Zielona herbata zabija komórki nowotworowe w jamie ustnej

Dodano: 2 marzec 2015

Od dawna wiadomo, że zielona herbata jest dobra na wszystko. Ostatnio naukowcy odkryli jednak, że napój ten ma jeszcze więcej zalet - zawiera związek, który potrafi zabijać komórki rakowe jamy ustnej.

O co dokładnie chodzi? Otóż zawarty w zielonej herbacie związek EGCG (epigallocatechin-3-gallate), czyli polifenol pochodzenia roślinnego zwany galusanem epigallokatechiny, prawdopodobnie unicestwia komórki rakowe, nie wpływając na stan pozostałych, które są zdrowe.

Naukowcy z Penn State Centre, na podstawie testów zarówno na zdrowych komórkach, jak i tych rakowych, doszli do wniosku, że związek EGCG działa "inteligentniej" niż chemioterapia. Dlaczego?

Kierująca badaniami Joshua Lambert twierdzi, że:

Problemem w przypadku wielu leków stosowanych w chemioterapii - szczególnie wykorzystywanych we wczesnym leczeniu - jest szybkie tempo dzielących się komórek nowotworowych. Podobnie dzieje się w przypadku komórek jelita czy mieszków włosowych. Z tego powodu, w przeciwieństwie do zielonej herbaty, chemioterapia ma wiele działań niepożądanych.

Do tej pory badacze nie mogli zrozumieć w jaki sposób zielona herbata może zabijać komórki rakowe nie szkodząc w żaden sposób tym zdrowym. Dopiero ostatnie testy wykazały, że związek EGCG doprowadza do reakcji immunologicznej w mitochondriach komórek, w wyniku czego organizm uodparnia się na na działanie złośliwego nowotworu jamy ustnej i nie wywołuje skutków ubocznych.

Źródło: Molecular Nutrition & Food Research, 2014; doi: 10.1002/mnfr.201400485

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store