Rak piersi: niepotrzebna mastektomia

Dodano: 14 marzec 2014

Ponad jedna trzecia kobiet z rozpoznanym nieinwazyjnym rakiem przewodowym sutka (DCIS - ductal carcinoma in situ) przechodzi mastektomię, nawet jeśli ich stan wskazuje na zmianę łagodną, która nie rozwinie się w raka piersi. W Wielkiej Brytanii co roku dochodzi około 5 tys. nowych przypadków DCIS.

Najnowszy przegląd badań wykazał, że około 2,5 tys. kobiet z 8 tys. ze zdiagnozowanym nieinwazyjnym rakiem przewodowym sutka miało usuniętą jedną pierś lub obie piersi. Niemal 49% tych operacji było zbędnych.

Brytyjscy naukowcy z Western General Hospital w Edynburgu są zszokowani własnym odkryciem, które wykazały tak wielkie różnice w leczeniu i podejściu do tej choroby w różnych szpitalach. Tysiące kobiet było poddanych złemu leczeniu i niepotrzebnie przeszły one traumatyczną, okaleczającą je operację.

Naukowcy starali się wskazać przyczyny tego stanu rzeczy. Ich zdaniem, jeśli nieinwazyjny rak przewodowy sutka został błędnie opisany jako złośliwy rak piersi kobiety same wybierały mastektomię. Jednakże jeśli został on opisany jako stan przedrakowy, który może nigdy nie rozwinąć się w raka piersi, kobiety decydowały się na inne rozwiązania, nie wybierały operacji, ale czujną obserwację i regularne badania kontrolne.

Źródło: European Breast Cancer Conference, Glasgow, March 20, 2014; JAMA Internal Medicine, 2013; doi: 10.1001/jamainternmed.2013.8405

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store