O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą - sierpień 2016

sierpień 2016

Redaktor Naczelny poleca

Kilka mililitrów krwi kryje w sobie szczegółowe informacje na temat naszego zdrowia, kondycji poszczególnych narządów, układów a nawet procesów zachodzących w organizmie. Bez wątpienia krew jest najlepiej poinformowaną tkanką! Dowiedz się, co możesz z niej wyczytać. Opowiadamy też o pierwszych transfuzjach.

Wakacje na półmetku, więc i w naszym magazynie nie mogło zabraknąć letnich tematów. W tym numerze piszemy o tym, jak sprawić, by wyjazd dziadków z wnukami był mimo różnic wiekowych i kondycyjnych dla wszystkich atrakcyjny i bezpieczny. Omawiamy walory kąpieli w leczniczych wodach oraz podpowiadamy, jak wybrać najlepszy dla siebie masaż zdrowotny.

Oczywiście nie brak i tematów poważnych. W temacie numeru rozprawiamy się z mitami na temat cukrzycy. Przyglądamy się też bliżej teorii dotyczącej odwrócenia słodkiej choroby za pomocą modyfikacji jadłospisu oraz działaniu berberyny i metforminy - substancji, które są sprzymierzeńcami diabetyków. Bierzemy też pod lupę metody leczenia raka prostaty, zarówno te konwencjonalne jak i aturalne. Rozmawiamy również o groźnych konsekwencjach bagatelizowanego chrapania z dr Olimpią Stanisławek-Sut.

W tym wydaniu nie mogło zabraknąć zdrowego jedzenia - tym razem skupiamy się na rybach, które są zdrowe (i dlaczego), a jakich lepiej unikać. Czy skażenie ich mięsa rtęcią jest dla nas rzeczywiście tak szkodliwe, jak mówią eksperci?

Ponadto nasz Medyczny Detektyw poleca zioła, które poradzą sobie z trądzikiem, a Stary Doktor doradza sposoby walki z infekcjami intymnymi oraz kamicą żółciową. Miłej lektury!

Wymowne grafiki

Groźna siódemka

Wyróżniamy około 35 operacji doraźnych, które wykonuje się w nagłych przypadkach, jednak tylko 7 z nich odpowiada za znakomitą większość przypadków zgonów i powikłań.

News focus

Co truje nasze dzieci

Już u dwulatków poziom pestycydów we krwi jest tak wysoki, że może wywoływać raka – a wszystko to przez warzywa i owoce, którymi je karmimy.

Przeszczep macicy "szansą" na macierzyństwo

Pierwsza Polka od ponad pół roku czeka na decyzję Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie sfinansowania transplantacji macicy. Na świecie dzięki tej operacji urodziło się już pięcioro dzieci!

Raport specjalny

Krew prawdę Ci powie

Jej głównym zadaniem jest transport tlenu i składników pokarmowych do komórek. Można też powiedzieć, że krew gra rolę wewnętrznego telefonu - zapewnia komunikację między poszczególnymi narządami. Nic więc dziwnego, że jest najlepiej poinformowana w całym organizmie.

Kontrowersyjna żywa krew

Testy żywej krwi to metoda diagnostyczna odrzucana przez medycynę konwencjonalną. Jednak tysiącom ludzi pozwoliła ona odkryć przyczyny ich dolegliwości.

Życiodajny płyn

Przekonanie o tym, że krew ma uzdrawiającą, życiodajną moc, jest niemal tak stare, jak medycyna. Idee wyrażone w mitach i baśniach mogły ziścić się dopiero w XX w. po odkryciach podstawowych zjawisk fizjologicznych zachodzących w ciele człowieka. Dziś w Polsce wykonuje się rocznie ok. 1,5 mln przetoczeń składników krwi.

Zdrowy styl życia

Uzdrawianie poprzez pocieranie

Istnieje cały arsenał opartych na masażu kuracji: od masażu głębokich tkanek po uwalnianie mięśniowo-powięziowe. Cate Montana przyporządkowała najlepsze techniki do konkretnych problemów zdrowotnych.

Międzypokoleniowe wakacje

Latem dziadkowie mogą spędzić więcej czasu ze swoimi wnukami. Warto odpowiednio zaplanować te wspólne chwile i wybrać aktywności, które są bezpieczne dla seniorów, a przy tym atrakcyjne dla dzieci.

Zupa jak marzenie

Przepis na apetyczną zupę bogatą w surowe pyszności.

Przewaga umysłu nad ciałem

Często wydaje nam się, że tylko intensywne ćwiczenia pozwolą zrzucić nadmiarowe kilogramy. Trenerka jogi Charlotte Watts zapewnia jednak, że istnieje na to znacznie łagodniejsza i skuteczniejsza metoda.

Cellulit - nie tylko kosmetyczny problem

Choć dotyczy nawet 90% kobiet, tzw. skórka pomarańczowa wciąż należy do trudnych w zwalczaniu defektów skóry o niepewnych przyczynach.

Ryby, które warto jeść

Eksperci zdrowego żywienia z jednej strony zalecają, by spożywać ryby co najmniej dwa razy w tygodniu ze względu na obecne w nich dobroczynne kwasy omega-3, a z drugiej - przestrzegają przed zawartością szkodliwej rtęci. Jaka jest prawda?

Wywiad

Cicha noc

Szacuje się, że w Polsce na bezdech senny cierpi 24% mężczyzn i 9% kobiet. Symptomy choroby odczuwa około 4% panów i 2% pań. Chociaż chrapanie - najczęstszy spośród nich - wydaje się tylko utrudniać sen, może mieć również nieprzyjemne i groźne skutki. Dlaczego bezdech jest niebezpieczny i jak go leczyć, pytamy dr Olimpię Stanisławek-Sut - specjalistę laryngologa z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Temat numeru

Ukryte przyczyny cukrzycy

Diabetykom mówi się, że ich trzustki zawodzą z powodu nadwagi lub insulinooporności, jednak dr Patrick Kingsley - dzięki swemu długiemu doświadczeniu - odkrył inną przyczynę cukrzycy.

Berberyna kontra metmorfina w walce z cukrzycą typu 2

Czy roślinny związek naturalny może być równie skuteczny, jak najpopularniejszy lek obniżający poziom cukru we krwi? Odpowiedzi szuka Joanna Evans.

Cukrzyca to nie dożywocie

To nieprawda, że cukrzyca typu 2 jest nieodwracalna, a jej postęp nieuchronny. Jak ujawnia nowe badanie, rozwój choroby można cofnąć dzięki odpowiedniej diecie.

Gadżety dla cukrzyka

Choć życie diabetyków do słodkich nie należy, to można je ułatwić, korzystając z najnowszych osiągnięć nauki i technologii. I nawet znajdzie się... coś słodkiego.

Profilaktyka i leczenie

Powtarzaj po mnie

RSI (Repetitive Strain Injury) to rzekomo problem natury mechanicznej, powstały na skutek przeciążenia. Przełom w leczeniu Kathryn Fletcher wskazuje jednak na to, że chodzi tu o coś więcej.

Płynne witaminy

Głównym założeniem sokoterapii jest dostarczenie organizmowi jak największej ilości składników obecnych w warzywach i owocach w najbardziej przyswajalnej formie.

Prostata na celowniku

Po odkryciu nowych zagrożeń związanych z konwencjonalną terapią raka gruczołu krokowego Lynne McTaggart poszukuje bezpieczniejszych, alternatywnych metod leczenia.

Pachnący lekarz

Zapachy roślin unoszące się w powietrzu mają lecznicze działanie. Dlatego, gdy tylko czas Ci pozwoli, korzystaj z ich dobroczynnej mocy.

Wybierz "B" jak bezpieczeństwo

Coraz więcej krajów zauważa zagrożenia zdrowotne wynikające ze stosowania telefonów komórkowych. Guy Hudson radzi, jak zminimalizować te niebezpieczeństwa.

Kąpiele, które leczą

Woda sama w sobie jest naszemu organizmowi niezbędna. A kiedy zawiera cenne składniki mineralne, może okazać się zbawienna w leczeniu wielu schorzeń.

Detektyw medyczny

Zioła w walce z trądzikiem

Zioła mogą być bardzo skuteczne w terapii trądziku i innych dolegliwości hormonalnych u kobiet - twierdzi dr Harald Gaier.

Jak sobie radzić z

Infekcjami intymnymi

Sprawdzone sposoby na infekcje intymne.

Kamicą żółciową

Naturalne sposoby na kamicę żółciową.

Nasz zielnik

Dziurawiec

Zioło od wieków stosowane w medycynie ludowej doczekało się badań naukowych, które potwierdzają jego zdrowotne właściwości.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

2020

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2020

2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2019

2018

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2018

2017

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2017

2016

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2016

2015

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2015

2014

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2014

2013

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2013
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2013
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

30 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store