
maj 2018
Redaktor Naczelny poleca
Przyzwyczailiśmy się już do myśli, że transplantacje ratują życie. Co jakiś czas dowiadujemy się, że oto udało się przeszczepić kolejne części człowieka... A gdyby tak zapewnić sobie nieśmiertelność i... przeszczepić ciało? W tym Temacie Numeru piszemy o śmiałym pomyśle dr. Sergio Canavero, który odgraża się, że dokona przeniesienia głowy żywego człowieka, na korpus zmarłego dawcy!
W majowym wydaniu O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą przeczytacie też o tym prozdrowotnej mocy kiełków, dowiecie się także jak proste codzienne czynności oraz ćwiczenia mogą usprawnić krążenie. Z kolei Raport Specjalny poświęciliśmy niedoskonałościom cery. Świąd, zaczerwienienie czy przebarwienia mogą być sygnałem, że szwankują wątroba, nerki lub tarczyca. Warto wiedzieć, które objawy są powodem do niepokoju. Poza tym polecam tekst pt. „Wirus kontra parkinson”, który przedstawia najnowszą teorię, która wskazuje przyczynę obumierania neuronów w mózgu oraz podaje rozwiązanie problemu.
Ponadto warto przeczytać, dlaczego dawanie dzieciom telefonów komórkowych może być dla nich zabójczo groźne oraz fascynującą historię Sarah Gall, która wyleczyła zapalenie stawów rezygnując z silnych leków przeciwbólowych na rzecz alternatywnej terapii.
Miłej lektury!
Marta Borek-Białecka
Poznaj swoje prawa!

9 zasad postępowania przy rejestracji
Co należy wiedzieć, by nie dać się odprawić z kwitkiem?
Wymowne grafiki

Jak długo będziesz żył?
Nauka nie widzi powodu, dla którego nie mielibyśmy żyć wiecznie. Nawet jeśli nie jesteśmy jeszcze gotowi na nieśmiertelność, średnia długość życia już niedługo może przekroczyć 100 lat.
News focus

Apetyt na życie
Chirurg umieszcza w prawym przedsionku serca i żyle głównej górnej cewnik centralny. Od dziś tamtędy spływać będzie mieszanina żywieniowa. Tak zaczyna się żywienie pozajelitowe, nowy rozdział, nowa szansa na życie. Opracowana przez polskich specjalistów metoda daje wyjątkowo dobre wyniki.
Raport specjalny

Zdrowie wypisane na twarzy
Trądzik, suchość skóry czy zmiany pigmentacyjne to nie tylko defekty kosmetyczne. Tego typu objawy mogą stanowić sygnał ostrzegawczy organizmu, zwiastujący rozwój poważnej choroby.

Normalna, naczynkowa czy sucha?
Zabaw się w detektywa, by zrozumieć, czym charakteryzuje się Twoja cera. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zapewnić jej odpowiednią pielęgnację i utrzymać ją w zdrowiu na długie lata.

Miód i czekolada
Słodkie, owocowe i roślinne receptury przyniosą podwójną korzyść: ucztę dla zmysłów i skuteczną, naturalną pielęgnację cery.
Zdrowy styl życia

Rośnij zdrowo!
By zapewnić dzieciom prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny, należy pamiętać o podstawowych zasadach żywienia i stylu życia oraz zapomnieć o kilku grzechach codzienności.

Zderzenie z nowością
Wprowadzenie drobnych modyfikacji do ćwiczeń pozwoli rozluźnić napięte mięśnie karku.

Różowa moc rabarbaru
Ten witariański placek to pyszny i zdrowy deser

Ćwiczenia na krążenie
Charlotte Watts przedstawia prosty program treningowy, który zniweluje uczucie ciężkich nóg, obrzęki i wiele innych nieprzyjemnych dolegliwości.

Wiwat kiełki!
Chińczycy poznali się na ich leczniczych mocach już 5 tys. lat temu. Potrafią usunąć zmęczenie, przywrócić blask cerze, regulować poziom hormonów i ciśnienia, a to dopiero początek listy...
Temat numeru

Wspaniały dar życia
Według danych Poltransplantu z grudnia 2017 r. w kolejce po życie czeka 1 764 osób, na wzrok - 3 046. Dla pierwszych ratunkiem jest przeszczep niewydolnych organów, dla drugich - rogówki.

Przeszczep przywróci wzrok
Właśnie w tym roku w katowickim szpitalu przeprowadzono pierwszy w Polsce i trzeci na świecie przeszczep komórek macierzystych oka u dziecka. Dzięki pionierskiemu zabiegowi chłopiec po 4 latach odzyskał wzrok! Mamy też dobrą wiadomość dla innych w podobnej sytuacji: eksperyment trwa, osoby z uszkodzoną rogówką nadal mogą się zgłaszać.

Nowe ciało
Futurystyczne powieści pełne są historii, w których ludzkie tkanki hoduje się jak pomidory i sięga po nie, gdy oryginalne części ulegną zużyciu lub uszkodzeniu. Neurochirurg Sergio Canavero poszedł dalej. Jego zdaniem nie ma sensu działać detalicznie. Zamiast tego należy wymienić całe ciało na nowe. Lekarz z Turynu zapowiada, że pierwsza taka operacja odbędzie się jeszcze w tym roku.
Profilaktyka i leczenie

Dodaj sił wątrobie, by odzyskać energię
Wciąż czujesz się zmęczona? Dr Libby Weaver wyjaśnia, dlaczego powinnaś zatroszczyć się o swoją wątrobę.

Wirus kontra parkinson
Według najnowszej teorii pierwotną przyczynę obumierania neuronów w chorobie Parkinsona stanowi białko alfa-synukleina, a zdolność jej niszczenia wykazuje bakteriofag... znaleziony w kanalizacji

Sucha jak wiór
Chroniczny brak łez i śliny, choć nie brzmi złowrogo, to jednak potwornie utrudnia życie. Wie o tym Venus Williams, która od 7 lat mierzy się z zespołem Sjögrena.

Kto nie wierzy w elektrosmog?
Nawet organizacje onkologiczne otwarcie mówią już o niebezpiecznym promieniowaniu elektromagnetycznym. Tymczasem Światowa Organizacja Zdrowia ciągle nie dostrzega zagrożenia wiążącego się z korzystaniem z telefonów komórkowych.

Różne style
Sarah Gall nie tolerowała silnych środków przeciwbólowych, które lekarz przepisał jej z powodu zapalenia stawów, zastosowała więc coś kompletnie innego. Teraz bardzo cieszy się ze swojej ówczesnej decyzji.

Na wojnie z rakiem
Żołnierz na froncie nie wybiera, chwyta się wszelkich możliwych sposobów, by przeżyć. Dowódcy godzinami analizują posunięcia wroga, meldunki i raporty, szukając jego słabych stron i opracowując nowe metody ataku. Miejsce akcji? Oddział onkologiczny.

W kwestii mięsa
Czy koncerny produkujące mięso i cukier celowo próbują nas wykończyć?

Witamina K kontra bisfosfoniany na osteoporozę
Ten naturalny składnik może okazać się bezpieczną i skuteczną alternatywą dla standardowych leków na wzmocnienie kości. Sprawę bada Joanna Evans.
Wywiad

Co za dużo, to niezdrowo
O tym, jak rozpocząć przygodę ze sportem, by uniknąć kontuzji oraz o roli regeneracji w treningu rozmawiamy z Łukaszem Pławeckim - trenerem, kickboxerem, zawodowym mistrzem świata, 8-krotnym mistrzem Polski.
Jak sobie radzić z

Andropauzą
Postępujący z wiekiem spadek produkcji androgenów gonadowych zwykło się nazywać andropauzą, choć określenie to nie jest precyzyjne.

Wrzodami żołądka
Wrzody żołądka to ubytek ściany żołądka lub dwunastnicy przekraczający warstwę mięśniową błony śluzowej i sięgający do błony podśluzowej lub do głębszych warstw tych oragnów.
Nasz zielnik

Brzoza (Betula)
W medycynie ludowej jej liściom przypisywano działanie moczopędne, przeciwreumatyczne, napotne i odtruwające, co w dużej mierze potwierdzają dziś badania.