Oleje roślinne zdrowe jak ryby

Dodano: 17 grudzień 2014

Mamy dobre wiadomości dla wegetarian. Okazało się, że kwasy omega-3 pochodzenia roślinnego przynoszą takie same korzyści dla organizmu, chroniąc przed chorobami serca, jak spożywanie mięsa tłustych ryb.

Według naukowców kwas alfa-liponowy (ALA) ma takie samo działanie ochronne jak kwasy eikozapentaenowy (EPA) czy dokozaheksaenowy (DHA) zawarte w oleju z ryb.

Badacze z Penn State University podkreślają, że zrozumienie korzyści z olejów roślinnych jest dość nowym obszarem badań, który rozwija się dopiero od około 10 lat. Dotychczas większość badań koncentrowała się wokół olejów pochodzących z ryb.

Kwas alfa-liponowy znajdziemy w nasionach lnu i oleju lnianym, olejach roślinnych, niektórych orzechach, a także w części wzbogaconej nim żywności.

Kwasy omega-3 wpływają korzystnie na wzrost poziomu „dobrego cholesterolu”(HDL), obniżając równocześnie poziom „złego cholesterolu”(LDH), a także zmniejszają ilość trójglicerydów we krwi.

Nasze żyły i tętnice są chronione dzięki nim przed miażdżycą. Zmniejszają też ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Przyjmowanie ich to najlepszy sposób na ochronę przed zawałem, szczególnie, że organizm nie jest w stanie sam ich wyprodukować.

 

Źródło: Advances in Nutrition, 2014; 5: 863S

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Wszyscy wiemy, że brokuły należą do grupy "warzyw mocy", warto je jeść, zawierają cenne składniki i chronią przed rakiem.

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store