Zdrowe desery na lato

Lato według tradycyjnej medycyny chińskiej to przemiana ognia, co oznacza, że energia yang pobudza teraz naturę do wzrostu i do rozprzestrzeniania się, a ludzkie umysły inspiruje, wypełnia energią twórczą i lekkością, co pomaga w rozproszeniu przygnębiających myśli.

Nakarmienie ciała i umysłu latem nie jest trudne. Wystarczy spędzić na słonecznej plaży kilka godzin, aby poczuć przypływ motywacji do życia. Dzięki mnogości kolorowych warzyw i owoców, jakie oferuje nam lato, nabieramy też ochoty, by smakować nowe potrawy. A barwne kwiaty są najwspanialszą oprawą romantycznej kolacji. O tej porze roku wszystko wydaje się łatwiejsze i piękniejsze.

Główną emocją przypisywaną przemianie ognia jest radość, która ma wzmacniać możliwości intelektualne i duchowe człowieka. Radość jest bezpośrednio związana z sercem, schronieniem dla ducha shen. Aby shen był mocny i dawał nam siłę  do życia, należy dostarczać do organizmu pożywienie koloru czerwonego i o smaku gorzkim. Ważne jednak, żeby używanie ostrych przypraw, takich jak czosnek czy pieprz, ograniczyć bardzo późnym popołudniem i wieczorem, bo u osób wrażliwych mogą spowodować trudności w zasypianiu i ogólny niepokój. Jeśli zadbamy o równowagę energetyczną latem, przyniesie to korzyści jesienią i zimą. Światło słoneczne powoduje odczuwalne zwiększenie witalności, a letnie przyjemności kulinarne, czyli desery i lekkie posiłki, pomogą uzupełnić wszelkich niedobory energetyczne. Przydatne okażą się również zioła i przyprawy, ale według tradycyjnej medycyny chińskiej należy używać ich z umiarem. W przeciwnym razie korzyści zdrowotne związane z przemianą ognia będą niewielkie, co objawi się jesienią osłabieniem i nadmiarem śluzu w organizmie, a tym samym niedoborem qi w śledzionie. Odporność organizmu będzie więc osłabiona.

Yang i wątroba

Ostatnio mnóstwo osób skarży się na szumy w uszach. Mogą one być według tradycyjnej medycyny chińskiej wynikiem zbyt ekspansywnej energii yang wątroby. Szumom mogą towarzyszyć takie objawy jak zawroty głowy, zaburzenia snu i ucisk w głowie. Lato potęguje te dolegliwości, bo obdarza nas właśnie energią yang. Dlatego należy teraz ograniczyć spożycie napojów alkoholowych, kawy, ostrych przypraw i tłustych potraw. Latem niebezpieczny jest permanentny stres, którego energia yang niezwykle szkodliwie oddziałuje na serce. Nadmierne używanie smaku gorzkiego (nalewek ziołowych, ziół na wątrobę i pęcherzyk żółciowy) także może wpływać osłabiająco na ten organ. W dodatku przedłużające się frustracje, złość i nieopanowany gniew zaburzają przepływ qi i powodują emocje niewspółmierne do sytuacji. Niestety nie wszystkie wymienione problemy udaje się rozwiązać za pomocą diety. Oprócz jedzenia i umiarkowanej aktywności fizycznej potrzebna jest również zdystansowana ocena sytuacji, możliwa dzięki... poprawnej relacji z samym sobą.