Nie jedzcie Nutelli, czyli wojna o olej palmowy

Dodano: 29 czerwiec 2015

Ségolène Royal - francuska minister ds. ekologii - nawołuje do bojkotu popularnego kremu czekoladowego. Do jego produkcji używa się oleju palmowego szkodliwego zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska.

Czy wiesz, że 2 łyżki Nutelli zawierają 22 gramy tłuszczów trans pochodzących z oleju palmowego? To prawie dwa razy więcej niż w zwykłym maśle.Dwie łyżki Nutelli zawierają 22 gramy tłuszczów trans pochodzących z oleju palmowego. To prawie dwa razy więcej niż w zwykłym maśle. Nie trzeba nikogo przekonywać, jak niekorzystny wpływ na zdrowie ma spożywanie tłuszczów nasyconych. Ich nadmiar może prowadzić do wielu chorób - od cukrzycy typu II po nadwagę, otyłość, choroby serca i wzrost szkodliwego cholesterolu LDL we krwi.

Komu odbiła palma, czyli droga wojna o tani olej

Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jak wielki wpływ na środowisko ma olej palmowy. Według Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych przy obecnym tempie produkcji do 2022 roku może zostać zniszczonych niemal 98% powierzchni tropikalnych lasów deszczowych na Sumatrze i Borneo.

80% światowej produkcji oleju palmowego pochodzi z Indonezji i Malezji. Występuje on niemal we wszystkich wysoko przetworzonych produktach spożywczych. Badania przeprowadzone przez angielski dziennik The Independent wykazały, że w samej tylko Wielkiej Brytanii występuje on w 43 ze stu najlepiej sprzedających się produktów spożywczych.

Jest także nieodłączną częścią wielu mydeł i szamponów. Wchodzi w skład SLS (sodium lauryl sulphate), czyli popularnego dodatku do kosmetyków, dzięki któremu łatwo się pienią, choć mogą naruszać naturalną barierę lipidową naskórka.

Dlaczego olej palmowy jest tak często spotykany? Wszystko przez jego niską cenę. Jest kilkukrotnie tańszy niż inne tłuszcze - kosztuje sześć razy mniej niż olej z pestek winogron i prawie dziesięć razy mniej niż olej sojowy.

Rewolucja francuska pod sztandarem Nutelli

Kilka lat temu francuski senat starał się przegłosować ustawę obejmującą 300-procentowym podatkiem wszystkie produkty zawierające olej palmowy ze względu na jego szkodliwy wpływ na zdrowie oraz znaczący udział w niszczeniu lasów deszczowych.

Mimo że projekt nie wszedł w życie, to wzbudził wiele kontrowersji zarówno we Francji, jak i wśród producentów oleju palmowego w Malezji i Indonezji. Według szacunków miał przynieść francuskiemu budżetowi zysk w wysokości około 40 milionów euro rocznie.

Nie jedzcie nutelli - apeluje Ségolène Royal -  francuska minister ds. ekologii.Niedawno francuska minister ds. ekologii - Ségolène Royal - apelowała podczas wywiadu dla telewizji Canal+ o zaprzestanie spożywania Nutelli - popularnego kremu czekoladowego do chleba - nie tylko ze względu na jego szkodliwy wpływ na zdrowie. Zawarty w nim olej palmowy pozyskiwany jest z lasów deszczowych, których redukcja przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Pani minister, która kandydowała kilka lat temu na stanowisko prezydenta Francji, była także życiową partnerką obecnego prezydenta Francoisa Hollande'a oraz matką jego czworga dzieci, naraziła się swoją wypowiedzią producentowi Nutelli - włoskiej firmie Ferrero, a także własnym obywatelom.

Francuzi zajmują drugie miejsce na świecie pod względem spożycia Nutelli. Wyprzedzają ich tylko Niemcy.

Właściciele Ferrero oświadczyli, że ich udział w światowej konsumpcji oleju palmowego wynosi mniej niż 0,3%. Wykorzystywany przez nich składnik posiada wszystkie niezbędne certyfikaty jakości. Firma przeznacza także spore środki na ochronę lasów deszczowych.

Olej palmowy w Nutelli

Nutella składa się głównie z cukru i oleju palmowego. (fot. Sammy Zimmermanns, flickr.com, CC BY 2.0)Czy wiesz, co kryje się w składzie popularnego kremu czekoladowego?W składzie Nutelli znajdziemy głównie cukier, olej palmowy nazywany często dla celów marketingowych olejem roślinnym, 13% orzechów laskowych, 7% odtłuszczonego kakao, 5% odtłuszczonego mleka w proszku, serwatkę w proszku, lecytynę sojową oraz aromaty, w których kryje się ropopochodna wanilina zawierająca glutaminian sodu.

Myślisz, że jak zjesz jeden mały batonik, to nic się nie stanie? Wręcz przeciwnie - zaszkodzisz swojemu zdrowiu, spowodujesz globalne ocieplenie i... zabijesz orangutany!

Drastyczna kampania Greenpeace w obronie lasów deszczowych i ginących w nich zwierząt:

Have a break? from Greenpeace UK on Vimeo.

Od Nutelli do lasów deszczowych. Czemu winny jest olej palmowy?

Protect Paradise from anton withagen on Vimeo.

tekst: Monika Piorun

Zobacz także

8 szklanek napoju dziennie: piwo też się liczy

8 szklanek napoju dziennie: piwo też się liczy

Tajemnica nie tkwi jedynie w wodzie. Eksperci informują, że z czystym sumieniem możesz sięgnąć po lekki alkohol i napoje z kofeiną - ale wszystko z umiarem!

Lipcowa lista leków refundowanych - niewidzialni pacjenci z rakiem

Lipcowa lista leków refundowanych - niewidzialni pacjenci z rakiem

Za kilka dni pojawi się nowa lista leków refundowanych. Niestety, zabraknie na niej leków dla tysięcy ciężko chorych pacjentów.

Monitory snu pogarszają bezsenność

Monitory snu pogarszają bezsenność

Niektórzy pacjenci tak bardzo skupiają się na poprawie snu, że jedynie pogłębiają objawy bezsenności.

4 kroki do zdrowego serca

4 kroki do zdrowego serca

Wystarczy kilka prostych zmian, by zapanować nad nieregularnym rytmem serca.

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store