Marihuana leczy?

Dodano: 20 lipiec 2015

Leki na bazie marihuany budzą sporo kontrowersji. Naukowcy spierają się o to, czy przynoszą wystarczająco dużo korzyści, by stosować je długotrwale. Okazuje się jednak, że kannabinoidy endogenne o właściwościach przeciwbólowych mogą być produkowane przez ludzki organizm.

Nie oczekujcie medycznych cudów po marihuanie - przekonują naukowcy.

Penny Whiting z Uniwersytetu w Bristolu twierdzi, że nie ma powodów by twierdzić, że marihuana jest skuteczna w leczeniu chronicznego bólu i depresji

- Na podstawie analizy 79 prób klinicznych możemy stwierdzić, że nie istnieje wystarczająco wiele dowodów na to, że środek ten jest pomocny w łagodzeniu uciążliwego bólu lub spadku nastroju - mówi specjalista.

Choć przez ostatnie 20 lat w Waszyngtonie i w 23 innych stanach USA pracowano nad wprowadzeniem przepisów umożliwiających podawanie pacjentom marihuany, to wcale nie oznacza to, że można ją uznać za efektywny sposób leczenia.

Preparaty na bazie marihuany nie otrzymały jeszcze niezbędnych pozwoleń, jakie są obowiązkowe dla wszystkich leków, które są stosowane na amerykańskim rynku medycznym - mówią naukowcy z Uniwersytetu Yale  - Deepak Cyril D`Souza oraz Mohini Ranganathan.

Marihuana sprzed naszej ery

Z drugiej strony jednak, jeśli sięgniemy do czasów o wiele bardziej zamierzchłych niż ostatnie dwudziestolecie, to okazuje się, że już dwa tysiące lat przed naszą erą w Azji, na granicy dzisiejszych Chin i Indii, nasiona konopi używano w formie pasty do leczenia stanów zapalnych, owrzodzeń, poparzeń i ran.

Olej konopny stosowano przez wieki do poprawy stanu włosów, a wyciąg z konopi na bazie alkoholu miał znakomicie poprawiać apetyt i zmniejszać napady lękowe.

Marihuanę przez długi czas stosowano jako naturalny lek przeciwbólowy i znieczulający.

Źródła historyczne podają, że sama królowa Wiktoria, która chorowała na hemofilię, zażywała konopie indyjskie do łagodzenia bólów menstruacyjnych.

Badacze minionych dziejów wspominają również, że cannabis - czyli marihuana - stosowana była z powodzeniem co najmniej w przypadku kilkudziesięciu schorzeń, m.in. reumatyzmu oraz kolek jelitowych.

Nie można pominąć stosowania marihuany wśród pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, jaskrę, różne postacie nowotworów, a nawet padaczkę.

Leki z marihuany

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że: związki endogenne podobne do zawartych w marihuanie kannabinoidów- uważanych za pomocne w redukowaniu bólu - mogą być produkowane zarówno przez ludzki organizm, jak i wśród kręgowców oraz bezkręgowców.

Można dzięki nim regulować homeostazę, której zaburzenia stoją u podłoża wielu chorób.

Opracowanie leków na bazie organicznych kannabinoidów wymaga jeszcze czasu, ale proces ten może budzić zdecydowanie mniejsze kontrowersje niż w przypadku marihuany.

 

Jak rośnie cannabis?

Cannabis Timelapse from assman productions on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: JAMA, DOI:10.1001/jama.2015.6358

Zobacz także

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

MIKROplastik, MAKRO zagrożenie

Wdychamy go codziennie. Znajduje się w powietrzu, wodzie i ziemi. Jego obecność stwierdzono też w żywności. Mikroplastik.

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store