Zielona herbata zabija komórki nowotworowe w jamie ustnej

Dodano: 2 marzec 2015

Od dawna wiadomo, że zielona herbata jest dobra na wszystko. Ostatnio naukowcy odkryli jednak, że napój ten ma jeszcze więcej zalet - zawiera związek, który potrafi zabijać komórki rakowe jamy ustnej.

O co dokładnie chodzi? Otóż zawarty w zielonej herbacie związek EGCG (epigallocatechin-3-gallate), czyli polifenol pochodzenia roślinnego zwany galusanem epigallokatechiny, prawdopodobnie unicestwia komórki rakowe, nie wpływając na stan pozostałych, które są zdrowe.

Naukowcy z Penn State Centre, na podstawie testów zarówno na zdrowych komórkach, jak i tych rakowych, doszli do wniosku, że związek EGCG działa "inteligentniej" niż chemioterapia. Dlaczego?

Kierująca badaniami Joshua Lambert twierdzi, że:

Problemem w przypadku wielu leków stosowanych w chemioterapii - szczególnie wykorzystywanych we wczesnym leczeniu - jest szybkie tempo dzielących się komórek nowotworowych. Podobnie dzieje się w przypadku komórek jelita czy mieszków włosowych. Z tego powodu, w przeciwieństwie do zielonej herbaty, chemioterapia ma wiele działań niepożądanych.

Do tej pory badacze nie mogli zrozumieć w jaki sposób zielona herbata może zabijać komórki rakowe nie szkodząc w żaden sposób tym zdrowym. Dopiero ostatnie testy wykazały, że związek EGCG doprowadza do reakcji immunologicznej w mitochondriach komórek, w wyniku czego organizm uodparnia się na na działanie złośliwego nowotworu jamy ustnej i nie wywołuje skutków ubocznych.

Źródło: Molecular Nutrition & Food Research, 2014; doi: 10.1002/mnfr.201400485

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Wszyscy wiemy, że brokuły należą do grupy "warzyw mocy", warto je jeść, zawierają cenne składniki i chronią przed rakiem.

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store