Czerwona sałata jest zdrowsza niż zielona

Dodano: 9 lipiec 2015

Sałata jest zdrowa, ale ta z ciemniejszymi liśćmi ma lepszy wpływ na nasze zdrowie niż popularna zielona odmiana - twierdzą naukowcy.

Zielono mi... Okazuje się, że nie zawsze wszystko, co naturalnie zielone jest bezwzględnie najlepsze dla zdrowia. Antyoksydanty zawarte w sałacie, której liście mają ciemniejszą barwę, mają lepszy wpływ na nasze ciało. Dlaczego?

Regularne spożywanie sałaty pomaga walczyc z bezsennością. (fot.Jeremy Jenum, flickr.com, CC BY 2.0)Zacznijmy od tego, że liście sałaty w 90% składają się z wody.

Mogłoby się wydawać, że się nimi nie najemy. Nic bardziej mylnego. Wszystko to za sprawą zawartych w nich cennych składników odżywczych: witaminy C, witaminy A, beta-karotenu, kwasu foliowego, wspomagającego prawidłową pracę serca potasu, a także naturalnych barwników - chlorofilu, kartenoidów i flawonoidów odpowiadających za kolor liści.

Nie można nie wspomnieć o antyoksydantach, które chronią przed działaniem wolnych rodników oraz usprawniają pracę układu krążenia. I tu dochodzimy do sedna.

Specjaliści przekonują, że przeciwutleniacze pochodzące z liści sałaty o ciemniejszej barwie mają lepszy wpływ na organizm i w szybszym tempie usuwają z organizmu nadmiar wolnych rodników w porównaniu do zwykłych zielonych sałat

Antyoksydanty pomagają walczyć z wolnymi rodnikami, które mogą powodować uszkodzenia naszych komórek i prowadzić do takich problemów ze zdrowiem jak miażdżyca, rak, przedwczesne starzenie oraz choroby serca.

Amerykańscy naukowcy udowodnili, że regularne spożywanie sałaty ma działanie uspokajające i pomaga walczyć z bezsennością. Przez kilka miesięcy podawali starszym pacjentom skarżącym się na problemy ze snem porcję sałaty do ostatniego posiłku, jaki spożywali. Komfort snu osób, które przez dłuższy czas regularnie jadły sałatę, wyraźnie się poprawił.

Badania pozwoliły na ciekawą obserwację. Osoby, które jadają dużo zielonych warzyw liściastych są szczuplejsze, rzadziej chorują, a także mają mniej problemów z cerą. Niskokaloryczna sałata (100 g zawiera około 14-18 kcal) pozwala na skomponowanie wartościowego posiłku. Kto je sałatki ten piękny i gładki? A jakże!

Lifecycles - Lettuce from Adam Patrick Murray on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Wszyscy wiemy, że brokuły należą do grupy "warzyw mocy", warto je jeść, zawierają cenne składniki i chronią przed rakiem.

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store