Niepełnosprawni - pełnosprawni w pracy

Dodano: 4 marzec 2015

Czy inwalidzi są skazani na bezrobocie? Wcale nie! Wystarczy tylko przystosować miejsca pracy do odpowiednich warunków, by zmienić życie wielu osób poszkodowanych przez los. Kto pomoże? Jak zwykle można liczyć na Unię Europejską, która współfinansuje specjalny program dla pracodawców.

Ramowe wytyczne w zakresie projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych o specyficznych potrzebach to tytuł projektu systemowego, realizowanego przez PFRON w partnerstwie z Centralnym Instytutem Ochrony Pracy - Państwowym Instytutem Badawczym oraz Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Konferencja prasowa podsumowująca realizację projektu systemowego pomagającego przystosować miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych (fot. Monika Piorun)Konferencja prasowa podsumowująca realizację projektu systemowego oferującego pomoc w przystosowaniu miejsc pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Od lewej: Michał Rydzewski PFRON, Teresa Hernik Prezes Zarządu PFRON, Alina Wojtowicz-Pomierna Zastępca Dyrektora Biura Pełnomocnika rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, prof. dr hab. Danuta Koradecka Dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego

Program współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.

Miejsca pracy dla niepełnosprawnych

Podstawowym celem jest w tym przypadku podniesienie jakości środowiska zawodowego osób niepełnosprawnych - opracowanie i upowszechnienie ramowych wytycznych dotyczących projektowania obiektów, pomieszczeń oraz przystosowania stanowisk pracy do potrzeb osób z różnym stopniem inwalidztwa.

Z prowadzonych przez różne instytucje badań wynika, że niedostosowana infrastruktura oraz nieumiejętność przystosowania stanowisk pracy do potrzeb pracowników niepełnosprawnych stanowi w Polsce jedną z głównych barier w zatrudnieniu tych osób.

Etat dla inwalidy

Praca dla osób z różnym stopniem niepełnosprawności na nie tylko wymiar ekonomiczny. Niezmiernie ważne jest też mniej wymierne znaczenie niematerialne. Aktywność zawodowa pozwala takim osobom nie tylko się usamodzielnić, ale także poczuć, że zajmują równie ważne miejsce w społeczeństwie, co ludzie zdrowi.

Dlatego tak ważne jest, żeby pracodawcy zrozumieli, że zatrudniając osobę niepełnosprawną zyskują lojalnego pracownika, który może okazać się dla firmy prawdziwą lokatą kapitału. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że przedsiębiorcy wykorzystają uśpiony potencjał osób niepełnosprawnych i za kilka lat w Polsce przybędzie tyle tego typu miejsc pracy, że przegonimy europejskie standardy...

Tekst: Monika Piorun

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze zostało przegapione i nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store