Czy mleko jest alergenem?

Dodano: 20 styczeń 2015

Każdy wie, że mleko i jaja są dwoma z największych alergenów, szczególnie u małych dzieci. Ostatni sondaż wśród lekarzy wskazuje jednak, że wiedza ta nie jest powszechna u pediatrów.

Zaledwie 27% lekarzy pracujących z dziećmi prawidłowo wskazało najczęściej występujące dwa alergeny pokarmowe. Natomiast aż 34% z nich wskazało truskawki, choć są one alergenem zaledwie dla 1% populacji. Co zaskakujące, tylko 13% pediatrów wskazało sztuczne barwniki spożywcze jako alergeny.

Kara Wada, alergolog, która przeprowadziła ankiety wśród 409 lekarzy w USA, podsumowała uzyskane wyniki dość ostro. Ludzie z alergiami bądź opiekujący się dziećmi potrzebują najnowszych informacji na temat leczenia, niestety lekarze nie okazali się najlepszym źródłem, do którego mogliby się udać po poradę.

Większość pediatrów, którzy wzięli udział w ankiecie, są zdania, że testy skórne nie są skuteczne w zdiagnozowaniu alergii u dzieci poniżej 3 roku życia. Prawda jest taka, że testy na alergię są skuteczne dla dzieci w każdym wieku.

Okazało się również, że pediatrzy mylą jodowy środek kontrastujący, stosowany przy wykonywaniu tomografii komuputerowych, z jodem pochodzącym ze skorupiaków.

Źródło: Proceedings of the American College of Allergy, Asthma and Immunology annual scientific meeting, November 7, 2014

Zobacz także

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Nowatorska metoda leczenia chorób jelit polegająca na transferze bakterii od zdrowego dawcy nie jest wolna od powikłań.

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store