O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą - sierpień 2016

sierpień 2016

Redaktor Naczelny poleca

Kilka mililitrów krwi kryje w sobie szczegółowe informacje na temat naszego zdrowia, kondycji poszczególnych narządów, układów a nawet procesów zachodzących w organizmie. Bez wątpienia krew jest najlepiej poinformowaną tkanką! Dowiedz się, co możesz z niej wyczytać. Opowiadamy też o pierwszych transfuzjach.

Wakacje na półmetku, więc i w naszym magazynie nie mogło zabraknąć letnich tematów. W tym numerze piszemy o tym, jak sprawić, by wyjazd dziadków z wnukami był mimo różnic wiekowych i kondycyjnych dla wszystkich atrakcyjny i bezpieczny. Omawiamy walory kąpieli w leczniczych wodach oraz podpowiadamy, jak wybrać najlepszy dla siebie masaż zdrowotny.

Oczywiście nie brak i tematów poważnych. W temacie numeru rozprawiamy się z mitami na temat cukrzycy. Przyglądamy się też bliżej teorii dotyczącej odwrócenia słodkiej choroby za pomocą modyfikacji jadłospisu oraz działaniu berberyny i metforminy - substancji, które są sprzymierzeńcami diabetyków. Bierzemy też pod lupę metody leczenia raka prostaty, zarówno te konwencjonalne jak i aturalne. Rozmawiamy również o groźnych konsekwencjach bagatelizowanego chrapania z dr Olimpią Stanisławek-Sut.

W tym wydaniu nie mogło zabraknąć zdrowego jedzenia - tym razem skupiamy się na rybach, które są zdrowe (i dlaczego), a jakich lepiej unikać. Czy skażenie ich mięsa rtęcią jest dla nas rzeczywiście tak szkodliwe, jak mówią eksperci?

Ponadto nasz Medyczny Detektyw poleca zioła, które poradzą sobie z trądzikiem, a Stary Doktor doradza sposoby walki z infekcjami intymnymi oraz kamicą żółciową. Miłej lektury!

Wymowne grafiki

Groźna siódemka

Wyróżniamy około 35 operacji doraźnych, które wykonuje się w nagłych przypadkach, jednak tylko 7 z nich odpowiada za znakomitą większość przypadków zgonów i powikłań.

News focus

Co truje nasze dzieci

Już u dwulatków poziom pestycydów we krwi jest tak wysoki, że może wywoływać raka – a wszystko to przez warzywa i owoce, którymi je karmimy.

Przeszczep macicy "szansą" na macierzyństwo

Pierwsza Polka od ponad pół roku czeka na decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie sfinansowania transplantacji macicy. Na świecie dzięki tej operacji urodziło się już pięcioro dzieci!

Raport specjalny

Krew prawdę Ci powie

Jej głównym zadaniem jest transport tlenu i składników pokarmowych do komórek. Można też powiedzieć, że krew gra rolę wewnętrznego telefonu - zapewnia komunikację między poszczególnymi narządami. Nic więc dziwnego, że jest najlepiej poinformowana w całym organizmie.

Kontrowersyjna żywa krew

Testy żywej krwi to metoda diagnostyczna odrzucana przez medycynę konwencjonalną. Jednak tysiącom ludzi pozwoliła ona odkryć przyczyny ich dolegliwości.

Życiodajny płyn

Przekonanie o tym, że krew ma uzdrawiającą, życiodajną moc, jest niemal tak stare, jak medycyna. Idee wyrażone w mitach i baśniach mogły ziścić się dopiero w XX w. po odkryciach podstawowych zjawisk fizjologicznych zachodzących w ciele człowieka. Dziś w Polsce wykonuje się rocznie ok. 1,5 mln przetoczeń składników krwi.

Zdrowy styl życia

Uzdrawianie poprzez pocieranie

Istnieje cały arsenał opartych na masażu kuracji: od masażu głębokich tkanek po uwalnianie mięśniowo-powięziowe. Cate Montana przyporządkowała najlepsze techniki do konkretnych problemów zdrowotnych.

Międzypokoleniowe wakacje

Latem dziadkowie mogą spędzić więcej czasu ze swoimi wnukami. Warto odpowiednio zaplanować te wspólne chwile i wybrać aktywności, które są bezpieczne dla seniorów, a przy tym atrakcyjne dla dzieci.

Zupa jak marzenie

Przepis na apetyczną zupę bogatą w surowe pyszności.

Przewaga umysłu nad ciałem

Często wydaje nam się, że tylko intensywne ćwiczenia pozwolą zrzucić nadmiarowe kilogramy. Trenerka jogi Charlotte Watts zapewnia jednak, że istnieje na to znacznie łagodniejsza i skuteczniejsza metoda.

Cellulit - nie tylko kosmetyczny problem

Choć dotyczy nawet 90% kobiet, tzw. skórka pomarańczowa wciąż należy do trudnych w zwalczaniu defektów skóry o niepewnych przyczynach.

Ryby, które warto jeść

Eksperci zdrowego żywienia z jednej strony zalecają, by spożywać ryby co najmniej dwa razy w tygodniu ze względu na obecne w nich dobroczynne kwasy omega-3, a z drugiej - przestrzegają przed zawartością szkodliwej rtęci. Jaka jest prawda?

Wywiad

Cicha noc

Szacuje się, że w Polsce na bezdech senny cierpi 24% mężczyzn i 9% kobiet. Symptomy choroby odczuwa około 4% panów i 2% pań. Chociaż chrapanie - najczęstszy spośród nich - wydaje się tylko utrudniać sen, może mieć również nieprzyjemne i groźne skutki. Dlaczego bezdech jest niebezpieczny i jak go leczyć, pytamy dr Olimpię Stanisławek-Sut - specjalistę laryngologa z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Temat numeru

Ukryte przyczyny cukrzycy

Diabetykom mówi się, że ich trzustki zawodzą z powodu nadwagi lub insulinooporności, jednak dr Patrick Kingsley - dzięki swemu długiemu doświadczeniu - odkrył inną przyczynę cukrzycy.

Berberyna kontra metmorfina w walce z cukrzycą typu 2

Czy roślinny związek naturalny może być równie skuteczny, jak najpopularniejszy lek obniżający poziom cukru we krwi? Odpowiedzi szuka Joanna Evans.

Cukrzyca to nie dożywocie

To nieprawda, że cukrzyca typu 2 jest nieodwracalna, a jej postęp nieuchronny. Jak ujawnia nowe badanie, rozwój choroby można cofnąć dzięki odpowiedniej diecie.

Gadżety dla cukrzyka

Choć życie diabetyków do słodkich nie należy, to można je ułatwić, korzystając z najnowszych osiągnięć nauki i technologii. I nawet znajdzie się... coś słodkiego.

Profilaktyka i leczenie

Powtarzaj po mnie

RSI (Repetitive Strain Injury) to rzekomo problem natury mechanicznej, powstały na skutek przeciążenia. Przełom w leczeniu Kathryn Fletcher wskazuje jednak na to, że chodzi tu o coś więcej.

Płynne witaminy

Głównym założeniem sokoterapii jest dostarczenie organizmowi jak największej ilości składników obecnych w warzywach i owocach w najbardziej przyswajalnej formie.

Prostata na celowniku

Po odkryciu nowych zagrożeń związanych z konwencjonalną terapią raka gruczołu krokowego Lynne McTaggart poszukuje bezpieczniejszych, alternatywnych metod leczenia.

Pachnący lekarz

Zapachy roślin unoszące się w powietrzu mają lecznicze działanie. Dlatego, gdy tylko czas Ci pozwoli, korzystaj z ich dobroczynnej mocy.

Wybierz "B" jak bezpieczeństwo

Coraz więcej krajów zauważa zagrożenia zdrowotne wynikające ze stosowania telefonów komórkowych. Guy Hudson radzi, jak zminimalizować te niebezpieczeństwa.

Kąpiele, które leczą

Woda sama w sobie jest naszemu organizmowi niezbędna. A kiedy zawiera cenne składniki mineralne, może okazać się zbawienna w leczeniu wielu schorzeń.

Detektyw medyczny

Zioła w walce z trądzikiem

Zioła mogą być bardzo skuteczne w terapii trądziku i innych dolegliwości hormonalnych u kobiet - twierdzi dr Harald Gaier.

Jak sobie radzić z

Infekcjami intymnymi

Sprawdzone sposoby na infekcje intymne.

Kamicą żółciową

Naturalne sposoby na kamicę żółciową.

Nasz zielnik

Dziurawiec

Zioło od wieków stosowane w medycynie ludowej doczekało się badań naukowych, które potwierdzają jego zdrowotne właściwości.

2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2019

2018

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2018

2017

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2017

2016

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2016

2015

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2015

2014

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2014

2013

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2013
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2013
Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Nowości

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

16 sierpień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store