Jeść mniej kalorii, aby zatrzymać raka

Dodano: 2 maj 2014

Zmniejszając spożycie kalorii, możemy zatrzymać rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych w organizmie. Restrykcyjna dieta jest równie skuteczna jak terapia hormonalna hamująca rozwój raka, szczególnie w przypadkach nowotworów złośliwych.

Efekty są tak znaczące, że być może pacjenci onkologiczni nie będą musieli być poddawani terapii hormonalnej, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się nowotworu, ani sterydoterapii, by przeciwdziałać działaniom niepożądanym chemioterapii.

Na przykład sterydoterapia u kobiet często już w pierwszym roku leczenia jest przyczyną zwiększenia masy ciała średnio o 10 kg. Z kolei są badania, które dowodzą, że nagłe zwiększenie masy ciała może zmniejszać skuteczność chemioterapii.

Nowe badania z Thomas Jefferson University wskazują, że ograniczenie spożycia kalorii może przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania się nowotworu, a zwłaszcza potrójnie negatywnego raka piersi. Jest to najbardziej agresywna forma raka piersi, a jednocześnie najmniej poznana.

Niestety badania, o których wspominamy, były na razie przeprowadzane na myszach laboratoryjnych. Jednakże naukowcy są przekonani, że podobne wyniki byłyby obserwowane u ludzi.

Źródło: Breast Cancer Research and Treatment, 2014; doi: 10.1007/s10549-014-2978-7

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store