O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą - kwiecień 2019

kwiecień 2019

Redaktor Naczelny poleca

Klaster i migrena - dwa najgorsze bóle, które wyłączają człowieka z życia. Temu jak sobie radzić z nimi oraz całkiem zwyczajnym bólem głowy poświęciliśmy Temat Numeru. Z kolei z Raportu Specjalnego dowiesz się, na czym oprzeć skuteczny detoks. W kwietniowym wydaniu O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą piszemy też o tym, jakie są konsekwencje nadmiaru węglowodanów w diecie, a zwłaszcza o tym jak cukier rządzi mózgiem.

W tym numerze nie zabraknie również zaleceń Starego Doktora dotyczących próchnicy i bezsenności oraz porad Joanny Brejeckiej-Pamungkas, jak pozbyć się pasożytów. Nasz Medyczny Detektyw podpowie, które rośliny wspierają zdrowe i chore stawy.

Ponadto warto przeczytać tekst o neuroboreliozie oraz o tym jak raki przebyte we wczesnych latach zwiększają ryzyko zachorowania na wtórne nowotwory oraz osłabiają serce i płuca. Jako że przed nami święta nie zabrakło tekstu o prozdrowotnych właściwościach jaj.

 

A zatem życzymy jak najwięcej zdrowia, radości i mokrego śmigusa-dyngusa! Marta Borek-Białecka

Poznaj swoje prawa!

Bezpłatne leki dla seniora

Wykaz leków objętych programem 75+ powstał w oparciu o dane Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące ilości zrealizowanych recept w okresie poprzedzającym utworzenie tej listy. Obecnie liczy ponad 2 tys. preparatów. 

Wymowne grafiki

Warto jeść jaja!

Pomagają schudnąć, dostarczają niezbędnych aminokwasów oraz witaminy D, są dobre dla oczu. Dlatego warto jeść je nie tylko na Wielkanoc.

News focus

Falstart Angeliny Jolie

Gdy dowiadujemy się, że wykryto u nas mutację genu BRCA, wpadanie w panikę jest zrozumiałe, jednak mastektomia to tylko jedna z opcji.

Kategorie treści

6 kroków odtruwania

Toksyny wchłaniamy przez skórę, wdychamy z powietrzem, spożywamy z produktami roślinnymi i zwierzęcymi. Stopniowo zajmują one kolejne układy naszego organizmu i na różnych poziomach wywołują niebezpieczne dla zdrowia zmiany.

Raport specjalny

Zielono mi!

Seler, sałata, ogórek, jarmuż, szpinak, kolendra i natka pietruszki to składniki pełne substancji odżywczych, które doładują Twój organizm energią, pomogą pozbyć się toksyn i będą cennym elementem profilaktyki schorzeń przewlekłych.

Gdy nie da się włączyć detoksu

Jeśli nękają nas choroby i nic nie jest w stanie nam pomóc, warto zbadać geny – być może to ich mutacja utrudnia proces detoksykacji organizmu.

Z praktyki naturoterapeuty

Pasożytom już dziękujemy

Według szacunków specjalistów nawet 80% Polaków ma chociaż jednego pasożyta. Najwięcej z nich żeruje w naszych jelitach, ale zdarza się, że ci bardziej niebezpieczni zamieszkują płuca, mięśnie, stawy, wątrobę, przewód pokarmowy, krew czy skórę.

Zdrowy styl życia

Mózg w wacie cukrowej

Czysty, biały, niezbędny do życia czy zabójczy – jaka jest jego prawdziwa natura? Niektórzy specjaliści porównują go wręcz do kokainy. Jednego możemy być pewni: wszechobecna słodycz nie pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie i postrzeganie.

Okiem psychologa

Nie daj się ponieść emocjom

Przeżywamy je każdego dnia, czasem wręcz żyjemy, żeby je przeżywać. Stronimy od ich braku, ale często czujemy się nimi przygnieceni. Emocje łączą i dzielą ludzi. Jednak zostaliśmy w nie wyposażeni po to, aby były naszymi doradcami, a nie przewodnikami, a tym bardziej szefami!

Zdrowy styl życia

Minerały konieczne do życia

By wszystkie części składowe naszych organizmów działały właściwie, potrzebują całej listy substancji regulujących poszczególne procesy. Bez obecności kilkunastu mikro- i makroelementów szybko stracilibyśmy zdrowie.

Temat numeru

Poskromić bestie

Istnieje ból tak intensywny, że polanie sobie twarzy wrzątkiem przynosi ulgę. Ból silniejszy niż skurcze porodowe. Ból, który sprawia, że zamykasz się w ciszy i ciemności. Ból, który staje się Twoim więzieniem... Jeden częściej dopada mężczyzn, drugi – kobiety.

Uśmierzyć ból głowy

Codzienny stres wywołuje u Ciebie migreny, a zmiana pór roku jeszcze nasila dolegliwości? Wypróbuj kojące ćwiczenia autorstwa Charlotte Watts.

Poślij migrenę do diabła

Migrena znajduje się w pierwszej trójce najczęstszych chorób na świecie. Choć medycyna klasyczna oferuje na nią sporo leków, jednak niosą one ze sobą ryzyko wystąpienia licznych efektów ubocznych, takich jak zawroty głowy, bóle w klatce piersiowej czy rozwój nadciśnienia tętniczego.

Profilaktyka i leczenie

Jak pokonałam SM bez leków

Osoby cierpiące na stwardnienie rozsiane na ogół w ciągu 10 lat od diagnozy trafiają na wózek inwalidzki. Ale Audrey Smart od blisko 2 dekad powstrzymuje objawy tej choroby dzięki odżywianiu.

Pokonać samego siebie

Choroba Pompego nie daje widocznych objawów, mimo że niszczy mięśnie, wątrobę i inne organy wewnętrzne. Na szczęście specjalnie spreparowane królicze mleko pozwala zahamować jej postęp.

Detektyw medyczny

Przywróć sprawność stawom

Cierpiący z powodu urazów stawów lub ich choroby zwyrodnieniowej powinni szczególnie uważnie komponować menu. Jak się okazuje, dobierając odpowiednie pokarmy oraz stosując zioła, można nie tylko zapobiec kłopotom w przyszłości, ale także poprawić sprawność już chorujących stawów. Należy jednak pamiętać, że jest to proces długotrwały, który wymaga cierpliwości i systematyczności.

Profilaktyka i leczenie

Wyrok w zawieszeniu

Kiedy choroba nowotworowa atakuje dzieci, walka o życie staje się szczególnie zawzięta. Nawet jeśli uda się ją wygrać, odległe skutki terapii mogą przyćmić radość ze zwycięstwa.

Zakleszczony układ nerwowy

Pierwsza, druga, trzecia diagnoza, stosowanie kolejnych leków lub nowych terapii, a jednocześnie ciągłe narastanie objawów neurologicznych i pełne powątpiewania spojrzenia lekarzy i bliskich – to koszmar wielu pacjentów. Często dopiero po latach udaje się postawić właściwe rozpoznanie: to neuroborelioza powoduje drżenie mięśni, kłopoty z koncentracją, zawroty głowy i zaburzenia nastroju.

Chemia barw

Koloroterapia nie jest niczym nowym, jednakże – jak twierdzi Cate Montana – wraca do łask. Wszystko dzięki nowemu zainteresowaniu medycyną energetyczną.

Katar sienny

Leki antyhistaminowe nie są jedynym sposobem na poskromienie alergii sezonowej, przekonuje Joanna Evans. Oto 5 ziół i suplementów o udokumentowanej skuteczności.

Natura vs medycyna

Krwawnik zamiast cynaryny

Ziołowy wyciąg może poprawiać trawienie skuteczniej od popularnych tabletek.

Jak sobie radzić z

Próchnica

Podczas ostatniej kontroli dentystycznej okazało się, że mam próchnicę. Trochę się zdziwiłam, ponieważ od dziecka myję zęby 2 razy dziennie i regularnie chodzę do stomatologa, więc byłam pewna, że uda mi się uniknąć tego problemu. Co powinnam robić, by zwalczyć próchnicę bez konieczności zabiegów?

Bezsenność

Od jakiegoś czasu mam kłopoty z zasypianiem, a nigdy wcześniej nie miałam takich problemów. Lekarz podejrzewa, iż za moją bezsenność odpowiada fakt, że wcześniej zbyt krótko spałam, albo powodują ją u mnie przyjmowane hormony tarczycy. Zastanawiam się, czy to możliwe? A jeśli tak, to co robić? Przecież nie mogę ich odstawić, a permanentny niedobór snu bardzo źle się na mnie odbija.

Nasz zielnik

Kozłek lekarski

Popularna waleriana to coś więcej niż naturalny środek nasenny – łagodzi bóle menstruacyjne i objawy menopauzy oraz działa korzystnie na serce.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

2020

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2020

2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2019

2018

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2018

2017

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2017

2016

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2016

2015

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2015

2014

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2014

2013

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2013
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2013
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Nowości

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

30 grudzień 2019

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store