Holistic Health - lipiec - sierpień 2017

lipiec - sierpień 2017

Redaktor Naczelny poleca

Dzięki lipcowo-sierpniowemu numerowi "Holistic Health" nasi czytelnicy i ich rodziny poczują się bezpieczniej na wakacjach. Śmiertelnie groźny barszcz Sosnowskiego zrobił wprawdzie kilka lat temu medialną karierę, ale czy przeciętny turysta wie, jak on wygląda i gdzie występuje? Albo inne pytanie – czy w tym roku dopadnie nas plaga kleszczy? Artykuł "Staw czoło naturze" to świetny przewodnik po zagrożeniach, ze wskazówkami, jak ich uniknąć. Już w szkole wpaja się dzieciom przekonanie, że w czasie upałów wyjątkowo groźne dla organizmu są niedobory wody. Tymczasem specjaliści medycyny chińskiej zalecają umiar w jej piciu i zwracają uwagę, że ogromne znaczenie ma to, kiedy po nią sięgamy. Polecamy artykuł "Ile wody, tyle zdrowia?".

 

Zdrowiu w szerokim ujęciu jest również poświęcony nasz TEMAT NUMERU, "Był sobie ból..." Czas przeszły jest w tym przypadku uzasadniony – dzięki przedstawionym metodom, niekoniecznie powiązanym z medycyną akademicką, można uwolnić się od cierpienia na zawsze. Wystarczy przekonać do tego... własny mózg. A na koniec prawdziwa perła, czyli wszystko o leczeniu hirudozwiązkami w artykule pt. "Doktor pijawka". Naukowcy jednogłośnie twierdzą, że są one nowym panaceum ludzkości.

 

Zapraszamy do lektury - ten numer "Holistic Health" warto zabrać ze sobą na wakacje!

Top news

Top news Inne spojrzenie na sól
Szczególnie polecamy

Inne spojrzenie na sól

Do niedawna uważano, że sól podnosi ciśnienie krwi i przyczynia się do rozwoju chorób serca. Obecnie coraz więcej badań temu przeczy. Niewykluczone, że udało się właśnie obalić kolejne przekonanie związane z solą - najprawdopodobniej nie wpływa ona na spożycie płynów. Czytaj dalej
Top news Nowa ręka na zamówienie
Szczególnie polecamy

Nowa ręka na zamówienie

Nauka jest coraz bliżej odkrycia, w jaki sposób kierować komórkami macierzystymi, aby zmieniły się w konkretną tkankę, organ lub kończynę. Nowe badania stawiają w centrum uwagi prąd elektryczny. Czy jony zawierające ładunek elektryczny pozwolą nam już zawsze cieszyć się zdrowiem? Czytaj dalej

Z ostatniej chwili

Z ostatniej chwili Ciąża po menopauzie: czy in vitro to jedyne rozwiązanie?
Szczególnie polecamy

Ciąża po menopauzie: czy in vitro to jedyne rozwiązanie?

Czy to możliwe, aby kobiety, które przeszły menopauzę, mogły zostać matkami w naturalny sposób? Najnowsze badania dają pozytywną odpowiedź na to pytanie. A tajemnicza moc kryje się we krwi. Czytaj dalej

Ekstrakt z badań

Ekstrakt z badań Sen

Sen

W 2015 r. największe amerykańskie stowarzyszenie prowadzące badania nad snem (National Sleep Foundation) powołało zespół ekspertów, których zadaniem było uaktualnienie na podstawie najnowszych badań zaleceń dotyczących długości snu.

Komunikaty lekarzy holistycznych

Komunikaty lekarzy holistycznych Szaman w Mercy Medical Center
Szczególnie polecamy

Szaman w Mercy Medical Center

Jeśli ktoś jeszcze wątpi, że równocześnie z ciałem trzeba leczyć duszę, przekona go o tym eksperyment prowadzony w Merced, niewielkim mieście w Kalifornii. Czytaj dalej
Komunikaty lekarzy holistycznych Lassi - napój poprawiający trawienie
Szczególnie polecamy

Lassi - napój poprawiający trawienie

W Indiach lassi jest cenionym środkiem leczniczym - pomaga utrzymać w dobrej kondycji zarówno żołądek, jak i jelita. Czytaj dalej
Komunikaty lekarzy holistycznych Feng shui na dobranoc. Zasady urządzania sypialni
Szczególnie polecamy

Feng shui na dobranoc. Zasady urządzania sypialni

Czy przestrzeganie starożytnej praktyki planowania przestrzeni może poprawić sen? Czytaj dalej

Webinarium

Webinarium Cukier - szkodzi czy krzepi?

Cukier - szkodzi czy krzepi?

Od dawna słyszymy, że cukier to samo zło. Obwinia się go o wywoływanie większości chorób i dolegliwości - od próchnicy zębów począwszy, przez ADHD, otyłość i cukrzycę, do raka włącznie. A jednak pojawiają się głosy, że ta krytyka jest nadmierna. Co to oznacza w praktyce? Jeść cukier czy nie?

Temat numeru

Temat numeru Był sobie ból...

Był sobie ból...

5-letni chłopiec został przyjęty na oddział z mocno pogryzionymi wargami, językiem, i palcami. Podczas wywiadu rodzice oświadczyli, że maluch nigdy się nie pocił, a w wieku 4 miesięcy silnie gorączkował. Od urodzenia na prawej stopie miał niegojącą się ranę. Badanie przedmiotowe ujawniło zniekształcone palce, rozdartą małżowinę uszną, zastarzałą ranę kolana raz złamania kości piszczelowej i strzałkowej. W badaniu biopsyjnym rozpoznano przewlekłe zapalenie kości i szpiku kostnego (OM). W czasie przeprowadzanych badań, a także w trakcie iniekcji środka znieczulającego przed biopsją, zachowanie chłopca nie zdradzało żadnych oznak bólu.

Fakty i mity

Fakty i mity W leczeniu grzybicy liczy się charakter

W leczeniu grzybicy liczy się charakter

Zaczyna się zwykle niewinnie, dlatego w początkowej fazie łatwo ją zlekceważyć. Za to trudno się jej pozbyć. Według niektórych źródeł w bogatych społeczeństwach grzybicę diagnozuje się u 20% populacji, z czego 70% doświadcza nawrotów choroby.

Z praktyki lekarzy holistycznych

Z praktyki lekarzy holistycznych SMART... i wszystko jest łatwe!

SMART... i wszystko jest łatwe!

Wyleczenie uciążliwego zapalenia i owrzodzenia jelit wymagało jedynie zastosowania "mądrej" metody, która wzmacnia odporność na stres.
Z praktyki lekarzy holistycznych Z cukrzycą do naturopaty

Z cukrzycą do naturopaty

Uparty pacjent zmienił w końcu nawyki i wrócił do zdrowia dzięki terapii holistycznej,  w której główną rolę odegrał... poświęcony mu czas.

Raport

Raport Wady wzroku i choroby oczu

Wady wzroku i choroby oczu

Anna i Urszula cierpiały na schorzenia oczu. Pomogła im medycyna akademicka. Pisarz Aldous L. Huxley, gdy tracił wzrok, zdecydował się na alternatywną terapię, która również zakończyła się sukcesem. Jak sobie radzić z chorobami oczu? Poprzestać na terapiach medycyny konwencjonalnej? A może szukać też naturalnych sposobów na odzyskanie dobrego wzroku? Jeśli tak, to jakie metody są najskuteczniejsze i pozwolą cieszyć się kolorami otaczającego nas świata bez względu na wiek?

Notatnik doświadczonej zielarki

Notatnik doświadczonej zielarki Odmłodzenie organizmu - czy to w ogóle jest możliwe?

Odmłodzenie organizmu - czy to w ogóle jest możliwe?

Czy w starciu z wolnymi rodnikami, które przyczyniają się do rozwoju chorób i przyspieszają procesy starzenia, mamy jakieś szanse? Czy można zachować młodość mimo upływu czasu? Jak uniknąć przedwczesnych zmarszczek?

Twoje zdrowie w Twoich rękach

Twoje zdrowie w Twoich rękach Dieta 3:1

Dieta 3:1

Troje przyjaciół i jeden wróg - czy takie wsparcie wystarczy, aby skutecznie przeciwstawić się cukrzycy i związanej z nią otyłości? Przekonaj się, że jest to możliwe. Ale najpierw musisz zadbać o swój metabolizm.

Medycyna tradycyjna

Medycyna tradycyjna Ile wody, tyle zdrowia?

Ile wody, tyle zdrowia?

Medycyna tradycyjna Doktor pijawka

Doktor pijawka

To zaskakujące, ale na całym świecie rośnie wśród naukowców zainteresowanie terapiami z użyciem pijawek. Czy związki organiczne wydzielane przez te zwierzątka rzeczywiście działają jak leki? Jeśli tak, to w jakich chorobach mogą pomóc? I najważniejsze pytanie: czy przystawianie pijawek jest bezpieczne?

Żyj holistycznie

Żyj holistycznie Staw czoło naturze

Staw czoło naturze

Nadszedł czas urlopów i rodzinnych wycieczek. Niezależnie od tego, gdzie się wybierzemy, postarajmy się uchronić siebie i najbliższych przed zagrożeniami, które czyhają na nas podczas wakacji.
Żyj holistycznie Czy alkohol jest paleo?

Czy alkohol jest paleo?

A jeśli tak, to czy powinniśmy go pić? 4 pytania, które należy sobie zadać przed sięgnięciem po kieliszek.
Żyj holistycznie Zdrowa konkurencja dla leków

Zdrowa konkurencja dla leków

Ostatnio mamy do czynienia z prawdziwą eksplozja badań, które potwierdzają skuteczność jogi w leczeniu różnych dolegliwości. To zdrowa konkurencja dla farmakoterapii.

Hyde Park

Hyde Park Amerykański głos w sprawie aborcji

Amerykański głos w sprawie aborcji

Zdaję sobie sprawę, że mojej korespondencji prawdopodobnie nie opublikujecie, bo dotyczy aborcji, a to temat ideologiczny, którego najlepiej nie dotykać. Jestem jednak pod dużym wrażeniem artykułu, który pojawił się w "The New York Times" (May 9, 2017) i bardzo bym chciała podzielić się wiedzą o podejściu do kwestii aborcji w USA - tam równie drażliwej jak w Polsce.
Hyde Park Czy oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego za pomocą procedury Andreasa Moritza to oszustwo?

Czy oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego za pomocą procedury Andreasa Moritza to oszustwo?

Często czytam blog hiszpańskiego chemika i badacza Luisa Jimeneza, który zamieszcza w nim wszelkie nowinki dotyczące zdrowia.

Leksykon holistyczny

Leksykon holistyczny Qi (energia życiowa)
Szczególnie polecamy

Qi (energia życiowa)

Pojęcie qi w tradycyjnej medycynie chińskiej to odpowiednik hinduskiej prany i japońskiej ki. Wymawiamy czi bez względu na formę zapisu (spotyka się także m.in. xi oraz chi). Czytaj dalej

Pionierzy medycyny holistycznej

Pionierzy medycyny holistycznej O. Carl Simonton: leczenie motywacją

O. Carl Simonton: leczenie motywacją

W zdrowym ciele zdrowy duch - wszyscy znamy to hasło. Bohater naszej opowieści dowodził jednak, że może być też odwrotnie: zdrowy duch pomaga wyzdrowieć ciału.