Co łączy masło orzechowe z chorobą Alzheimera?

Dodano: 3 lipiec 2015

Jeśli nie wyczuwasz zapachu masła orzechowego lewą dziurką od nosa, to... możesz mieć alzheimera? Na szczęście naukowcy zapewniają, że nie jest to takie proste.

Z czym kojarzy się alzheimer? Z problemami z pamięcią, otępieniem starczym, zaburzeniami mowy, nieuleczalnymi zmianami w mózgu? Z pewnością niewiele osób wpadnie na to, że z tą poważną chorobą może mieć coś wspólnego zwykłe masło orzechowe...

Badania potwierdzają, że osoby z chorobą Alzheimera nie odczuwają zapachu masła orzechowego przez lewą dziurkę nosa. (fot. UFH Health, youtube.com)Chorobę Alzheimera nie jest łatwo zdiagnozować, szczególnie na początkowym etapie. Badacze z Instytutu Mózgu McKnighta w Gainsville na łamach prestiżowego Journal of Neurological Science zaprezentowali niekonwencjonalną metodę wykrywania objawów tej choroby. Para amerykańskich neurologów - dr Kenneth Hilman oraz Jennifer Stamps przeprowadziła badanie polegające na wąchaniu próbek masła orzechowego.

94 uczestników badania, wśród których część cierpiała na wczesne stadium alzheimera, zostało poproszonych o zatykanie poszczególnych dziurek nosa i określano, jak szybko są w stanie rozpoznać jego charakterystyczny zapach. Po stu próbach można było zauważyć, że dochodzi do pewnych prawidłowości.

Wyniki badań okazały się zaskakujące. Osoby chore na alzheimera nie mogły prawidłowo wyczuć zapachu masła orzechowego przez lewą dziurkę nosa.

Za każdym razem upośledzenie zmysłu węchu w lewym nozdrzu pokrywało się z chorobą Alzheimera. Okazuje się, że na początkowym etapie alzheimera w pierwszej kolejności zostaje zaatakowana właśnie lewa część mózgu.

Badanie wzbudziło wiele kontrowersji. Od dawna było wiadomo, że alzheimer powoduje uszkodzenie węchu, zaskakująca jest natomiast reakcja na masło orzechowe.

Wszyscy badacze podkreślają jednak zgodnie, że nie można tego odkrycia spłycać do poziomu prostego testu w domu. Nie ma podstaw do tego, żeby stwierdzić alzheimera u osób, które po otwarciu zwykłego słoiczka będą gorzej wyczuwać zapach orzechów lewym nozdrzem.

Jak Alozjy z Wrocławia odkrył chorobę Alzheimera?

Profesor Alois Alzheimer wykładał psychatrię na Uniwersytecie Wrocławskim. (fot.Wikimedia commons, CC BY 2.0)Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że Alois Alzheimer był profesorem psychiatrii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od jego nazwiska pochodzi nazwa słynnej choroby, którą po raz pierwszy zaobserwował... u swojej służącej Augusty.

Naukowca niepokoiły objawy, jakie przejawiała kobieta - zaburzenia pamięci, mowy, orientacji w czasie i przestrzeni, a także napady lęku. Po jej śmierci zbadał jej mózg, w którym dostrzegł wyraźne zmiany zwyrodnieniowe. Określił je mianem przedstarczej atrofii mózgu. Nazwa choroba Alzheimera została nadana dopiero na kongresie w Lozannie.

To nie koniec ciekawostek na temat choroby. Niemały kłopot może sprawić niektórym jej pisownia. Uspokajamy wszystkich purystów językowych. Powinno się pisać: choroba Alzheimera, zaś w przypadku terminu: alzheimer - wystarczy użyć małej litery. Samo nazwisko słynnego psychiatry piszemy zawsze z wielkiej litery lub wielką literą - obie formy są dopuszczalne, jak twierdzi Jan Miodek - nie mniej słynny profesor z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Istniejemy, dopóki ktoś o nas pamięta

Nasz mózg przez całe życie rejestruje wspomnienia z otaczającej nas rzeczywistości. Jeśli nie działa prawidłowo, zgromadzone wspomnienia przestają istnieć. Choroba Alzheimera powoduje zaniki pamięci.

Alzheimer's Association 'Brain Scan' from Untitled Films on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Wszyscy wiemy, że brokuły należą do grupy "warzyw mocy", warto je jeść, zawierają cenne składniki i chronią przed rakiem.

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store