Masz brzuch piwny? Grozi Ci nagła śmierć sercowa!

Dodano: 2 luty 2015

Posiadanie mięśnia piwnego znacząco podwyższa ryzyko nagłej śmierci sercowej, dowodzą badania naukowe.

Nagła śmierć sercowa jest wynikiem gwałtownego zatrzymania krążenia wskutek nieprawidłowego tempa przewodzenia impulsów elektrycznych, co prowadzi do nieregularnego rytmu bicia serca. To nie to samo co atak serca, który jest rezultatem nieprawidłowej cyrkulacji krwi, ale zjawisko to odpowiada za niemal połowę zgonów mających związek z chorobami serca.

Badacze przez 13 lat przeanalizowali 14941 mężczyzn i kobiet, którzy na początku badania mieli średnio po 54 lata. Wyniki są dostępne online na stronie czasopisma kardiologicznego Heart.

U ofiar nagłej śmierci sercowej występowało wiele czynników przyczyniających się do rozwoju chorób serca: otyłość, nadciśnienie, podwyższony poziom cholesterolu itp.

Niezależnie od nich, osoby z najwyższym wskaźnikiem WHR (ang. waist-hip ratio), czyli ilorazem obwodu talii do obwodu bioder, były ponad dwa razy bardziej narażone na nagłą śmierć sercową w porównaniu z tymi, u których te proporcje były w normie. Zaledwie podwyższony poziom ryzyka można było zaobserwować jedynie u osób nie palących papierosów.

Źródło: Nicholas Bakalar, International New York Times, 24-25.12.2015r.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze zostało przegapione i nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store