O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą - sierpień 2019

sierpień 2019

Redaktor Naczelny poleca

Po co nam doświadczenia, gdy szybko o nich zapominamy? Sierpniowy Temat Numeru poświęciliśmy pamięci, podpowiadając, jak dokarmić neurony i jak ćwiczyć mózg, by uniknąć choroby alzheimera. Przedstawiamy też podstawy protokołu ReCODE, który może nawet odwrócić początkowe stadia demencji.

Z kolei w Raporcie Specjalnym skupiliśmy się na wątrobie, często nadmiernie eksploatowanej na wakacjach, a coraz częściej atakowanej przez wirusy WZW. Jeśli ją wesprzesz, unikniesz… cukrzycy! Naukowcy odkryli właśnie, że stłuszczenie wątroby może prowadzić do tej choroby metabolicznej.

Pokazujemy również, że przeciwnowotworowych substancji nie musisz szukać daleko, bo są w Twojej kuchni – to np. niepozorne pieczarki i seler. Sprawdziliśmy także, skąd wzięła się zasada „8 szklanek wody dziennie” oraz czy piwo i kawa rzeczywiście nas odwadniają, a także znaleźliśmy sposób na minimalizowanie ryzyka pourazowych uszkodzeń mózgu – zwiększenie siły mięśni odgrywa tu równie ważną rolę, co zapinanie pasów bezpieczeństwa w samochodzie.

W sierpniowym wydaniu nie zabraknie również porad Starego Doktora, który tym razem podpowie, jak postępować przy zatruciach pokarmowych i przebarwieniach szkliwa. Naturopatka Joanna Brejecka-Pamungkas odsłoni przed Wami tajemnice zaburzeń hormonalnych, a Medyczny Detektyw zdradzi, które rośliny mogą zwalczać grzybice.

 

Miłej lektury!
Marta Borek-Białecka

Poznaj swoje prawa!

Brak recepty na brak leków

W ostatnim obwieszczeniu Ministra Zdrowia opublikowano wykaz produktów leczniczych, które coraz trudniej kupić w polskich aptekach. Na liście resortu znajdują się aż 324 pozycje. Tymczasem farmaceuci szacują, że jest ich aż 500! Kryzys dotyczy całej Europy, a jego powodem jest zamknięcie chińskich fabryk, które produkowały blisko 80% substancji czynnych wykorzystywanych w farmaceutykach. W naszym kraju jest jednak drugie dno problemu – mafia.

Raport specjalny

Gdy wirus atakuje wątrobę

WZW na świecie zabija więcej osób niż HIV/AIDS, gruźlica czy malaria. W wielu przypadkach przebiega bezobjawowo, a nieleczone jest główną przyczyną marskości i raka wątroby.

Naturalna ochrona

Tak, jak wielozadaniowa jest wątroba, tak my powinniśmy dbać o nią na wiele sposobów. Odpowiednia dieta, zioła i suplementy to puzzle, które po połączeniu pozwolą ją wzmocnić.

Niebezpieczny związek

Od dawna wiadomo, że wśród diabetyków często dochodzi do zaburzeń pracy wątroby, czasem nawet śmiertelnych. Teraz jednak amerykańscy naukowcy odkryli odwrotną zależność – stwierdzili, że u chorych na jej stłuszczenie prędzej czy później rozwinie się cukrzyca typu 2.

Zdrowy styl życia

Podwodne skarby

Algi morskie zawierają zadziwiające bogactwo substancji aktywnych – od tych o działaniu przeciwzapalnym i antyoksydacyjnym, po związki zwalczające nowotwory.

Z praktyki naturoterapeuty

Dolegliwości kobiece

Od lat obserwuję plagę problemów hormonalnych u kobiet, które przejawiają się na różne sposoby: od syndromu napięcia przedmiesiączkowego, przez zaburzenia menstruacji, po endometriozę, zespół policystycznych jajników, kłopoty z płodnością itd. Wiele z nich odczuwa różne dolegliwości w okolicach menstruacji (np. bóle głowy, kręgosłupa, burzliwe odczuwanie emocji itp.) i uważa, że tak po prostu powinno być.

Zdrowy styl życia

Pij na zdrowie!

Kiedy temperatury na zewnątrz są wręcz tropikalne, dość szybko wyrabiamy sobie nawyk sięgania po szklankę. No właśnie – co trzymamy pod ręką na taką okazję? Jeśli słodkie lub gazowane napoje, wcale nie nawadniamy organizmu prawidłowo. A to pierwszy krok do utraty energii, pogorszenia jakości snu i… pracy mózgu.

Zlikwiduj letnie obrzęki

Nogi puchną w czasie upałów, gdy żyły rozszerzają się, by oddać choć część ciepła zgromadzonego w ciele. Na szczęście możemy temu przeciwdziałać.

Dzikość serca

Poruszanie się jak jaskiniowiec to jeden z najlepszych sposobów na zdrowie – zapewnia Charlotte Watts.

Antynowotworowa potęga

Uznany badacz dietetyczny i propagator zdrowego żywienia Ocean Robbins przedstawia 3 główne pokarmy zapobiegające rakowi piersi i innym nowotworom.

Temat numeru

Cofnąć chorobę Alzheimera

Dotychczasowe próby zatrzymania epidemii alzheimera kończyły się porażką. Jednak alternatywna metoda czołowego badacza mózgu odwraca nieodwracalne. Sprawie przyjrzała się Celeste McGovern.

Podkarmianie mózgu

Przez dekady autorytety medyczne zalecały zwiększenie spożycia olejów roślinnych. Jednakże dr Joseph Mercola i dr James DiNicolantonio twierdzą, że to recepta na podniesienie ryzyka wystąpienia demencji, choroby Alzheimera i innych zaburzeń.

Pojemność pamięci

Amadeusz Mozart jako 14-letni chłopiec usłyszał "Miserere", kompozycję Gregoria Allegriego, której rękopis przechowywany był w Watykanie i stanowił pilnie strzeżoną tajemnicę. Mozart sporządził, a następnie upublicznił kompletny zapis nutowy tego utworu, choć wysłuchał go tylko raz! No tak, ale on był geniuszem, powiesz.

Detektyw medyczny

Precz z grzybicą!

Dermatofity to wszędobylskie patogeny. Jednak najbardziej lubią ciepło i wilgoć. Gdy już zadomowią się w jakimś miejscu na ciele, trudno się ich pozbyć. Na szczęście matka natura ma na nie swoje sposoby.

Profilaktyka i leczenie

Dobre punkty

Neuropatia obwodowa była przyczyną przewlekłego bólu dręczącego Mairę Silvę. Kluczem do wyzdrowienia okazała się akupunktura.

6 sposobów na oparzenia słoneczne

Sam krem z filtrem nie gwarantuje pełnej ochrony przed promieniami UV, zwłaszcza u osób o skórze wrażliwej. Oczywiście aby w organizmie wytworzyła się niezbędna nam witamina D, musimy spędzać trochę czasu na słońcu, ale na pewno nie aż tyle, by doszło do oparzenia. Pomocne będą też lekka odzież ochronna o właściwościach oddychających i szybkoschnących oraz kapelusz czy daszek przeciwsłoneczny.

Uzbrojony w mięśnie

Prawidłowo rozwinięte i funkcjonujące muskuły potrafią uchronić przed urazem, a jeśli już do niego doszło, są w stanie kompensować braki.

Natura vs medycyna

Olejki eteryczne zamiast DEET przeciwko komarom i owadom

W miejsce syntetycznych preparatów, które mogą działać toksycznie na organizm, warto wypróbować ich naturalne, równie skuteczne odpowiedniki.

Profilaktyka i leczenie

Choroba (już nie psychiczna)

Jak twierdzi psychiatra dr Pam Shervanick z USA, kluczowe znaczenie dla rozwiązania problemu choroby psychicznej mają inne układy organizmu.

Powstrzymać śmiertelnego wroga

Pacjenci przegrywają walkę ze stwardnieniem zanikowym bocznym w zaledwie kilka lat po diagnozie. Czy polskim naukowcom uda się przedłużyć ich życie?

Jak sobie radzić z

Zatrucia pokarmowe

Po jednej z wakacyjnych imprez plenerowych przez 5 dni zmagałam się z silną biegunką, mdłościami i wymiotami. Przypuszczam, że zatrułam się niedopieczoną karkówką z grilla. Mąż przekonywał mnie, bym próbowała jeść choć małe porcje lekkich posiłków, ale ja zupełnie nie miałam apetytu i piłam tylko wodę.

Przebarwienia szkliwa

Od kilku lat bez większych sukcesów próbuję walczyć z brązowymi przebarwieniami zębów. Podczas ostatniej wizyty kontrolnej mój dentysta stwierdził, że skoro mniej inwazyjne metody (jak skaling i piaskowanie) nie przynoszą zadowalającego trwałego efektu, najwyższa pora na założenie licówek. Ja jednak poczytałam trochę na ten temat i mam wątpliwości, czy to konieczne.

Nasz zielnik

Szałwia lekarska (Salvia Officinalis)

Nie przez przypadek jej nazwa pochodzi od łacińskiego słowa salvus, czyli zdrowy. To jeden z ważniejszych surowców zielarskich, działający przeciwzapalnie, antyseptycznie, rozkurczowo i przeciwcukrzycowo.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

2020

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2020

2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2019

2018

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2018

2017

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2017

2016

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2016

2015

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2015

2014

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2014

2013

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2013
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2013
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store