Leki przyczyną spadku formy u osób starszych

Dodano: 17 luty 2015

Spadek formy? Nie zawsze jest to wina starości. Leki, które zazwyczaj przyjmują osoby starsze, mogą być odpowiedzialne za problemy z utrzymaniem równowagi, zaburzenia pamięci czy nietrzymanie moczu!

Udowodniono, że leki antycholinergiczne - stosowane w astmie, nadciśnieniu tętniczym, bezsenności, zawrotach głowy i biegunkach - mają znaczący wpływ na osłabienie funkcji umysłowych i fizycznych u starszych osób.

Naukowcy z University of East Anglia uważają, że z powodu tych specyfików osoby starsze mają problemy z wychodzeniem na spacery, samodzielnym jedzeniem, myciem oraz ubieraniem się.

Po szczegółowym przeanalizowaniu 45 badań, w których wzięło udział ponad 60 tysięcy pacjentów, naukowcy doszli do wniosku, że lekarze nie powinni wystawiać recept na leki antycholinergiczne starszym pacjentom, którzy wykazują już objawy otępienia.

Ponadto członkowie rodziny powinni monitorować wszystkie leki przyjmowane przez swoich starszych krewnych, również te, które są dostępne bez recepty.

 

Źródło: Age and Ageing, 2014; doi: 10.1093/ageing/afu096

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store