Niepełnosprawni - pełnosprawni w pracy

Dodano: 4 marzec 2015

Czy inwalidzi są skazani na bezrobocie? Wcale nie! Wystarczy tylko przystosować miejsca pracy do odpowiednich warunków, by zmienić życie wielu osób poszkodowanych przez los. Kto pomoże? Jak zwykle można liczyć na Unię Europejską, która współfinansuje specjalny program dla pracodawców.

Ramowe wytyczne w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach to tytuł projektu systemowego, realizowanego przez PFRON w partnerstwie z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Konferencja prasowa podsumowująca realizację projektu systemowego pomagającego przystosować miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych (fot. Monika Piorun)Konferencja prasowa podsumowująca realizację projektu systemowego oferującego pomoc w przystosowaniu miejsc pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Od lewej: Michał Rydzewski PFRON, Teresa Hernik Prezes Zarządu PFRON, Alina Wojtowicz-Pomierna Zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, prof. dr hab. Danuta Koradecka Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego

Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Miejsca pracy dla niepełnosprawnych

Podstawowym celem jest w tym przypadku podniesienie jakości środowiska zawodowego osób niepełnosprawnych - opracowanie i upowszechnienie ramowych wytycznych dotyczących projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy do potrzeb osób z różnym stopniem inwalidztwa.

Z prowadzonych przez różne instytucje badań wynika, że niedostosowana infrastruktura oraz nieumiejętność przystosowania stanowisk pracy do potrzeb pracowników niepełnosprawnych stanowi w Polsce jedną z głównych barier w zatrudnieniu tych osób.

Etat dla inwalidy

Praca dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności na nie tylko wymiar ekonomiczny. Niezmiernie ważne jest też mniej wymierne znaczenie niematerialne. Aktywność zawodowa pozwala takim osobom nie tylko się usamodzielnić, ale także poczuć, że zajmują równie ważne miejsce w społeczeństwie, co ludzie zdrowi.

Dlatego tak ważne jest, żeby pracodawcy zrozumieli, że zatrudniając osobę niepełnosprawną zyskują lojalnego pracownika, który może okazać się dla firmy prawdziwą lokatą kapitału. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że przedsiębiorcy wykorzystają uśpiony potencjał osób niepełnosprawnych i za kilka lat w Polsce przybędzie tyle tego typu miejsc pracy, że przegonimy europejskie standardy...

Tekst: Monika Piorun

Zobacz także

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Dieta śródziemnomorska nie chroni Twojego serca

Dieta śródziemnomorska nie chroni Twojego serca

Powszechnie stosowane diety i suplementy przynoszą mniej korzyści niż dotychczas sądzono. Badania opublikowane w Annals of Internal Medicine przedstawiają analizę 24 suplementów i różnych diet zastosowanych w 277 badaniach.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store