Upuściłeś jedzenie na podłogę? Jest zasada 5 sekund

Dodano: 14 marzec 2014

To prawda, że upuszczone na podłogę jedzenie będzie ciągle przydatne do spożycia, jeśli podniesiesz je w ciągu pięciu sekund.

Brytyjscy naukowcy z Aston University dowiedli słuszności miejskiego mitu 5 sekund, powyżej których bakterie z podłogi zbytnio zanieczyszczają upuszczone jedzenie. Jeśli nie podniesiemy go w ciągu 5 sekund, to nie powinniśmy już go wkładać do ust.

Najbezpieczniejszym podłożem jest dywan, na którym jest najmniej bakterii, i jest najmniejsze prawdopodobieństwo, że bakterie zdążą zasiedlić jedzenie w ciągu 5 sekund. Z tego punktu widzenia najmniej korzystna jest podłoga wyłożona kaflami lub laminowana.

Anthony Hilton, profesor mikrobiologii, mówi, że wiele zależy również od czystości podłogi i rodzaju bakterii na powierzchni podłogi. Potwierdza on, że zasada pięciu sekund zasadniczo jest bardzo słuszna.

Wśród ankietowanych przepytanych przez naukowców z Aston, aż 87% przyznało, że zdarzyło im się, iż w czasie jedzenia upadł im fragment posiłku na podłogę. Wśród osób, które przestrzegają zasady pięciu sekund w znacznej większości są kobiety.

Źródło: Aston University website

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Od chorych zębów do raka wątroby

Od chorych zębów do raka wątroby

Osoby, które cierpią na choroby przyzębia (takie jak krwawienie z dziąseł lub ubytki w uzębieniu), są nawet o 75% bardziej zagrożone zachorowaniem na nowotwór wątrobowokomórkowy.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store