Lukrecja chroni przed promieniowaniem UV

Dodano: 8 lipiec 2015

Składnik korzenia lukrecji Likochalkon A (LicA) może pomóc chronić skórę przed szkodliwymi skutkami promieniowania ultrafioletowego.

Niemieccy naukowcy pod kierownictwem Gitty Neufang z Beiersdorf AG w Hamburgu przetestowali działanie Likochalkonu A z korzenia lukrecji na skórę wystawioną na działanie promieni słonecznych

Okazało się, że zawarty w lukrecji składnik powoduje, że w komórkach tworzy się więcej przeciwutleniaczy, przez co skóra jest dodatkowo zabezpieczona przed promieniami UV poprzez stymulację własnego systemu obronnego.

Lukrecja zawiera wiele cennych związków naturalych - flawonoidy, triterpeny, saponiny triterpenowe, polisacharydy, olejki eteryczne oraz sole mineralne, które przeciwdziałają fotooksydatywnemu stresowi skóry wpływającemu na proces starzenia egzogennego.

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Minnesota dowodzą z kolei, że korzeń lukrecji może zapobiegać rozwojowi czerniaka. Na podstawie badań laboratoryjnych wykazano, że zawarty w roślinie izoanguston A może spowalniać wzrost komórek nowotworu skóry.

(fot. Laurel L. Russwurm, flickr.com, CC BY 2.0)Cukierki z lukrecji chronią przed próchnicą

W krajach skandynawskich bardzo popularne są natomiast słodycze z korzenia lukrecji. W każdym sklepie spożywczym można spotkać cukierki zawierające jego ekstrakt.

Ich specyficzny czarny kolor i anyżowy posmak sprawia, że łakocie te mają nie mniej zwolenników niż przeciwników. Ze względu na zawartą w nich gliceryzynę powodującą wzrost ciśnienia krwi, trzeba uważać, by nie spożywać ich w nadmiarze.

Dlaczego cukierki z lukrecji poleca się jako dobrą przekąskę dla dzieci? Okazuje się, że dzięki swym bakteriobójczym właściwościom niszczą Streptococcus mutans, czyli paciorkowca powodującego rozwój próchnicy w jamie ustnej.

Streptococcus mutans

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/lukrecja-wlasciwosci-zastosowanie-lukrecji-w-lecznictwie-i-kosmetyce_38065.html
Streptococcus mutans

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/domowa-apteczka/lukrecja-wlasciwosci-zastosowanie-lukrecji-w-lecznictwie-i-kosmetyce_38065.html

Co ciekawe, nie wszędzie cukierki z lukrecją są słodkie. Na Islandii najpopularniejsze są te, które mają słony smak. Zawdzięczają go chlorkowi amonu.

Nie każdy wie, że lukrecja od wieków wchodziła w skład menu wojowników. Posilały się nią już legiony rzymskie, a podczas pierwszej wojny światowej dawano ją żołnierzom francuskim. Podobno doskonale gasiła pragnienie. Starożytni Grecy stosowali ją jako lek na kaszel. Dopiero w osiemnastym wieku angielski aptekarz George Dunhill dodał do ekstraktu cukier, a moda na cukierki z lukrecji przetrwała do dziś.

 Tekst: Monika Piorun

 

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Cebula i czosnek na straży zdrowia jelit

Cebula i czosnek na straży zdrowia jelit

Rośliny czosnkowe prawdopodobnie obniżają ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store