
październik 2019
Redaktor Naczelny poleca
Osteoporoza nie musi być towarzyszką naszej starości. Mamy wpływ na to jak długo nasze kości będą w dobrej kondycji. Niebagatelne znaczenie mają tu nawyki żywieniowe, ale też przyjmowane leki oraz aktywność fizyczna.
Październikowe wydanie O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą poświęciliśmy rakowi okrężnicy, który jest jednym z najczęstszych nowotworów jelita grubego. Mało kto wie, że nasz mikrobiom, ma w tej sprawie całkiem sporo do powiedzenia – to od niego zależy ryzyko rozwoju nowotworu oraz skuteczność terapii!
Ponadto w numerze piszemy o najnowszym odkryciu – otóż okazuje się, że najsilniej reagujące na infekcje limfocyty mieszkają nie w jelitach a... w tłuszczyku.
Warto też przeczytać ciekawy tekst udawadniający, że masaż powięzi jest kluczem w łagodzeniu bólu – i nie tylko.
Poza tym w numerze znajdziecie 6 sposobów na zespół niespokojnych nóg. Nie zabraknie również zaleceń Starego Doktora dotyczących poparzeń i zakwaszenia, a także porad Joanny Brejeckiej-Pamungkas jak zadbać o zainfekowane migdałki. Z kolei nasz Medyczny Detektyw podpowie, jak pobudzić apetyt u niejadków.
Miłej lektury!
Marta Borek-Białecka
Poznaj swoje prawa!

Zadośćuczynienie za błąd medyczny
Co roku kwoty zadośćuczynień i odszkodowań za błędy medyczne popełniane przez lekarzy, które przyznają polskie sądy, rosną. Wbrew anegdotom o amputacji niewłaściwej kończyny kardynalne pomyłki zdarzają się rzadko. Czym jest błąd medyczny? Jak ustalić, czy do niego doszło i kto go popełnił oraz jak dochodzić swoich praw?
Raport specjalny

W poszukiwaniu zgubionych kości
Na światło dzienne wychodzą kolejne zależności między utratą masy kostnej a ogólną kondycją zdrowotną organizmu. Dla naukowców stają się one impulsem do szukania nowych metod leczenia osteoporozy – choroby, która dotyczy 1 na 3 kobiety po 50. r.ż.

Dieta dla zdrowych kości
Choć procesy mineralizacji zachodzą w młodości, przez całe życie mamy wpływ na to, jak długo utrzymamy ich efekty. Z pomocą przybywają m.in. cytrusy, suszone śliwki, zielona herbata oraz probiotyki.
Zdrowy styl życia

Odporność 2.0
Badacze z National Institute of Health sądzą, że ich odkrycie może zmienić dzisiejszy pogląd na temat układu immunologicznego. Jak wykazali, limfocyty T, które najsilniej reagują na infekcje, zgromadzone są w tkance tłuszczowej.

Coś tu trze
Lekarze uważają powięzi za zwykłe opakowania mięśni, ale, jak dowiedziała się Cate Montana, wielu terapeutów udowadnia, że są one kluczem do łagodzenia bólu – i nie tylko.
Z praktyki naturoterapeuty

Zachowaj migdałki
Gdy te małe narządy stojące na straży cieśni gardzieli zaczynają strajkować, mogą pojawić się chrapanie, nawracające anginy, a nawet zapalenia uszu. Warto zatem zadbać o ich dobrą kondycję.
Zdrowy styl życia

Centralne zasilanie
Anat Baniel, autorka metody NeuroMovement, prezentuje, jak obudzić nieaktywną miednicę.

(Nie)zbędna śledziona
Teoretycznie w przypadku usunięcia tego narządu jego funkcje przejmują inne organy, głównie wątroba. Jednak zgodnie z tradycją chińską jego zachowanie jest bardzo ważne, ponieważ stanowi on centrum naszego organizmu, odpowiadające m.in. za integralność naczyń krwionośnych.
Temat numeru

Dietozależny morderca
Jednego z najbardziej zabójczych nowotworów można uniknąć. Naukowcy podpowiadają, jaka profilaktyka jest najskuteczniejsza.

Cosa nostra
Potrafią syntetyzować niezbędne dla nas substancje chemiczne, usprawniają trawienie,mogą zmienić DNA naszych komórek. Co jednak, gdy nasze dotychczas pożyteczne bakterie się znarowią? Jak się okazuje, odgrywają one istotną rolę w rozwoju raka oraz wpływają na skuteczność terapii przeciwnowotworowych!

Naturalna oczyszczająca dieta przeciwnowotworowa
Dr Nasha Winters i Jess Higgins Kelley, które leczyły wielu pacjentów z rakiem, przedstawiają najlepsze pokarmy wspomagające pozbycie się z organizmu kancerogenów.
Profilaktyka i leczenie

6 sposobów na zespół niespokojnych nóg
Objawy niepokoju ruchowego oraz nieprzyjemne doznania czuciowe (parestezje) w kończynach (mrowienie, cierpnięcie, drętwienie, rzadziej ból) mogą oznaczać zespół niespokojnych nóg (restless legs syndrome, RLS). To zaburzenie ruchowe, na które cierpi mniej więcej 5-15% populacji.

Znów na własnych nogach
Gdy Lauren Vaknine tuż przed drugimi urodzinami spuchły kostki, lekarz rodzinny zbagatelizował to jako objaw wzrostu. Jednakże po kilku kolejnych wizytach i skierowaniu do szpitala specjalistycznego postawiono znacznie poważniejszą diagnozę: młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (JIA).
Detektyw medyczny

Co jeść na pobudzenie apetytu?
Regulacja głodu i sytości to złożony i jak dotąd nie do końca zrozumiany proces, w który zaangażowane są układy kontrolne łączące mózg, systemy trawienny, hormonalny i nerwowy. Zarządzają one łaknieniem zarówno w krótkim, jak i długim okresie.
Profilaktyka i leczenie

Gdy trądzik nie mija z wiekiem...
Coraz częściej nieestetyczne wypryski i bolesne krosty na twarzy nie dają o sobie zapomnieć nawet po 30. r.ż. Czasem może to zwiastować kłopoty hormonalne.

Muzyka sfer wewnętrznych
Jedną z najszybciej rozwijających się terapii jest leczenie różnymi formami dźwięków. Wsłuchuje się w nie Cate Montana.
Natura kontra medycyna

Szafran zamiast leków przeciwdepresyjnych
Ekstrakty z krokusa uprawnego pomagają zmniejszyć napięcie ze skutecznością zbliżoną do imipraminy i fluoksetyny.
Profilaktyka i leczenie

Holistyczne sposoby na kamienie żółciowe
Cholecystektomia, czyli zabieg usunięcia pęcherzyka żółciowego, to standardowa terapia kamicy żółciowej dającej objawy. Istnieje jednak wiele prostych sposobów na zmniejszenie ryzyka takiej operacji. Podpowiadamy, co robić, by nie powstawały nowe kamienie żółciowe, a te już istniejące się nie powiększały, a wręcz uległy rozpuszczeniu.

Gruczolak z pigułki?
Czasami łagodny guz wątroby może zmienić się w raka. W takiej sytuacji rozwiązanie jest proste – skalpel. Jednak zdaniem holenderskich naukowców operacja nie zawsze jest potrzebna.
Jak sobie radzić z

Poparzenia
Ostatnio byliśmy z kilkudniową wizytą u kuzynki. W tym czasie Kasia, jedna z jej córek, złapała rozgrzany uchwyt od patelni i poparzyła się. Gdy staraliśmy się udzielić jej pomocy, okazało się, że każde z nas ma zupełnie inne wyobrażenie, jak to zrobić. Czy są jakieś skuteczne domowe sposoby, które złagodzą ból i przyspieszą gojenie?

Zakwaszenie
Jakiś czas temu zauważyłam, że szybciej się męczę i częściej miewam migreny. Udałam się do naturopaty, który stwierdził, że mój organizm jest zakwaszony. Faktycznie na co dzień jem sporo mięsa, a piję mało wody, ale czy możliwe, by wpłynęło to na moją równowagę kwasowo-zasadową? A jeśli tak, to jak zatrzymać ten proces?
Nasz zielnik

Dzięgiel Litwor (Anegelica Archangelica)
Anielski korzeń to rodzimy surowiec o intensywnym zapachu, który skutecznie łagodzi zaburzenia układu pokarmowego i bóle reumatyczne.