Omega-3 pomoże Ci zasnąć

Dodano: 10 marzec 2015

Masz problemy ze snem? Chcesz lepiej się wysypiać? Czas zacząć przyjmować suplementy diety z kwasami omega-3 albo zwiększyć udział tłustych ryb w swojej diecie.

Naukowcy z Oxfordu udowodnili, że istnieje związek pomiędzy poziomami kwasów omega -3 (DHA, tzw. kwasów dokozaheksaenowych) a niską ilością melatoniny, która jest naturalnym Kwasy Omega-3 mają wpływ na poziom melatoniny regulującej sen. (fot. Franco, flickr.com, CC BY 2.0)regulatorem cyklu snu i przebudzeń. Dzięki ustabilizowaniu zawartości tych związków możemy zyskać nawet dodatkową godzinę snu!

Według specjalistów najwięcej korzyści dla organizmu przyniesie nam jedzenie bogatego w kwasy omega-3 tuńczyka i łososia.

Przeprowadzono badanie, w którym monitorowano sen uczniów w wieku 7-9 lat. Podawano im codziennie przez 16 tygodni 600 mg suplementów kwasu omega-3.

Na początku badania aż 40% uczniów miało problemy ze snem, choć wszystkie skarżyły się na konieczność walki z poczuciem senności w ciągu dnia. Dzieciom podawano suplementy kwasu omega-3 lub placebo z kukurydzy lub soi.

W ciągu 16 tygodni dzieci z grupy, w której podawano suplementy kwasu omega-3 zaczęły lepiej sypiać i zmniejszyły się u nich zakłócenia snu podczas nocy.

Okazało się, że osoby, które przyjmowały kwasy omega-3 spały dłużej średnio o 58 dodatkowych minut w ciągu doby i rzadziej się budziły w nocy w porównaniu z resztą, której podawano placebo.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: Journal of Sleep Research, 2014; doi:10.1111/jsr.12135

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store