Zły tłuszcz - czyli jaki?

Dodano: 14 marzec 2014

Nasycone kwasy tłuszczowe z masła, mięsa, kiełbas czy boczku są przyczyną chorób serca, prawda? Źle. Rozpowszechnione przez dekady ostrzeżenia wprowadzały ludzi w błąd.

Jedynymi złymi tłuszczami są tłuszcze trans, które znajdują się w żywności przetworzonej i margarynach. Podobny błąd dotyczy nienasyconych kwasów tłuszczowych, znajdujących się w oleju i tłustych rybach, który jednak nie ma działania ochronnego.

Powyższe doniesienia opublikowali brytyjscy naukowcy z Cambridge University, którzy przeanalizowali 72 badania na temat zdrowia serca i diet, w których wzięło udział ponad 600 tys. badanych. Niemal we wszystkich przeglądanych badaniach znaleziono publiczne ostrzeżenia na temat zachowania zdrowego serca.

Aktualnie uważa się, że zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu, który może zablokować tętnice, prowadząc do wieńcowej choroby serca. Jednakże naukowcy z Cambridge nie znaleźli absolutnie żadnych dowodów na potwierdzenie wytycznych, że ilość nasyconych kwasów tłuszczowych wpływa na serce.

Prawdziwym czarnym charakterem okazał się tłuszcz trans, czyli sztuczne tłuszcze występujące w żywności przetworzonej i margarynach. Główny badacz, Rajiv Chowdhury, dodał, że dla zachowania zdrowia należy jeszcze unikać węglowodanów rafinowanych, cukru i soli.

Źródło: Annals of Internal Medicine, 2014; 160 (6): 398-406

Zobacz także

3 powody, by przejść na wegetarianizm

3 powody, by przejść na wegetarianizm

Rośnie liczba dowodów na to, że dieta wegetariańska jest dobra dla  zdrowia.

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Chociaż jest kojarzony głównie z kobietami, nowotwór złośliwy sutka atakuje również panów. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

20 proc. uczniów szkół podstawowych ma nadwagę, a co 14. dziecko w Polsce zmaga się z otyłością. Polskie dzieci należą do jednych z najszybciej tyjących w Europie. Powodem jest zła dieta i  niewystarczający poziom aktywności fizycznej.

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

Najbardziej znaną terapią powiązaną z mindfulness jest trening redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR), wykorzystywany w leczeniu wielu chorób.

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Co roku blisko 130 osób w Polsce słyszy diagnozę raka rdzeniastego tarczycy (RRT; ang. medullary thyroid cancer, MCT) jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworu tego gruczołu. Szansą dla chorych jest szybkie wdrożenie leczenia. Tymczasem refundacja innowacyjnej terapii od lat pozostaje poza zasięgiem polskich pacjentów.

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Poszukiwania leku na stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) weszły w nową fazę, do czego przyczynili się również polscy naukowcy. Według ekspertów zastosowanie komórek macierzystych może spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój tej choroby.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store