Rak piersi: niepotrzebna mastektomia

Dodano: 14 marzec 2014

Ponad jedna trzecia kobiet z rozpoznanym nieinwazyjnym rakiem przewodowym sutka (DCIS - ductal carcinoma in situ) przechodzi mastektomię, nawet jeśli ich stan wskazuje na zmianę łagodną, która nie rozwinie się w raka piersi. W Wielkiej Brytanii co roku dochodzi około 5 tys. nowych przypadków DCIS.

Najnowszy przegląd badań wykazał, że około 2,5 tys. kobiet z 8 tys. ze zdiagnozowanym nieinwazyjnym rakiem przewodowym sutka miało usuniętą jedną pierś lub obie piersi. Niemal 49% tych operacji było zbędnych.

Brytyjscy naukowcy z Western General Hospital w Edynburgu są zszokowani własnym odkryciem, które wykazały tak wielkie różnice w leczeniu i podejściu do tej choroby w różnych szpitalach. Tysiące kobiet było poddanych złemu leczeniu i niepotrzebnie przeszły one traumatyczną, okaleczającą je operację.

Naukowcy starali się wskazać przyczyny tego stanu rzeczy. Ich zdaniem, jeśli nieinwazyjny rak przewodowy sutka został błędnie opisany jako złośliwy rak piersi kobiety same wybierały mastektomię. Jednakże jeśli został on opisany jako stan przedrakowy, który może nigdy nie rozwinąć się w raka piersi, kobiety decydowały się na inne rozwiązania, nie wybierały operacji, ale czujną obserwację i regularne badania kontrolne.

Źródło: European Breast Cancer Conference, Glasgow, March 20, 2014; JAMA Internal Medicine, 2013; doi: 10.1001/jamainternmed.2013.8405

Zobacz także

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Nowatorska metoda leczenia chorób jelit polegająca na transferze bakterii od zdrowego dawcy nie jest wolna od powikłań.

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store