Sztuczne serce - przełom w medycynie

Dodano: 21 styczeń 2015

Mężczyzna, który zeszłego roku przeszedł pierwszy na świecie udany przeszczep sztucznego serca, został wypisany do domu - ogłosiła francuska firma Camrat, która wyprodukowała implant organu, sygnalizując tym samym przełom w możliwej komercjalizacji tego typu urządzeń.

- To niesamowite, nie można tego inaczej opisać - powiedział francuskiemu dziennikowi Le Parisien Alain F. Carpentier, francuski profesor kardiochirurgii, pod którego kierunkiem opracowano wynalazek.

68-letni pacjent żyje teraz zupełnie normalnie, a nawet jeździ jak szalony na rowerze stacjonarnym. Chory, cierpiący na okresową niewydolność serca, dzięki profesorowi otrzymał implant od Szpitala Uniwersyteckiego w Nantes 5. sierpnia ubiegłego roku.

Pacjent został odłączony już od zewnętrznego zasilania i systemu alarmowego, co dało mu niezależność przemieszczania się w doskonałych warunkach. Przełom polega na tym, że wszczepione urządzenie mieści się w całości w klatce piersiowej, na zewnątrz umieszczona jest jedynie bateria zasilająca.

W przypadku osób cierpiących na choroby kardiologiczne, serce jest za słabe, by efektywnie pompować krew w ciele. Często chorzy mają trudności z oddychaniem, tracą dech nawet w stanie spoczynku, co bardzo utrudnia ich życie i często ogranicza ich do siedzenia we własnym domu. Ta sytuacja dotyczy około 20 milionów ludzi w Stanach Zjednoczonych i Europie. W schorzeniu, które ich dotyka, istnieje tylko kilka możliwości leczenia poza transplantacją serca.

Implant serca zrobiony jest z syntetycznych materiałów i tkanek zwierzęcych, którymi kierują elektryczne przekaźniki. Pierwszy raz zastosowano go u 73-letniego mężczyzny w grudniu 2013 roku. Pacjent żył 74 dni, ponad dwa razy dłużej niż przewidywały testy.

Camrat próbuje zrealizować marzenie o rozwoju technologii przeszczepu sztucznego serca. Może to kiedyś uratować tysiące ludzkich istnień. Naukowcy szukają sposobu na postępie w tej dziedzinie od dekad. Rzeczniczka firmy - Caroline Carmanagol - oświadczyła, że grupa będzie się teraz koncentrować na zakończeniu dotychczasowych przedsięwzięć, które przewidują sztuczne serca u dwóch nowych pacjentów.

Urządzenie planuje się skierować do pacjentów niekwalifikujących się do transplantacji serca i nie posiadających żadnej innej możliwości leczenia. Szacuje się, że implant może kosztować od 140 do 180 tysięcy euro lub około 162-208 tysięcy dolarów.

Tekst: Monika Piorun

 

Zobacz także

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Dieta śródziemnomorska nie chroni Twojego serca

Dieta śródziemnomorska nie chroni Twojego serca

Powszechnie stosowane diety i suplementy przynoszą mniej korzyści niż dotychczas sądzono. Badania opublikowane w Annals of Internal Medicine przedstawiają analizę 24 suplementów i różnych diet zastosowanych w 277 badaniach.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store