Wysokobiałkowe śniadanie zapewnia energię, zapobiegając cukrzycy

Dodano: 26 sierpień 2014

Rozpoczynanie dnia od wysokobiałkowych produktów jak wędliny czy jajka pomaga kobietom w utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi przez cały dzień, a nawet może zapobiegać cukrzycy.

 

U kobiet jedzących śniadania o wysokiej zawartości białka we krwi utrzymywał się przez cały dzień stabilny poziom cukru i insuliny - hormonu biorącego udział w rozkładzie glukozy w organizmie. Dzięki temu kobiety mogły spędzić cały dzień bez niespodziewanych spadków energii czy napadów łaknienia cukru.

Poziom glukozy gwałtownie wzrasta po spożyciu przetworzonej żywności, która zawiera sztuczne cukry, a te z kolei uwalniają w organizmie wyższe poziomy insuliny. W ostateczności proces ten prowadzi do cukrzycy typu 2, ponieważ organizm przestaje sobie dawać radę z nagłym dopływem glukozy.

Jednak naukowcy z University of Missouri-Columbia są zdania, że tych nadmiernych wyrzutów insuliny można uniknąć, jeśli rozpocznie się dzień wysokobiałkowym śniadaniem. Aby przetestować swoją teorię, poddali obserwacjo grupę kobiet, którym podawano różne śniadania, rozpoczynając od naleśników zawierających tylko 3 g białka, kończąc na wędlinach i jajkach zawierających aż 39 g białka. Dla porównania przeciętna Amerykanka spożywa na śniadanie 10-15 g białka dziennie.

Źródło: University of Missouri-Columbia

Tagi: cukrzyca

Zobacz też:

Zobacz także

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Jak wygląda sytuacja osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce?, Czy pacjenci są zadowoleni z czasu oczekiwania na diagnozę oraz dostępu do specjalistycznych usług medycznych? Prezentujemy wyniki badania ankietowego.

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.