Jeśli dokucza Ci dna moczanowa, to masz 24% mniej szans na alzheimera

Dodano: 17 marzec 2015

Dobre wieści dla cierpiących na dnę moczanową! Naukowcy potwierdzili, że ta uporczywa dolegliwość zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera.

Dna moczanowa, zwana inaczej podagrą lub artretyzmem, jest bardzo bolesna i ma związek z podwyższonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. Często określa się ją mianem choroby bogaczy, ze względu na to, że jej objawom towarzyszy nadmiar kwasu moczowego w surowicy krwi spowodowany m.in. niewłaściwą dietą lub nadmiarem tłustego pożywienia.

Z drugiej strony jednak, naukowcy ostatnio odkryli, że dna moczanowa może mieć wpływ na obniżenie ryzyka zapadnięcia na chorobę Alzheimera. Jak doszli do takiego wniosku?

Badacze przeanalizowali ponad 59 tysięcy kobiet i mężczyzn chorujących na dnę moczanową i porównali ich wyniki z przypadkami 238 tysięcy zdrowych osób, których średni wiek wynosił 65 lat. Pacjenci byli grupowani na podstawie takich czynników jak płeć, wskaźnik masy ciała, palenie papierosów oraz spożycie alkoholu.

Badanie opublikowane na łamach magazynu medycznego The Annals of the Reumatic Diseases polegało na obserwacji różnych grup pacjentów przez 5 lat. Naukowcy ustalili, że alzheimer pojawił się tylko u 309 osób cierpiących na dnę moczanową i aż u 1942 osób, których ta choroba nie dotyczyła.

Wśród pacjentów chorujących na dnę moczanową, bez względu na to, czy byli leczeni, czy nie, można było zauważyć o 24 procent niższe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: Nicholas Bakalar, International New York Times, 11.03.2015r.

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store