Powstaje nowa grupa o zdrowiu naturalnym. Poznaj marki wchodzące w skład KTO CIĘ WYLECZY:
Banner KCW
Już niedługo wszystkie treści z www.oczymlekarze.pl będą częścią www.ktociewyleczy.pl
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą - wrzesień 2019

wrzesień 2019

Redaktor Naczelny poleca

Trudno uwierzyć jak wiele chorób niszczy wzrok. Na ławie oskarżonych siedzą: cukrzyca, nadciśnienie, bezdech senny, a także nasze nawyki. Wszystkie one mogą prowadzić do retinopatii, jaskry, zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej.

Wrześniowe wydanie O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy także problemom najmłodszych. To jak wyglądają relację rodziców z potomkiem od pierwszych dni kształtuje jego funkcje poznawcze. Niestety nie samą miłością człowiek żyje, maluchom potrzebne jest solidna, zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna i... odrobaczanie. Tak! Bo co 6. pierwszoklasista ma pasożyty!

Ponadto w numerze znajdziecie ciekawy tekst o roli selenu w utrzymaniu prawidłowej pracy tarczycy. Piszemy też o tym jak przetrwać radioterapię oraz poradzić sobie z powrotem do zdrowia po udarze mózgu. Poza tym w numerze znajdziecie 5 sposobów na migremy. Nie zabraknie również zaleceń Starego Doktora dotyczących nadciśnienia oraz zmarszczek, a także porad Joanny Brejeckiej-Pamungkas jak kompleksowo zwalczyć kłopoty trawienne. Z kolei nasz Medyczny Detektyw podpowie, jakie rośliny łagodzą andropauzę.

 

Miłej lektury!
Marta Borek-Białecka

Poznaj swoje prawa!

Gdy przychodzi śmierć

Co zrobić, gdy nasi najbliżsi odchodzą w domu albo w szpitalu? Jaki los czeka zmarłego? Jak długo bezpłatnie można przechować zwłoki w oczekiwaniu na pochówek? I co się dzieje, jeśli po śmierci pacjenta nie zgłosił się nikt z rodziny? Zasady postępowania w takich sytuacjach określone są w ustawach, jednak szczegółowe procedury zależą od szpitali i mogą nieco się różnić. Jeszcze inne są w przypadku sprowadzenia ciała z obcego państwa, a nawet miasta.

Raport specjalny

Nielubiani towarzysze

Wbrew powszechnej opinii pasożyty nie występują tylko w jelitach – mogą zagnieździć się w różnych narządach, uszkadzając ich tkanki i nadwerężając układ odpornościowy.

Rośnij zdrowo

By zapewnić dzieciom prawidłowy rozwój fizyczny i intelektualny, należy pamiętać o podstawowych zasadach żywienia i stylu życia oraz zapomnieć o kilku grzechach codzienności.

Mały Bystrzak

Aby zadbać o dobre wyniki w nauce ucznia, trzeba dać mu podwaliny pod opanowanie zdolności skupiania uwagi i odpowiednio doładować jego neurony.

Z praktyki naturoterapeuty

Naturalne sposoby na wzdęcia i zaparcia

Dolegliwości trawienne to niezwykle częste problemy, które zgłaszają pacjenci. Oczywiście każdemu mogą się sporadycznie zdarzyć opuchnięty brzuch, wiatry czy odbijanie się. Najczęściej są skutkiem błędów żywieniowych lub zatrucia. Problem zaczyna się wtedy, gdy pojawiają się notorycznie.

Zdrowy styl życia

Pętla zdrowia

Magnez jest niezbędny do syntezy witaminy D, która po aktywacji w organizmie może z kolei zwiększać wchłanianie tego pierwiastka w jelitach. Deficyty któregokolwiek z nich wiążą się z deformacjami szkieletu, zaburzeniami sercowo-naczyniowymi i zespołem metabolicznym.

Felieton

Mały Jaś i Wielka Machina NFZ

Jaś nie jest małym chłopcem, o nie. Jaś jest całkiem poważnym facetem, ma swoje kieszonkowe, własny telefon, a nawet psa, z którym wychodzi codziennie rano na spacer. No cóż, poważne obowiązki, jak przystało na poważnego dziewięciolatka. Jaś chodzi do szkoły, uczy się przyzwoicie i jak każdy chłopiec w tym wieku ma przygody: obdrapane kolana, kilka siniaków, podarte spodnie. Na ogół nic wielkiego.

Zdrowy styl życia

Najwięcej chemii wypijamy z wodą

Przez tysiące lat nękały nas różne choroby wywołane bakteriami. Ludzkość nie umiała bronić się przed nimi, bo drobnoustrojów nie widać gołym okiem. Gdy ktoś zjadł stare mięso, to zachorował on, cała rodzina albo goście weselni, którym taki posiłek zaserwował. Gorzej było, gdy chorobotwórcze bakterie znalazły się w studni miejskiej albo w rzece, będącej źródłem wody pitnej dla dużych populacji – wtedy choroby dopadały setki albo tysiące ludzi.

Oddychaj pełną piersią

Efektywna wymiana powietrza w układzie oddechowym jest bardzo ściśle związana z naszym poziomem energii i witalności, tłumaczy Charlotte Watts. Oto kilka sposobów na to, by oddychać z większą mocą.

Profilaktyka i leczenie

Na straży hormonów tarczycy

Coraz większą uwagę zwraca się na suplementację pierwiastkami śladowymi w przebiegu chorób tarczycy. Podstawowym czynnikiem wpływającym na prawidłową pracę tego gruczołu pozostaje spożycie jodu, ale rosnące znaczenie przypisuje się również selenowi.

Temat numeru

Złodzieje wzroku

tym, że cukrzyca prowadzi do retinopatii, wiedzą wszyscy, ale o tym, że do kurzej ślepoty, jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej oraz zaćmy – mało kto. Tymczasem obok na ławie oskarżonych siedzą m.in. nadciśnienie, bezdech senny i... nasze nawyki.

Uczta dla oczu

Można ograniczyć ryzyko rozwoju chorób narządu wzroku, stosując odpowiednią dietę i suplementację.

Profilaktyka i leczenie

Celny strzał

Sean Codling odzyskał zdrowie i powrócił do aktywnego życia, kiedy odkrył, że u podłoża zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, które odbierało mu sprawność, leżą bakterie w jelicie.

5 sposobów na migrenę

Migrena to trzecia najczęstsza choroba na świecie, i 7. najbardziej utrudniająca codzienne funkcjonowanie1. Oprócz silnego bólu głowy do jej objawów należą nudności, wymioty, ból brzucha oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Na rynku dostępnych jest kilka leków na receptę przepisywanych na migrenę, np. metysergid, sumatriptan czy ergotamina, jednak niosą one ze sobą ryzyko wystąpienia licznych efektów ubocznych, takich jak zawroty głowy i senność czy bóle w klatce piersiowej i nadciśnienie tętnicze. Metysergid powiązano nawet z włóknieniem narządów wewnętrznych2. Dlatego przedstawiamy 5 naturalnych sposobów na samodzielną walkę z migreną.

Detektyw medyczny

Andropauza

Przekwitanie jest naturalnym procesem biologicznym i nie dotyka jedynie płci pięknej. Podobnie jak w przypadku menopauzy natura dysponuje arsenałem, który pomoże przetrwać je z godnością.

Profilaktyka i leczenie

Wyjść z udaru

To druga co do częstości przyczyna śmierci, a główna trwałego kalectwa i niepełnosprawności dorosłych. Na szczęście, jak dowodzą wyniki nowych badań, mózg ma niebywałe zdolności do regeneracji. Dlatego warto to wykorzystać, by po udarze jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Profilaktyka i leczenie

Jak przetrwać radioterapię?

Dzięki prostym interwencjom można zwiększyć skuteczność leczenia onkologicznego, a przede wszystkim zminimalizować jego dokuczliwe skutki uboczne

Od hemoroidów do anemii

Ignorowanie problemu guzków krwawniczych może prowadzić do częstych krwawień, w wyniku których spada stężenie hemoglobiny i może rozwinąć się niedokrwistość.

Natura vs medycyna

Kannabinoidy zamiast leków przeciwbólowych

Pozyskiwane z konopi związki chemiczne znoszą ból ostry i przewlekły o zróżnicowanej etiologii. Działanie to dotyczy zarówno możliwości łagodzenia dolegliwości pooperacyjnych, nowotworowych i migrenowych, jak i bólów neuropatycznych czy reumatycznych.

Profilaktyka i leczenie

Serce do naprawy

Jak długo może żyć dziecko urodzone z dziurą w sercu? Nawet tyle co zdrowa osoba – dzięki serii zabiegów, które korygują budowę organu.

Jak sobie radzić z

Nadciśnienie

Kilka dni temu w pracy zrobiło mi się nagle bardzo gorąco, serce waliło mi jak szalone, zaczerwieniłam się na twarzy, a w dodatku zaczęłam odczuwać niepokój. Koleżanka zmierzyła mi ciśnienie – wyszło 170/100 mmHg. Stwierdziła, że to bardzo wysokie jak na osobę w moim wieku (mam 38 lat) i powiedziała, że muszę iść do kardiologa. Następnego dnia pomiar u lekarza pokazał 146/95.Doktor powiedział, że to oznacza nadciśnienie i że powinnam przyjmować leki, bo w przeciwnym razie ta choroba mnie zabije.

Zmarszczki

Ostatnio zauważyłam, że w kącikach moich ust i pod oczami pojawiają się coraz głębsze zmarszczki i przesuszenia. Wiem, że ekspozycja na słońce może przyczyniać się do starzenia się skóry, dlatego jestem ostrożna i codziennie chronię twarz kremem nawilżającym z wysokim SPF. Muszę jednak przyznać, że od kilkunastu lat palę – czy to rzeczywiście może negatywnie wpływać na moją cerę? Co mogę zrobić, aby jak najdłużej pozostała ona jędrna i wyglądała młodo?

Nasz zielnik

Jeżyny (Rubus Fruticosus)

Te ciemnofioletowe owoce to prawdziwa skarbnica składników przeciwzapalnych, przeciwutleniających i przeciwwirusowych, które poprawiają też trawienie i samopoczucie.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

2020

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2020

2019

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2019
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2019

2018

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2018
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2018

2017

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą kwiecień 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą luty 2017
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń 2017

2016

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą grudzień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą październik 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą sierpień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą czerwiec 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2016
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2016

2015

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2015
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2015

2014

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą lipiec - sierpień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą maj - czerwiec 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą marzec - kwiecień 2014
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą styczeń - luty 2014

2013

O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą listopad - grudzień 2013
O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą wrzesień - październik 2013
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store