Oleje roślinne zdrowe jak ryby

Dodano: 17 grudzień 2014

Mamy dobre wiadomości dla wegetarian. Okazało się, że kwasy omega-3 pochodzenia roślinnego przynoszą takie same korzyści dla organizmu, chroniąc przed chorobami serca, jak spożywanie mięsa tłustych ryb.

Według naukowców kwas alfa-liponowy (ALA) ma takie samo działanie ochronne jak kwasy eikozapentaenowy (EPA) czy dokozaheksaenowy (DHA) zawarte w oleju z ryb.

Badacze z Penn State University podkreślają, że zrozumienie korzyści z olejów roślinnych jest dość nowym obszarem badań, który rozwija się dopiero od około 10 lat. Dotychczas większość badań koncentrowała się wokół olejów pochodzących z ryb.

Kwas alfa-liponowy znajdziemy w nasionach lnu i oleju lnianym, olejach roślinnych, niektórych orzechach, a także w części wzbogaconej nim żywności.

Kwasy omega-3 wpływają korzystnie na wzrost poziomu „dobrego cholesterolu”(HDL), obniżając równocześnie poziom „złego cholesterolu”(LDH), a także zmniejszają ilość trójglicerydów we krwi.

Nasze żyły i tętnice są chronione dzięki nim przed miażdżycą. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Przyjmowanie ich to najlepszy sposób na ochronę przed zawałem, szczególnie, że organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować.

 

Źródło: Advances in Nutrition, 2014; 5: 863S

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store