Jeśli dokucza Ci dna moczanowa, to masz 24% mniej szans na alzheimera

Dodano: 17 marzec 2015

Dobre wieści dla cierpiących na dnę moczanową! Naukowcy potwierdzili, że ta uporczywa dolegliwość zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera.

Dna moczanowa, zwana inaczej podagrą lub artretyzmem, jest bardzo bolesna i ma związek z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Często określa się ją mianem choroby bogaczy, ze względu na to, że jej objawom towarzyszy nadmiar kwasu moczowego w surowicy krwi spowodowany m.in. niewłaściwą dietą lub nadmiarem tłustego pożywienia.

Z drugiej strony jednak, naukowcy ostatnio odkryli, że dna moczanowa może mieć wpływ na obniżenie ryzyka zapadnięcia na chorobę Alzheimera. Jak doszli do takiego wniosku?

Badacze przeanalizowali ponad 59 tysięcy kobiet i mężczyzn chorujących na dnę moczanową i porównali ich wyniki z przypadkami 238 tysięcy zdrowych osób, których średni wiek wynosił 65 lat. Pacjenci byli grupowani na podstawie takich czynników jak płeć, wskaźnik masy ciała, palenie papierosów oraz spożycie alkoholu.

Badanie opublikowane na łamach magazynu medycznego The Annals of the Reumatic Diseases polegało na obserwacji różnych grup pacjentów przez 5 lat. Naukowcy ustalili, że alzheimer pojawił się tylko u 309 osób cierpiących na dnę moczanową i aż u 1942 osób, których ta choroba nie dotyczyła.

Wśród pacjentów chorujących na dnę moczanową, bez względu na to, czy byli leczeni, czy nie, można było zauważyć o 24 procent niższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: Nicholas Bakalar, International New York Times, 11.03.2015r.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store