Przeżyć zawał serca dzięki błonnikowi

Dodano: 14 marzec 2014

Dieta bogata w błonnik - włączając w nią ziemniaki w koszulkach, banany, jabłka i warzywa korzeniowe – może pomóc w przeżyciu zawału mięśnia sercowego i zwiększyć szanse na długie życie po zawale.

Według naukowców z Harvardu ze Stanów Zjednoczonych (Harvard School of Public Health) z każdymi 10 g zjedzonego błonnika ryzyko śmierci w wyniku zawału mięśnia sercowego spada o 15%. Zgodnie z wytycznymi każdy zdrowy dorosły powinien zjadać 38 g błonnika dziennie, jednakże z danych ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wynika, że poziom dziennego spożycia błonnika na osobą utrzymuje się na granicy 14 g.

Amerykańscy naukowcy monitorowali stan zdrowia około 4000 pacjentów po przebyciu pierwszego zawału mięśnia sercowego. W badaniach wykazano, że ci, którzy przeżyli kolejne 9 lat, najlepiej się odżywiali i mieli najwyższe spożycie błonnika.

Zatem osiągnięcie celu nie powinno być zbyt trudne. Łatwo rozpuszczalny błonnik znajdziemy w płatkach owsianych, orzechach, fasoli, soczewicy, jabłkach i jagodach. Trudno rozpuszczalny błonnik natomiast zawierają pomidory, marchew, ogórki, pełnoziarniste pieczywo czy brązowy ryż. Na przykład 10 g błonnika zawiera ziemniak w koszulce lub porcja fasoli. Według naukowców z Harvardu najlepszym jego źródłem są produkty pełnoziarniste, świeże owoce i warzywa, soczewica, fasola i orzechy.

Źródło: British Medical Journal, 2104; 348: g2659

Tagi: zawał serca

Zobacz też:

Zobacz także

Gruźlica atakuje!

Gruźlica atakuje!

Zza wschodniej granicy dochodzą niepokojące wiadomości. Media donoszą o 600 tys. nowych chorych na gruźlicę. Czy to znaczy, że mamy do czynienia z epidemią na Ukrainie? Nie, ale jesteśmy zagrożeni suchotami, bo szczepionki na tuberkulozę nie chronią przez całe życie...

8 powodów, żeby sięgnąć po miód
Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store