
grudzień 2019
Redaktor Naczelny poleca
Schudnij! A zatrzymasz zespół metaboliczny, a wraz z nim rozwój miażdżycy, nadciśnienia, insulinooporności, dyslipidemii. Jak dowodzą medycy można to zrobić zmieniając zaledwie 2 rzeczy w życiu - dietę oraz natężenie aktywności fizycznej. Grudniowe wydanie poświęciliśmy fascynującym terapiom, które swoje działanie zawdzięczaja sile umysłu. Pierwsza z nich polega na uruchamianiu procesów samoleczenia za pomocą wizualizacji, natomiast w drugiej proces leczenia wspiera intensywne myślenie zaprzyjaźnionej grupy osób o konkretnie wybranej cierpiącej osobie.
W świątecznym wydaniu nie mogło zabraknąć medycznego spojrzenia na... wigilijny stół. Spokojnie - zdaniem badaczy nasze menu jest najzdrowsze! Ponadto w numerze znajdziecie 5 naturalnych sposobów na stany lękowe. Nie zabraknie również zaleceń Starego Doktora dotyczących braku apetytu i zanurzeń ze spektrum autyzmu, a także porad Joanny Brejeckiej-Pamungkas co robić, gdy stale jest nam zimno.
Z kolei nasz Medyczny Detektyw podpowie, jak nie dopuścić do rozwoju próchnicy. Warto przeczytać też, jak poprzez ćwiczenia fizyczne podkręcić niedoczynną tarczycę.
Wesołych świąt i miłej lektury!
Marta Borek-Białecka
Nasz zielnik

Mięta pieprzowa
Zarówno rośliny uprawiane w ogrodzie, jak i na parapecie zawierają substancje poprawiające trawienie i zwalczające drobnoustroje
Jak sobie radzić z

Autyzm
Ostatnio u niespełna 3-letniego synka mojej siostry zdiagnozowano autyzm. Zastanawiamy się, jak to możliwe, że chłopiec, który dotąd dobrze się rozwijał, nagle przestał i został "spisany na straty".

Utrata apetytu
Przestałam jeść regularnie i dość szybko schudłam – chyba aż za bardzo, bo stałam się osłabiona i często mam zawroty głowy. Problem jednak w tym, że choć trudny czas minął, ja nadal kompletnie nie mam ochoty na jedzenie.
Profilaktyka i leczenie

Co zabiło Steve’a Jobsa?
Drgawki epileptyczne, osłabienie czy utrata przytomności nie muszą wcale wskazywać na chorobę neurologiczną. Czasami rozwiązanie zagadki kryje się w trzustce...

Gładkie ręce
Przedświąteczne porządki, spacer bez rękawiczek w mroźny dzień, a nawet długotrwałe przebywanie w klimatyzowanym wnętrzu mogą skutkować przesuszeniem dłoni. Jednak domowe sposoby pomogą zagoić podrażnioną i spękaną skórę.

Masz to we krwi
Celeste McGovern zapoznała się z badaniami dotyczącymi leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów za pomocą wstrzyknięć osocza bogatopłytkowego
Natura kontra medycyna

Roślinne surowce na lekooporne Candida
Oregano, indyjski kminek, lawsonia i portulaka zwalczają uporczywe drożdżaki szybciej i skuteczniej niż flukonazol
Profilaktyka i leczenie

Na tropie INFEKCJI
Liczne tajemnicze choroby autoimmunologiczne są wywoływane lub zaostrzane przez utajone infekcje. Palmer Kippola podpowiada, jak się ich pozbyć.
Detektyw medyczny

Mocne, zdrowe zęby
Próchnica jest uważana za najczęstszą wielobakteryjną chorobę jamy ustnej na świecie. Na szczęście wiele prac badawczych wykazało, że istnieje sporo naturalnych metod, które mogą zapobiegać jej rozwojowi oraz spowalniać jej postęp.
Profilaktyka i leczenie

Niestrudzona wojowniczka
Pat Reeves uprawia trójbój siłowy i twierdzi, że dzięki połączeniu ćwiczeń oraz surowej diety wegańskiej dwukrotnie odroczyła wyrok śmierci, wydany na nią przez chorobę nowotworową
5 sposobów na...

zaburzenia lękowe
Lekarstwa to niejedyne wyjście dla osób nękanych przez niepokój. Przedstawiamy 5 skutecznych i naturalnych środków.
Temat numeru

Sprawa wielkiej wagi
U chorych z zespołem metabolicznym zalecana jest modyfikacja stylu życia obejmująca stopniową redukcję masy ciała oraz zwiększenie aktywności fizycznej – to pierwszy krok do ograniczenia stanu zapalnego i aktywności wolnych rodników

Weź zespół pod nóż!
Najnowsze badania naukowe wskazują, że różne wzorce żywieniowe są skuteczne w profilaktyce i leczeniu śmiertelnego kwartetu

Śmiertelny kwartet
Hiperglikemia, otyłość, dyslipidemia i nadciśnienie tętnicze podstępnie niszczą organizm. Ta zgrana czwórka dramatycznie podnosi ryzyko wystąpienia cukrzycy, chorób serca i naczyń krwionośnych oraz udarów.
Zdrowy styl życia

Nieczysta biel
Kulturowe konotacje tego koloru kłócą się z odkryciami naukowymi. Na ławie oskarżonych od lat zasiadają sól i cukier. Teraz żółtą kartkę otrzymał kolejny powszechnie występujący biały związek: dwutlenek tytanu.

Zaprojektuj sobie dziecko
Nie trzeba wcale majstrować przy DNA, by wpłynąć na cechy potomstwa. Sami możemy przeważyć szalę na korzyść wymarzonej płci dziecka oraz zapewnić mu lepszy start. Przedstawiamy poparte naukowo sposoby, jak to zrobić.

Podkręć tarczycę
Wcale nie trzeba aż tak się napocić, by zmusić do pracy rozleniwiony gruczoł. Charlotte Watts przedstawia serię prostych ćwiczeń na jego stymulację.
Z praktyki naturoterapeuty

Dlaczego jest mi ciągle zimno?
Czy potrzebujesz więcej warstw ubrań niż Twoi bliscy? Czy zazwyczaj podkręcasz termostat grzejnika, gdy mąż zmniejsza ogrzewanie? Czy zimową porą tęsknisz do lata?
Zdrowy styl życia

Zimowa zupa warzywna
Tę potrawę można przyrządzić z surowych składników albo urozmaicić resztkami z obiadu – mięsem, sosem czy pieczonymi warzywami. Można nawet wrzucić do niej kilka ziemniaków czy pieczony czosnek (bez skórki), jeśli akurat nam zostały.

Wegańska tarta czekoladowa z geranium, kardamonem i bergamotką
Ta przepyszna tarta zawiera kwiatowe smaki zatopione w czekoladzie, co ciężko osiągnąć w sposób inny, niż używając olejków eterycznych.

Kropla zdrowia
Jane Turney radzi, jak nadać świątecznej uczcie więcej smaku i aromatu dzięki olejkom eterycznym.
Raport specjalny

Uzdrawiające oko umysłu
Przez wiele lat dr David Hamilton był zafascynowany sprawczą mocą umysłu. Oto jego główne wskazówki dotyczące stosowania wizualizacji do wspomagania leczenia chorób.

Umysł ponad chorobą
Lynne McTaggart postanowiła sprawdzić, czy myśli mogą wywierać wpływ na efekty eksperymentów laboratoryjnych, a intencje całej grupy poprawiać stan zdrowia jej członków.

Magiczna moc dotyku
Bez układu czuciowego równowaga biologiczna ludzkiego organizmu zostałaby całkowicie zachwiana. To on stanowi o naszym jestestwie, a pozostałe zmysły jedynie je potwierdzają.
Poznaj swoje prawa!

Nowe zasady zleceń na wyroby medyczne
Od 1 stycznia 2020 r. zmieniają się zasady wystawiania, weryfikacji i realizacji zleceń na wyroby medyczne. Będzie to ułatwienie dla pacjentów, a w szczególności osób z niepełnosprawnościami i starszych. Teraz pacjent nie będzie musiał już odwiedzać oddziału NFZ w celu potwierdzenia zlecenia. Dotychczas rocznie Fundusz potwierdzał aż 3,5 mln takich zleceń.