Alarm w sprawie leku na zgagę

Dodano: 14 marzec 2014

Podniesiono alarm w sprawie jednego z najpopularniejszych leków na zgagę. Ma to związek z 57 zgonami z powodu problemów z sercem i setkami doniesień o poważnych działaniach niepożądanych leku. Chodzi o Motilium, który jest regularnie przepisywany także dzieciom w leczeniu zaawansowanego refluksu.

Lekarze z brytyjskiej agencji rządowej ds. regulacji leków i środków opieki medycznej (MHRA - Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) wypowiedzieli się w tym tygodniu, aby ograniczyć stosowanie leku jedynie do pacjentów z nudnościami i wymiotami. Ich zdaniem Motilium (domperydon) nie powinno być przepisywane z powodu zgagi czy uczucia pełności.

MHRA zadziałała po tym jak Europejska Agencja Leków (EMA - European Medicine Agency) potwierdziła co najmniej 342 zgłoszenia poważnych działań niepożądanych leku oraz 57 zgonów z przyczyn sercowych u pacjentów, którzy stosowali Motilium. MHRA wydała zalecenie, by Motilium stosować jedynie w najniższej dawce i nie dłużej niż tydzień. Powyżej tygodnia można przyjmować ten lek tylko przy wymiotach. Podkreślono, by osoby z chorobami serca zachowały szczególną ostrożność.

Postać tego leku w formie do wstrzykiwania wycofano z rynku już 30 lat temu. Powodem były poważne działania niepożądane.

Źródło: Daily Telegraph, April 26, 2014

Tagi: zgaga
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze zostało przegapione i nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store