Posty - sposób na zdrowie?

Ludzie na całym świecie od tysiącleci praktykują posty - ze względów duchowych zaleca je większość religii. W świecie zachodnim są one stosowane również z innych pobudek: mają nas cronic przed chorobami i otyłością, a także wydłużyć nam życie. Czy wszystkie rodzaje głodówek są skuteczne i bezpieczne? Jakie problemy zdrowotne pomagają rozwiązać?

Post wodny jest najtrudniejszy, wymaga samozaparcia, ale według zwolenników tej radykalnej formy głodówki daje najwięcej korzyści. Podczas postu nie jemy zupełnie nic, pijemy tylko wodę, ewentualnie inne pozbawione kalorii płyny (napary ziołowe, herbatę, kawę). Jak długo można pościć w ten sposób? To zależy od wielu czynników (celu, jaki chcemy osiągnąć, stanu zdrowia, reakcji organizmu na brak pokarmu), ale przeważnie w warunkach domowych zaleca się posty trwające od 24 godzin do 2, 3 dni. Ze względu na możliwość wystąpienia efektów ubocznych, niekiedy bardzo groźnych, prawie wszyscy eksperci ostrzegają przed dłuższym prowadzeniem tego typu głodówek bez konsultacji z lekarzem.

 

Największym na świecie ośrodkiem specjalizującym się w przeprowadzaniu głodówek pod nadzorem medycznym jest amerykańskie TrueNorth Health Center. Pacjenci przechodzą w nim posty trwające od 5 do 40 dni. Ośrodek obsługuje około tysiąca nowych pacjentów rocznie. Jego założyciel i dyrektor dr Alan Goldhamer, lekarz chiropraktyk mający zezwolenie rady lekarskiej na nadzorowanie głodówek, mówi, że poddaje leczeniu głównie pacjentów, których organizm najlepiej reaguje na poszczenie, czyli "z chorobami z nadmiaru pożywienia", takimi jak nadciśnienie, cukrzyca i schorzenia autoimmunologiczne.