Jak zmiana czasu wpływa na nasze zdrowie?

Dodano: 30 marzec 2015

Źle znosisz pierwsze poranki po zmianie czasu? Trudno Ci się przystosować do nowej godziny? Nic dziwnego, organizm musi się przyzwyczaić do innego rytmu pracy. Jak poradzić sobie z tym problemem?

O ile jesteśmy w stanie dosyć łatwo przystosować się do nowych pór roku, to przestawienie zegarków na inną godzinę jest dla większości ludzi dosyć problematyczne. Szczególnie, jeśli trzeba zaakceptować, że jest później niż przed zmianą czasu.

Największe znaczenie dla naszego organizmu ma dostęp do światła. Brak promieni słonecznych sprawia, że wzrasta ilość melatoniny.

Bez względu na to, jak będziemy wypoczęci, standardowo około godziny 3 w nocy nasze ciało naturalnie ograniczy aktywność i nie będziemy w pełni dyspozycyjni. Dopiero około 9 rano światło słoneczne sprawi, że do mózgu zostanie przesłania informacja o podniesieniu produkcji kortyzolu. Co to dla nas oznacza?Przez pierwsze dni po zmianie czasu powinniśmy dbać o prawidłowy dostęp do światła, w razie znużenia naładować energię kierując twarz na chwilę w stronę słońca lub, jeśli chcemy się wyciszyć, przebywać w ciemnym pomieszczeniu. (fot. Alan Cleaver, flickr.com, CC BY 2.0)

Zwiększona produkcja kortyzolu sprawia, że organizm jest pobudzony do działania. Nawet zmieniając czas podczas podróży przez różne strefy czasowe, będziemy odczuwać tę prostą zależność - o godzinie 3 będziemy senni, a o 9 aktywniejsi.

Brytyjscy naukowcy, na podstawie analizy danych zgromadzonych podczas badania przeprowadzonego na grupie kilkuset pasażerów podróżujących na trasach transoceanicznych udowodnili, że osoby, które podczas lotu zakrywały oczy okularami przeciwsłonecznymi lub zaciemniającymi opaskami, potrzebowały statystycznie mniej czasu na adaptację do nowych warunków panujących w zmienionej strefie czasowej. Z czego to wynika?

Aktywność ludzkiego organizmu jest uzależniona od dostępu do światła słonecznego. Na tej podstawie każdy człowiek podświadomie ustala swój wewnętrzny rytm okołodobowy.

Przez pierwsze dni po zmianie czasu powinniśmy zatem dbać o prawidłowy dostęp do światła, w razie znużenia naładować energię kierując twarz na chwilę w stronę słońca lub, jeśli chcemy się wyciszyć, przebywać w ciemnym pomieszczeniu.

Nie zapomnijcie o najbliższej zmianie czasu. A w niedzielę... śmierć budzikom!

Tekst: Monika Piorun

Zobacz też:

Zobacz także

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Właściciele psów żyją dłużej i są mniej narażeni na atak serca. Najwięcej korzyści przynoszą rasy myśliwskie.

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Powstająca w wyniku ekspozycji na słońce witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store