Alarm w sprawie leku na zgagę

Dodano: 14 marzec 2014

Podniesiono alarm w sprawie jednego z najpopularniejszych leków na zgagę. Ma to związek z 57 zgonami z powodu problemów z sercem i setkami doniesień o poważnych działaniach niepożądanych leku. Chodzi o Motilium, który jest regularnie przepisywany także dzieciom w leczeniu zaawansowanego refluksu.

Lekarze z brytyjskiej agencji rządowej ds. regulacji leków i środków opieki medycznej (MHRA - Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) wypowiedzieli się w tym tygodniu, aby ograniczyć stosowanie leku jedynie do pacjentów z nudnościami i wymiotami. Ich zdaniem Motilium (domperydon) nie powinno być przepisywane z powodu zgagi czy uczucia pełności.

MHRA zadziałała po tym jak Europejska Agencja Leków (EMA - European Medicine Agency) potwierdziła co najmniej 342 zgłoszenia poważnych działań niepożądanych leku oraz 57 zgonów z przyczyn sercowych u pacjentów, którzy stosowali Motilium. MHRA wydała zalecenie, by Motilium stosować jedynie w najniższej dawce i nie dłużej niż tydzień. Powyżej tygodnia można przyjmować ten lek tylko przy wymiotach. Podkreślono, by osoby z chorobami serca zachowały szczególną ostrożność.

Postać tego leku w formie do wstrzykiwania wycofano z rynku już 30 lat temu. Powodem były poważne działania niepożądane.

Źródło: Daily Telegraph, April 26, 2014

Tagi: zgaga

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store