Przeżyć zawał serca dzięki błonnikowi

Dodano: 14 marzec 2014

Dieta bogata w błonnik - włączając w nią ziemniaki w koszulkach, banany, jabłka i warzywa korzeniowe – może pomóc w przeżyciu zawału mięśnia sercowego i zwiększyć szanse na długie życie po zawale.

Według naukowców z Harvardu ze Stanów Zjednoczonych (Harvard School of Public Health) z każdymi 10 g zjedzonego błonnika ryzyko śmierci w wyniku zawału mięśnia sercowego spada o 15%. Zgodnie z wytycznymi każdy zdrowy dorosły powinien zjadać 38 g błonnika dziennie, jednakże z danych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wynika, że poziom dziennego spożycia błonnika na osobą utrzymuje się na granicy 14 g.

Amerykańscy naukowcy monitorowali stan zdrowia około 4000 pacjentów po przebyciu pierwszego zawału mięśnia sercowego. W badaniach wykazano, że ci, którzy przeżyli kolejne 9 lat, najlepiej się odżywiali i mieli najwyższe spożycie błonnika.

Zatem osiągnięcie celu nie powinno być zbyt trudne. Łatwo rozpuszczalny błonnik znajdziemy w płatkach owsianych, orzechach, fasoli, soczewicy, jabłkach i jagodach. Trudno rozpuszczalny błonnik natomiast zawierają pomidory, marchew, ogórki, pełnoziarniste pieczywo czy brązowy ryż. Na przykład 10 g błonnika zawiera ziemniak w koszulce lub porcja fasoli. Według naukowców z Harvardu najlepszym jego źródłem są produkty pełnoziarniste, świeże owoce i warzywa, soczewica, fasola i orzechy.

Źródło: British Medical Journal, 2104; 348: g2659

Tagi: zawał serca
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Wszyscy wiemy, że brokuły należą do grupy "warzyw mocy", warto je jeść, zawierają cenne składniki i chronią przed rakiem.

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store