10 sposobów na cukrzycę

Od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajani do słodkiego smaku. Maluchy mają dostęp do przeróżnych batoników, czekoladek, słodkich napojów, w tym coca-coli, której jedna puszka zawiera aż 7 łyżeczek cukru. Stąd już blisko do uzależnienia.

Później nie jest lepiej. Nawet jeśli staramy się zachować zdrowy rozsądek, padamy ofiarą marketingu. Słodycze, zwłaszcza znanych marek, zyskały wizerunek czegoś luksusowego, co poprawia nastrój, urosły do nagrody wartej pożądania. Czy po ciężkim dniu nie zasługujemy na coś słodkiego? A stąd już blisko do cukrzycy typu 2.

Co robić? Najważniejsze to uświadomić sobie, że miły dla podniebienia może być nie tylko smak słodki i że przygotowane w domu zdrowe przekąski dają tyle samo przyjemności co kupiony wafelek, ale nie stanowią zagrożenia dla trzustki. Odzwyczajenie się od smaku słodkiego, także od popularnych zamienników cukru: stewii czy ksylitolu, jest trudne, ale możliwe. Szlak przyjemności i nagrody w mózgu przestanie po pewnym czasie działać1, a wtedy inne smaki okażą się równie atrakcyjne.

Zerwijmy z cukrem, porzućmy go na dobre, jeśli chcemy opuścić szeregi uzależnionych od niego nieszczęśników. W samych Stanach Zjednoczonych to 60% społeczeństwa! Te szokujące dane mówią o tym, że spożywanie przetworzonego jedzenia stało się takim samym nałogiem, jak picie alkoholu czy używanie narkotyków. Prawie każda osoba z nadwagą przyzna, że często zjada coś nie z powodu głodu, tylko dla zaspokojenia emocjonalnej potrzeby. Możemy to zmienić, jeśli uświadomimy sobie, do czego prowadzą kolejne kilogramy tkanki tłuszczowej. Jesień obfituje we wszystkie podane w przepisach naturalne składniki, których włączenie do diety spowoduje poprawę parametrów cukrzycy, otyłości czy nadciśnienia. A więc do dzieła!

Rada 1. Nie używaj cukru

Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować ze słodzenia napojów i potraw, używaj stewii lub ksylitolu. Zwracaj jednak uwagę na źródło ich pochodzenia. Upewnij się, że są to produkty dobrej jakości. Z czasem na pewno uda ci się całkowicie z nich zrezygnować, wtedy przekonasz się, jak cudowne są inne smaki!