Alarm w sprawie leku na zgagę

Dodano: 14 marzec 2014

Podniesiono alarm w sprawie jednego z najpopularniejszych leków na zgagę. Ma to związek z 57 zgonami z powodu problemów z sercem i setkami doniesień o poważnych działaniach niepożądanych leku. Chodzi o Motilium, który jest regularnie przepisywany także dzieciom w leczeniu zaawansowanego refluksu.

Lekarze z brytyjskiej agencji rządowej ds. regulacji leków i środków opieki medycznej (MHRA - Medicines and Healthcare Products Regulatory Agency) wypowiedzieli się w tym tygodniu, aby ograniczyć stosowanie leku jedynie do pacjentów z nudnościami i wymiotami. Ich zdaniem Motilium (domperydon) nie powinno być przepisywane z powodu zgagi czy uczucia pełności.

MHRA zadziałała po tym jak Europejska Agencja Leków (EMA - European Medicine Agency) potwierdziła co najmniej 342 zgłoszenia poważnych działań niepożądanych leku oraz 57 zgonów z przyczyn sercowych u pacjentów, którzy stosowali Motilium. MHRA wydała zalecenie, by Motilium stosować jedynie w najniższej dawce i nie dłużej niż tydzień. Powyżej tygodnia można przyjmować ten lek tylko przy wymiotach. Podkreślono, by osoby z chorobami serca zachowały szczególną ostrożność.

Postać tego leku w formie do wstrzykiwania wycofano z rynku już 30 lat temu. Powodem były poważne działania niepożądane.

Źródło: Daily Telegraph, April 26, 2014

Tagi: zgaga

Zobacz także

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Osoby leczące farmakologicznie bezsenność są bardziej narażone na wysokie ciśnienie - co oczywiście zmusi je do przyjmowania kolejnego leku.

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store