Niski poziom witaminy D nasila ataki astmy

Dodano: 7 listopad 2014

Izraelscy naukowcy z uniwersytetu w Tel-Awiwie odkryli zależność między poziomem witaminy D a stopniem nasilenia ataków astmy. Im mniej w organizmie tej witaminy, która syntetyzuje się w skórze pod wpływem słońca, tym silniejsze są ataki choroby.

Wnioski z badania, które dowiodło, że osoby z niedoborami witaminy D są o 25% bardziej narażone na ataki astmy, opublikowano na łamach pisma "Allergy". Dlaczego tak się dzieje, wyjaśnia autorka analizy dr Ronit Confino-Cohen z Uniwersytetu Tel Awiwu: "Astma jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym, a witamina D wykazuje działanie immunomodulacyjne (wpływające na odporność, mogące ją wzmacniać albo osłabiać), dlatego przypuszczaliśmy, że jej poziom może mieć wpływ na astmę".

Ratunek w suplementacji?

Badanie przeprowadzono na dużej próbie, przeanalizowano dane dotyczące 308 000 osób, w tym 21 000 z astmą, u których w latach 2008-2012 mierzono poziom witaminy D. Uwzględniano przy tym czynniki ryzyka rozwoju astmy, takie jak otyłość, palenie papierosów, choroby przewlekłe. Okazało się, że osoby z deficytem witaminy D częściej doświadczały ataków astmy.

Wnioski płynące z badania wskazują, że osoby chore na astmę powinny badać sobie poziom witaminy D i korzystać z suplementacji. Ta witamina jest syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Szacuje się, że jej niedobór ma ponad 90% Polaków, ponieważ synteza skórna w naszym klimacie zachodzi jedynie od końca kwietnia do początku września w słoneczne dni między godziną 10 a 15. Trzeba przebywać na słońcu minimum 15 minut każdego dnia i odsłonić co najmniej 18 proc. powierzchni skóry. Źródłem witaminy D są także m.in. ryby, jaja i mleko, ale nie jesteśmy w stanie pokryć w ten sposób zapotrzebowania organizmu.

Dla osób otyłych jest ono większe niż szczupłych, ponieważ witamina D rozpuszcza się w tłuszczach, przez co trafia do krwiobiegu w mniejszych ilościach.

Wpływ na skuteczność sterydów

Wcześniej prowadzone badania naukowe wykazały, że niski poziom witaminy D obniża skuteczność sterydów, co w konsekwencji powoduje konieczność zwiększania ich dawek, by uzyskać kontrolę astmy. To odkrycie daje również nadzieję, że w przyszłości, dzięki suplementacji witaminy D, można będzie uzyskać pożądany efekt terapeutyczny w leczeniu astmy przy zażywaniu mniejszych dawek (to bardzo ważne ze względu na skutki uboczne leczenia sterydami).

Badania przeprowadzone kilka lat temu na gryzoniach przez australijskich naukowców z Telethon Institute for Child Health Research w Subiaco wykazały, że myszy z niedoborem witaminy D miały gorszą czynność, strukturę i objętość płuc oraz zwężone oskrzela.

Tagi: alergia
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Wszyscy wiemy, że brokuły należą do grupy "warzyw mocy", warto je jeść, zawierają cenne składniki i chronią przed rakiem.

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store