Holistic Health - maj - czerwiec 2017

maj - czerwiec 2017

Redaktor Naczelny poleca

Wiodącym tematem majowo-czerwcowego numeru jest wiosenne oczyszczanie ciała z toksyn. Czy kuracje detoksykujące mają sens? Kiedy i jak najlepiej je przeprowadzać? Czy można spowodować, żeby procesy samooczyszczania organizmu przebiegały sprawniej niż dotąd? Z pomocą w udzieleniu odpowiedzi na te pytania przychodzi nam ziołolecznictwo, medycyna chińska, ajurweda, medycyna klasztorna i bonifratrzy, a także światowej klasy dietetycy. Przy okazji przedstawiamy sprawdzoną i bezpieczną kurację usprawniającą funkcjonowanie wątroby i woreczka żółciowego. Jest ona również pomocna w pokonywaniu przebiegłego wroga, czyli cukrzycy wraz z generowanymi przez nią powikłaniami. Tę chorobę udaje się już dzisiaj pokonać, jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą. Przedstawiamy wyniki badań, które będą najlepszym drogowskazem.

 

Wyjaśniamy również na czym polega pułapka reiki, metody uzdrawiania cieszącej się coraz większym zaufaniem medycyny konwencjonalnej, ale niosącej ze sobą nietypowe zagrożenie. Uwagę kierujemy na mistrzów reiki, zwanych sensei. Z kolei w artykule "Fascynujące teorie, niebezpieczne praktyki" ostrzegamy przed nową medycyną germańską, która zawładnęła wyobraźnią internautów. Również tytuł innego artykułu, "Masaż - ulga w bólu kręgosłupa", mówi sam za siebie. Dodajmy więc tylko, że przedstawiamy też inne skuteczne sposoby na tę dolegliwość, bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży. Czy depresję można wyleczyć? Jak odróżnić zwykły smutek od depresyjnego? Wyjaśnienie przynoszą historie dwóch kobiet, Grażyny i Joanny.

 

W tym wydaniu "Holistic Health" na cenzurowanym znalazły się superfoods. Czy nasz zachwyt nad jedzeniem, które z założenia powinno być super, na pewno jest uzasadniony? Jakie produkty należy włączyć do diety, a z czego najlepiej zrezygnować? A ponadto w numerze: zdrowe zamienniki białego cukru, stretching, czyli ćwiczenia rozciągające dla początkujących, rezultaty badań poświęconych diecie paleo i śródziemnomorskiej, historie dzieci z ADHD i cała prawda o czerwonym mięsie.

 

Zapraszamy do lektury!

Top news

Top news Gdzie przebiega granica człowieczeństwa?
Szczególnie polecamy

Gdzie przebiega granica człowieczeństwa?

Obowiązujące prawo dotyczące badań nad ludzkimi zarodkami już niedługo może zostać zmienione. Udało się bowiem uzyskać embriona z ludzkiej komórki... bez jej zapładniania. Czytaj dalej

Z ostatniej chwili

Z ostatniej chwili Ach, te komórki macierzyste!
Szczególnie polecamy

Ach, te komórki macierzyste!

W marcu bieżącego roku pojawiły się dwa doniesienia ze świata nauki, które wzmocniły powszechną już fascynację komórkami macierzystymi, a zwłaszcza ich niezwykłymi funkcjami pełnionymi w organizmie, wyznaczającymi nowe kierunki rozwoju medycyny. Czytaj dalej

Ekstrakt z badań

Ekstrakt z badań Dieta paleo zwalczy stany zapalne i pomoże schudnąć

Dieta paleo zwalczy stany zapalne i pomoże schudnąć

Przedstawiamy wyniki czerech badań nad skutecznością diety paleolitycznej w terapii stanów zapalnych i redukcji tkanki tłuszczowej.

Komunikaty lekarzy holistycznych

Komunikaty lekarzy holistycznych Nastolatki, uwaga na alkohol!
Szczególnie polecamy

Nastolatki, uwaga na alkohol!

Picie alkoholu we wczesnym wieku wpływa na obszary mózgu odpowiedzialne za kontrolowanie reakcji impulsywnych. Czytaj dalej
Komunikaty lekarzy holistycznych Mózg wie, czego chce
Szczególnie polecamy

Mózg wie, czego chce

Bezcenne komórki mózgowe mają swoje potrzeby, i to dość nietypowe. Nie zadowolą się zwykłą dietą, a w dodatku domagają się… hatha-jogi. Czytaj dalej
Komunikaty lekarzy holistycznych Nowe możliwości zielonej herbaty
Szczególnie polecamy

Nowe możliwości zielonej herbaty

Badanie przeprowadzone w Teksasie zachęca do picia zielonej herbaty i praktykowania tai-chi. To sposób na utrzymanie kości w dobrej kondycji, czyli uniknięcie osteoporozy. Czytaj dalej

Webinarium

Webinarium Ten tajemniczy detoks

Ten tajemniczy detoks

Wraz z nadejściem wiosny w mediach zaroiło się od ofert i zachęt, które powinny nas zmobilizować do przeprowadzenia kuracji uwalniającej od toksyn. Oczyszczanie organizmu - to brzmi obiecująco. Ale czy trud na pewno się opłaci?

Temat numeru

Temat numeru Depresja. Smutek, który nie przemija

Depresja. Smutek, który nie przemija

Według danych WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, co piąta osoba dotknięta depresją i pozbawiona specjalistycznego leczenia popełnia samobójstwo. Czy skala problemu jest duża? Owszem, w samej Polsce na depresję cierpi ok. 1,5 mln osób. Ta liczba w dodatku rośnie.

To, co dobre dla urody

To, co dobre dla urody Przygoda z szejkiem

Przygoda z szejkiem

Zielone szejki to sposób na odmłodzenie skóry, rozjaśnienie spojrzenia i oczyszczenie organizmu ze szkodliwych substancji. Są niezastąpione również wtedy, gdy chcemy się zregenerować po przebytej chorobie lub szukamy prostego sposobu, by zadbać o własne zdrowie.

Z praktyki lekarzy holistycznych

Z praktyki lekarzy holistycznych Pomóż mi to zrobić!

Pomóż mi to zrobić!

Zosia, Michał i Piotrek. Troje dzieci - trzy historie. Łączy je wątek ADHD, zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi, z którym te dzieci przyszły na świat oraz... szczęśliwe zakończenie. Całej trójce udało się pomóc dzięki prostym metodom terapeutycznym. Jednak diabeł, jak wiadomo, tkwi w szczegółach.

Raport

Raport Nadgwiazdka, smaczliwka i inne superfoods

Nadgwiazdka, smaczliwka i inne superfoods

Po wiele promowanych obecnie produktów spożywczych sięgamy w przekonaniu, że zagwarantują nam zdrowie. Czy jednak nie popełniamy błędu, ulegając chwilowym modom narzucanym przez rynek?

Z praktyki lekarzy holistycznych

Z praktyki lekarzy holistycznych Masaż - natychmiastowa ulga w bólu

Masaż - natychmiastowa ulga w bólu

Donna od ponad dwóch miesięcy cierpiała na uciążliwy ból pleców. Możliwości leczenia farmakologicznego były w jej przypadku ograniczone, dlatego postanowiła spróbować masażu. Na rezultaty nie musiała długo czekać. Już po pierwszej sesji odczuła olbrzymią ulgę.

Notatnik doświadczonej zielarki

Notatnik doświadczonej zielarki Jak odzyskać witalność?

Jak odzyskać witalność?

Sprawna wątroba, nerki i jelita to warunek utrzymania organizmu w dobrej formie. By te ważne narządy chronić, warto przynajmniej raz w roku zadać sobie trud uwolnienia organizmu od nagromadzonych toksyn. Sprawdźmy, jakie rozwiązania proponuje nam nie tylko ziołolecznictwo, lecz również tradycyjna medycyna chińska, ajurweda, medycyna klasztorna według św. Hildegardy oraz bonifratrzy.

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Twoje zdrowie w Twoich rękach Cukrzyca: przebiegły wróg

Cukrzyca: przebiegły wróg

Cukrzyca typu 2 przybrała już postać globalnej epidemii, która obecnie najszybciej rozwija się w Chinach i Indiach1. Szerokość geograficzna jest jednak bez znaczenia, gdy analizujemy konsekwencje tej choroby. Niezależnie bowiem od tego, kogo dotyka, Hindusa, Włocha czy Polaka, prawie zawsze towarzyszą jej powikłania: nadciśnienie tętnicze, otyłość, wysoki poziom cholesterolu, silnie rozwinięte grzybice, stłuszczenie wątroby, stopa cukrzycowa, depresja, a nawet nowotwory. Czy można tę lawinę jakoś powstrzymać?

Medycyna tradycyjna

Medycyna tradycyjna O dobrej medycynie i złym mistrzu

O dobrej medycynie i złym mistrzu

Zanim reiki zaproszono na salony czy raczej - do szpitalnych sal, praktykujące tę metodę osoby były często postrzegane jako hochsztaplerzy bezwzględnie wykorzystujący ludzką naiwność. W dodatku reiki, biorąc pod uwagę nadany jej przydomek: uzdrawiający dotyk, z założenia konkuruje z siłami boskimi. To obrazoburczość w czystej postaci - Kościół jednoznacznie potępia okultystyczne uzdrowienia.
Medycyna tradycyjna Chińskie terapie na polskim talerzu: grzybica - jak się bronić?

Chińskie terapie na polskim talerzu: grzybica - jak się bronić?

"Jeśli leczyłeś chorobę przez długi czas bez efektu, pamiętaj o śluzie" - tak brzmi motto lekarzy praktykujących tradycyjną medycynę chińską. Ten problem, czyli nadmiar śluzu w organizmie, dotyczy również osób cierpiących na kandydozę.

Medycyna pod lupą

Medycyna pod lupą Fascynujące teorie, niebezpieczne praktyki

Fascynujące teorie, niebezpieczne praktyki

Zdarza się, że nasz przyjaciel, wysportowany, prowadzący zdrowy tryb życia, zapada nagle bez ewidentnej przyczyny na ciężką chorobę. Albo znajomy, człowiek spokojny i zrównoważony, umiera na zawał, podczas gdy inny, który nie stroni od używek, jest w świetnej formie. Często też słyszymy, że jakaś terapia okazała się skuteczna w przypadku niektórych pacjentów, a innym w ogóle nie pomogła.

Żyj holistycznie

Żyj holistycznie 10 sposobów na medytację

10 sposobów na medytację

Pobudź mózg, by łatwiej pokonać stany zapalne.
Żyj holistycznie Sprawmy, aby melatonina była naszym sprzymierzeńcem

Sprawmy, aby melatonina była naszym sprzymierzeńcem

Niedostatek snu - jak mówiła nam mama - sprawia, że możemy się rozchorować. W dodatku odnosi się to zarówno do przeziębienia, jak i nowotworów.
Żyj holistycznie Czy naturalne cukry pasują do zdrowej diety?

Czy naturalne cukry pasują do zdrowej diety?

Babeczki, ciasta i ciasteczka paleo, mniam!
Żyj holistycznie Jedzmy czerwone mięso dla zdrowia, dla planety i dla naszego portfela!

Jedzmy czerwone mięso dla zdrowia, dla planety i dla naszego portfela!

Biedne czerwone mięso. Dorobiło się ostatnimi czasy tylu złych opinii. Doszło do tego, że jest oskarżane o wszystko, co złe - od wywoływania raka po globalne ocieplenie.
Żyj holistycznie Głęboki stretching mięśni bioder i pośladków

Głęboki stretching mięśni bioder i pośladków

Przedstawione sekwencje ćwiczeń umożliwią nam spokojne i bezpieczne rozciąganie mięśni dolnych partii ciała. Im częściej i dłużej będziemy je wykonywać, tym elastyczniejsze będzie nasze ciało.
Żyj holistycznie 5 sposobów na zmianę tego, co ci już nie służy

5 sposobów na zmianę tego, co ci już nie służy

Nabycie umiejętności rozpoznawania tego, co ci nie służy, sprawi, że otworzysz się na to, co jest dla ciebie korzystne, a wtedy twoje życie nabierze koloru. Nie spiesz się, ale konsekwentnie odrzucaj to, co cię ogranicza. To jakiś pogląd? Osoba? Aktywność? Praca? Zrób sobie prezent i powiedz "nie". Wtedy twoje życie wypełni wreszcie to, co doda ci energii i na co zasługujesz.

Hyde Park

Hyde Park Świadome śnienie

Świadome śnienie

Pamiętam, jak pewnej nocy, kiedy sen przybierał niepokojący obrót, pomyślałam: to musi być sen, zmienię go! I odleciałam, machając rękoma. A teraz okazuje się, że nawet komunikowanie się ze śpiącą osobą to już nie science fiction, ale rzeczywistość.
Hyde Park Olej kokosowy i inne superfoods

Olej kokosowy i inne superfoods

Pytanie czytelnika „Co z tym olejem kokosowym?” zachęciło mnie do przeczytania całego artykułu o superfoods...

Leksykon holistyczny

Leksykon holistyczny S jak Shen* i Shen
Szczególnie polecamy

S jak Shen* i Shen

Podejście tradycyjnej medycyny chińskiej do człowieka jest bardziej jednolite i holistyczne niż w medycynie zachodniej: wszystko, co jest związane z organizmem i jego funkcjonowaniem, przenika się nawzajem i jest kontynuacją wszelki zachodzących w nim procesów. Czytaj dalej

Pionierzy medycyny holistycznej

Pionierzy medycyny holistycznej Moshe Feldenkrais. Zdrowie i marzenia

Moshe Feldenkrais. Zdrowie i marzenia

Czy możesz przekonać swój umysł, że pomimo odniesionych urazów, choroby czy niepełnosprawności jesteś tak samo sprawny jak dawniej i nie cierpisz z powodu bólu? Dziś wydaje się nam, że jest to osiągalne. W przeszłości uważano inaczej, ale zmienił to pewien twardy człowiek...

Nowości

Cukier i rak

Cukier i rak

21 listopad 2017