Przemysł spożywczy "cynicznie podchodzi do epidemii otyłości"

Dodano: 23 lipiec 2014

Otyłość staje się głównym problemem zdrowotnym. Niestety przemysł spożywczy zdaje się go nie dostrzegać i nie zamierza brać udziału w przeciwdziałaniu otyłości.

Nowe badania w przemyśle ujawniają, że branża spożywcza ma zbyt dużo pieniędzy do stracenia, aby zagrać w grę taktyczną z politykami. Socjolog Ivy Ken, profesor na George Washington University, powiedział, że przemysł spożywczy sam siebie ustawia jedynie jako "część rozwiązania" problemu otyłości, spokojnie przy tym chroniąc własne zyski. Przemysł współpracuje z agencjami rządowymi USA w ramach „Partnerstwa dla Zdrowszej Ameryki”, jednak według profesora Kena powinno się to nazywać "partnerstwem dla zdrowszej dolnej linii".

Firmy używają określeń jak "współpraca" z agencjami rządowymi w celu rozwiązania problemu otyłości, ale w rzeczywistości ich zyski dalej rosną. Patrząc na grup producentów żywności stanowiących ¼ sprzedaży żywności w USA, ich sprzedaż produktów niskokalorycznych wzrosła od 2011 r. o 1,25 mld dolarów, a w tym samym czasie sprzedaż standardowych produktów spożywczych również wzrosła o 278 mln dolarów.

Według profesora Kena producenci żywności w najlepszym wypadku dokonują minimalnych zmian w swoich produktach, które w pierwszym rzędzie są odpowiedzialne za epidemię otyłości.

Źródło: Social Currents, 2014; 1 (2): 130

Zobacz też:

Zobacz także

Gruźlica atakuje!

Gruźlica atakuje!

Zza wschodniej granicy dochodzą niepokojące wiadomości. Media donoszą o 600 tys. nowych chorych na gruźlicę. Czy to znaczy, że mamy do czynienia z epidemią na Ukrainie? Nie, ale jesteśmy zagrożeni suchotami, bo szczepionki na tuberkulozę nie chronią przez całe życie...

8 powodów, żeby sięgnąć po miód
Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store