Jakie smaki lubi słońce?

Według tradycyjnej medycyny chińskie wszystkie funkcje naszego organizmu są powiązane z porami roku, a szczególne znaczenie mają okresy przejściowe, gdy zima powoli zbliża się do wiosny albo wiosna do lata. Jednak również od nas zależy, czy towarzyszące temu procesy będą przebiegały prawidłowo. Ogromne znaczenie ma bowiem sposób żywienia.


Cykl: Chińskie terapie na polskim talerzu 


Zmiany cykliczne są w tym przypadku traktowane jako pewne granice, przez które człowiekowi udaje się pomyślnie przejść wtedy, gdy osiąga stan, w jakim ciało, umysł i duch ze sobą współpracują. Przygotowując posiłki według ściśle określonych zasad, wspomagamy ten proces1. I przygotowujemy ciało do kontaktu ze słońcem.


Silna energia yang zarówno wiosny, jak i lata kojarzona jest ze wzrostem, radością, ekspansją, działaniem i szybkością. Odżywiając się odpowiednio, możemy ją jeszcze wzmocnić, co poprawi pracę organów wewnętrznych. Dzięki temu również skóra, która jest największym narządem człowieka, przygotowuje się do zwiększonej ekspozycji na promienie słoneczne.

Już wiosną można i trzeba zacząć planować, gdzie spędzimy wakacje, czy wyjedziemy do ciepłych krajów, czy będą to tereny górzyste, czy może większość czasu spędzimy po prostu na plaży. Od odpowiedzi na te pytania zależy bowiem sposób przygotowania skóry do kontaktu ze słońcem, które inaczej operuje w górach niż na nizinach, a znaczenie mają nawet godziny ekspozycji na promienie UV2.


Wiosenne menu


Tradycyjna medycyna chińska zaleca, by witaminy i minerały były w organizmie na prawidłowym poziomie niezależnie od pory roku, ponieważ ich niedobory przyczyniają się do rozwoju wszelkich chorób, ale jest to szczególnie istotne wiosną, gdy dążymy do odbudowania po zimie sił witalnych, co ma znaczenie także w kontekście zbliżającego się lata. Jeśli chodzi o przygotowanie organizmu do wyższych temperatur, niebagatelnym dodatkiem do diety są przyprawy o działaniu rozgrzewającym. Dzięki nim skóra przyzwyczai się też do większego wydzielania potu. Gdy dodajemy do posiłków przyprawy o naturze ogrzewającej i wznoszącej, energia ciała również wznosi się i wydostaje na zewnątrz, a tym samym rośnie temperatura powierzchni skóry. W ten sposób przyzwyczaja się ona do większej ciepłoty otoczenia i łatwiej znosi upały.