Przepisywane leki bywają przyczyną kolejnych chorób

Dodano: 2 maj 2014

Około 12% pacjentów zapada na nowe choroby i zgłasza kolejne problemy ze zdrowiem, których przyczyną są przepisywane im leki z powodu innych schorzeń. Zdaniem szwedzkich naukowców z Sahlgrenska Academy liczba ta może wzrosnąć nawet do 19%, jeśli osoby aktualnie przyjmujące leki w to uwierzą.

Naukowcy pod kierownictwem Katji Hakkarainen doszli do swojego odkrycia po wysłaniu 7099 kwestionariuszy do dorosłych respondentów i dopasowaniu ich wyników do 4907 dokumentacji medycznych pacjentów. Około 19% badanych odpowiedziało, że są przekonani, że ich nowe choroby czy problemy zdrowotne spowodowały stosowane przez nich leki na receptę. Badacze natomiast obniżyli ten próg do 12%, dopasowując go do przeanalizowanej dokumentacji medycznej.

Jednakże jeden na pięciu badanych (20%) uważał, że można było zapobiec temu problemowi, zmieniając dawki lub samo leczenie. Rejestry medyczne wskazują, że do 40% problemów zdrowotnych, działań niepożądanych, wynikających ze stosowanych leków na receptę można zapobiec przez zmianę dawkowania danego leku lub zmianę leczenia.

Niemniej naukowcy wnioskują, że można zapobiegać zachorowalności związanej ze stosowaniem leków na receptę. Jest to realny i duży problem, który nie może być bagatelizowany, a medycyna powinna się zająć również tym zagadnieniem.

Źródło: University of Gothenburg

Tagi: leki

Zobacz także

3 powody, by przejść na wegetarianizm

3 powody, by przejść na wegetarianizm

Rośnie liczba dowodów na to, że dieta wegetariańska jest dobra dla  zdrowia.

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Chociaż jest kojarzony głównie z kobietami, nowotwór złośliwy sutka atakuje również panów. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

20 proc. uczniów szkół podstawowych ma nadwagę, a co 14. dziecko w Polsce zmaga się z otyłością. Polskie dzieci należą do jednych z najszybciej tyjących w Europie. Powodem jest zła dieta i  niewystarczający poziom aktywności fizycznej.

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

Najbardziej znaną terapią powiązaną z mindfulness jest trening redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR), wykorzystywany w leczeniu wielu chorób.

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Co roku blisko 130 osób w Polsce słyszy diagnozę raka rdzeniastego tarczycy (RRT; ang. medullary thyroid cancer, MCT) jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworu tego gruczołu. Szansą dla chorych jest szybkie wdrożenie leczenia. Tymczasem refundacja innowacyjnej terapii od lat pozostaje poza zasięgiem polskich pacjentów.

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Poszukiwania leku na stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) weszły w nową fazę, do czego przyczynili się również polscy naukowcy. Według ekspertów zastosowanie komórek macierzystych może spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój tej choroby.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store