steryd, czas stosowania mokrych opatrunków nie powinien przekraczać 7-14 dni. Później można kontynuować leczenie, zastępując steryd emolientem, pod warunkiem, że skóra dziecka dobrze reaguje na tę formę terapii.

Trzeba również pamiętać, że mokry opatrunek zwiększa absorbcję sterydów, kremów, maści czy emolientów. Dlatego też w czasie tej kuracji lekarz prowadzący może zalecić stosowanie słabszych leków niż normalnie.

Przeciwwskazania

Mokry opatrunek tworzy środowisko o bardzo dużej wilgotności, co sprzyja rozwojowi bakterii. Dlatego też nie należy go używać, gdy na skórze pojawiają się stany zakaźne. Mogłoby to bowiem doprowadzić do rozprzestrzenienia się zakażenia.

Polecamy

Zobacz także

Seks bez przeciwwskazań

Seks bez przeciwwskazań

Podobno o fizycznym aspekcie miłości nie wypada rozmawiać. Ale takie podejście utrwala błędne przekonania o wpływie seksu na zdrowie, zwłaszcza u osób starszych czy cierpiących na choroby przewlekłe.

18 złotych zasad, jak dbać o zdrowie

18 złotych zasad, jak dbać o zdrowie

Twój niezbędnik z poradami, które naprawdę mają znaczenie Wydaje się, że prawie codziennie słyszymy inną poradę dotyczącą zdrowia, sprzeczną z tą udzieloną dzień wcześniej. Tylko w ciągu kilku minionych miesięcy powiedziano nam, że czerwone wino działa na organizm zarówno korzystnie, jak i szkodliwie - podobnie jak kawa, herbata, ryby, czerwone mięso i chleb. Zdezorientowani tymi sprzecznymi radami oraz modnymi dietami i programami ćwiczeń, wybraliśmy 18 złotych zasad, które wytrzymały próbę czasu.

Autyzm, czyli Houston: mamy problem!

Autyzm, czyli Houston: mamy problem!

Jeśli osoby autystyczne żyją w swym własnym mikrokosmosie, to ich planeta jest w innej czasoprzestrzeni. Jak nawiązać z nimi kontakt i sprowadzić z powrotem na Ziemię? Poznaj historię Benjamina i Matthew, dzieci z autyzmem.

Czy ubrania ze sklepu są czyste? Potwory na wieszaku

Czy ubrania ze sklepu są czyste? Potwory na wieszaku

Często wydaje nam się, że świeżo kupionych ubrań nie trzeba prać. To błąd! Siedzą na nich wirusy, bakterie, pasożyty oraz zarodniki grzybów, które mogą szkodzić zdrowiu. A to jeszcze nie wszystko...

Homeopatia - opinia lekarzy

Homeopatia - opinia lekarzy

Lobby wywiera na rząd Wielkiej Brytanii naciski, by zakazał stosowania preparatów homeopatycznych w ramach publicznej służby zdrowia. Jednakże według 400 brytyjskich lekarzy pierwszego kontaktu, którzy je obecnie przepisują, NHS wymaga jeszcze szerszego wykorzystywania homeopatii.

Raport specjalny

Gluten

Gluten

Nowości

Warsztaty zdrowotne doktora Pokrywki

Warsztaty zdrowotne doktora Pokrywki

20 luty 2017