Upuściłeś jedzenie na podłogę? Jest zasada 5 sekund

Dodano: 14 marzec 2014

To prawda, że upuszczone na podłogę jedzenie będzie ciągle przydatne do spożycia, jeśli podniesiesz je w ciągu pięciu sekund.

Brytyjscy naukowcy z Aston University dowiedli słuszności miejskiego mitu 5 sekund, powyżej których bakterie z podłogi zbytnio zanieczyszczają upuszczone jedzenie. Jeśli nie podniesiemy go w ciągu 5 sekund, to nie powinniśmy już go wkładać do ust.

Najbezpieczniejszym podłożem jest dywan, na którym jest najmniej bakterii, i jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że bakterie zdążą zasiedlić jedzenie w ciągu 5 sekund. Z tego punktu widzenia najmniej korzystna jest podłoga wyłożona kaflami lub laminowana.

Anthony Hilton, profesor mikrobiologii, mówi, że wiele zależy również od czystości podłogi i rodzaju bakterii na powierzchni podłogi. Potwierdza on, że zasada pięciu sekund zasadniczo jest bardzo słuszna.

Wśród ankietowanych przepytanych przez naukowców z Aston, aż 87% przyznało, że zdarzyło im się, iż w czasie jedzenia upadł im fragment posiłku na podłogę. Wśród osób, które przestrzegają zasady pięciu sekund w znacznej większości są kobiety.

Źródło: Aston University website

Zobacz także

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Hormonalna przyczyna autyzmu?

Hormonalna przyczyna autyzmu?

Zaburzenia ze spektrum autyzmu to skomplikowane zjawisko. Czy kiedykolwiek w pełni zrozumiemy mechanizmy jego powstawania?

Cebula zwalcza komórki zombie

Cebula zwalcza komórki zombie

Okazuje się, że nie wszystkie starzejące się komórki giną. Część z nich, choć nie funkcjonuje już prawidłowo i straciła zdolność do podziałów, nadal żyje.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store