Operacja zmniejszenia żołądka zwiększa ryzyko kłopotów w ciąży

Dodano: 11 wrzesień 2014

Kobiety, które zostały poddane operacji bariatrycznej z dużym prawdopodobieństwem urodzą wcześniaki lub dzieci o niskiej masie urodzeniowej - dowodzą ostatnie badania.

Autorzy badań przeanalizowali ok. 15 tys. porodów, które odbyły się w Szwecji między 1992-2009 r., w tym ok. 2500 kobiet, które przeszły operację zmniejszenia żołądka. Przeciętnie kobiety rodziły ok. 5 lat po tym zabiegu.

Po uwzględnieniu wieku, palenia papierosów oraz innych czynników, które mogą powodować powikłania ciąży, naukowcy stwierdzili, że 10 proc. dzieci urodzonych przez kobiety po operacji bariatrycznej urodziło się przedwcześnie, tymczasem w grupie noworodków zdrowych matek, wcześniaki stanowiły 6 proc.

Podobną zależność badacze zaobserwowali w przypadku masy urodzeniowej. 5 proc. dzieci urodzonych przez matki po operacji zmniejszenia żołądka była mniejsza niż wynikałoby to z ich wieku ciążowego, podczas gdy w drugiej grupie niższą wagę urodzeniową miało zaledwie 3 proc. Naukowcy przypuszczają, że może to mieć związek z niedoborem witamin i minerałów, jakie mają miejsce po operacji bariatrycznej i które mogą mieć wpływ na rozwój płodu i łożyska.

Jednak operacje zmniejszenia żołądka mają też swoje plusy. Szwedzi podkreślają, że matki, które zdecydowały się na tę metodę odchudzania rzadziej rodzą zbyt duże dzieci. Bowiem zdaniem badaczy nadmierny wzrost płodu jest silnie związany z otyłością i często napędzany przez wysoki poziom cukru we krwi i oporność na insulinę.

Źródło: BMJ 2013;347:f6774

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store