Jelita - klucz do młodości i leku na raka?

Dodano: 19 marzec 2015

Nie chcesz mieć problemów onkologicznych i wolisz jak najpóźniej się zestarzeć? Sprawdź, w jakim stanie są Twoje jelita! Naukowcy przekonują, że produkowany w jelicie cienkim kwas litocholowy (LCA) zatrzymuje rozwój komórek nowotworowych i może wydłużyć nasze życie.

Wyniki nowych badań wykazały, że najskuteczniejszą broń przeciwko niektórym z najczęstszych nowotworów można znaleźć w naszych jelitach.

Naukowcy z Concordia University na podstawie badań labolatoryjnych dokonali odkrycia, że kwas litocholowy (LCA), który należy do produkowanych w jelicie cienkim tzw. wtórnych kwasów żółciowych, zabija komórki raka piersi, prostaty i złośliwego nowotworu współczulnego układu nerwowego (neuroblastomy). 

Okazuje się, że kwas litocholowy ingeruje w mitochondria oraz magazyny energii komórek nowotworowych w taki sposób, że zatrzymuje ich rozwój. Ma też związek ze spowalnianiem starzenia się organizmu, który wykazuje podobieństwo do procesu powstawania komórek rakowych.

Badacze odkryli ponad 20 substancji chemicznych w organizmie, które mają wpływ na opóźnienie powolnego obumierania komórek. Najskuteczniejszym środkiem w tym przypadku okazał się kwas litocholowy.

Wyniki badań kanadyjskich specjalistów z zespołu profesora Vladimira Titorenko z Uniwersytetu Concorida w Montrealu prowadzone na drożdżach (które pod względem genetycznym wiele łączy z człowiekiem) wykazały, że powstający pod wpływem bakterii jelitowych kwas litocholowy potrafi im przedłużyć życie. Jak to możliwe?

Lekarze przypuszczają, że kwas ten jest trochę toksyczny dla drożdży i w ten sposób aktywuje u nich mechanizmy obronne, które mogą wydłużyć ich życie. Podobne reakcje mogą zachodzić zarówno w przypadku komórek ludzkich, które ulegają procesowi starzenia, jak i komórek nowotworowych, ze względu na zachodzące pomiędzy nimi podobieństwo.

Kolejne etapy badania obejmują eksperymenty na myszach laboratoryjnych i – finalnie – testy na ludziach.

Kto wie, może to początek rozwiązania zagadki dotyczącej powstania skutecznego leku na raka i opóźnienia procesu starzenia?

Tekst: Monika Piorun

 

 

Źródło: International Journal of Molecular Sciences, 2014; 15(9): 16522

Tagi: rak, nowotwór, jelita

Zobacz też:

Zobacz także

Gruźlica atakuje!

Gruźlica atakuje!

Zza wschodniej granicy dochodzą niepokojące wiadomości. Media donoszą o 600 tys. nowych chorych na gruźlicę. Czy to znaczy, że mamy do czynienia z epidemią na Ukrainie? Nie, ale jesteśmy zagrożeni suchotami, bo szczepionki na tuberkulozę nie chronią przez całe życie...

8 powodów, żeby sięgnąć po miód
Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store