Marihuana leczy?

Dodano: 20 lipiec 2015

Leki na bazie marihuany budzą sporo kontrowersji. Naukowcy spierają się o to, czy przynoszą wystarczająco dużo korzyści, by stosować je długotrwale. Okazuje się jednak, że kannabinoidy endogenne o właściwościach przeciwbólowych mogą być produkowane przez ludzki organizm.

Nie oczekujcie medycznych cudów po marihuanie - przekonują naukowcy.

Penny Whiting z Uniwersytetu w Bristolu twierdzi, że nie ma powodów by twierdzić, że marihuana jest skuteczna w leczeniu chronicznego bólu i depresji

- Na podstawie analizy 79 prób klinicznych możemy stwierdzić, że nie istnieje wystarczająco wiele dowodów na to, że środek ten jest pomocny w łagodzeniu uciążliwego bólu lub spadku nastroju - mówi specjalista.

Choć przez ostatnie 20 lat w Waszyngtonie i w 23 innych stanach USA pracowano nad wprowadzeniem przepisów umożliwiających podawanie pacjentom marihuany, to wcale nie oznacza to, że można ją uznać za efektywny sposób leczenia.

Preparaty na bazie marihuany nie otrzymały jeszcze niezbędnych pozwoleń, jakie są obowiązkowe dla wszystkich leków, które są stosowane na amerykańskim rynku medycznym - mówią naukowcy z Uniwersytetu Yale  - Deepak Cyril D`Souza oraz Mohini Ranganathan.

Marihuana sprzed naszej ery

Z drugiej strony jednak, jeśli sięgniemy do czasów o wiele bardziej zamierzchłych niż ostatnie dwudziestolecie, to okazuje się, że już dwa tysiące lat przed naszą erą w Azji, na granicy dzisiejszych Chin i Indii, nasiona konopi używano w formie pasty do leczenia stanów zapalnych, owrzodzeń, poparzeń i ran.

Olej konopny stosowano przez wieki do poprawy stanu włosów, a wyciąg z konopi na bazie alkoholu miał znakomicie poprawiać apetyt i zmniejszać napady lękowe.

Marihuanę przez długi czas stosowano jako naturalny lek przeciwbólowy i znieczulający.

Źródła historyczne podają, że sama królowa Wiktoria, która chorowała na hemofilię, zażywała konopie indyjskie do łagodzenia bólów menstruacyjnych.

Badacze minionych dziejów wspominają również, że cannabis - czyli marihuana - stosowana była z powodzeniem co najmniej w przypadku kilkudziesięciu schorzeń, m.in. reumatyzmu oraz kolek jelitowych.

Nie można pominąć stosowania marihuany wśród pacjentów cierpiących na stwardnienie rozsiane, jaskrę, różne postacie nowotworów, a nawet padaczkę.

Leki z marihuany

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że: związki endogenne podobne do zawartych w marihuanie kannabinoidów- uważanych za pomocne w redukowaniu bólu - mogą być produkowane zarówno przez ludzki organizm, jak i wśród kręgowców oraz bezkręgowców.

Można dzięki nim regulować homeostazę, której zaburzenia stoją u podłoża wielu chorób.

Opracowanie leków na bazie organicznych kannabinoidów wymaga jeszcze czasu, ale proces ten może budzić zdecydowanie mniejsze kontrowersje niż w przypadku marihuany.

 

Jak rośnie cannabis?

Cannabis Timelapse from assman productions on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: JAMA, DOI:10.1001/jama.2015.6358

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

Kolejne badanie wskazuje na możliwą korelację między wirusem opryszczki wargowej a demencją.

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Jedna z częstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości bólowych wciąż oznacza dla naukowców więcej pytań niż odpowiedzi.

Witamina D chroni przed cukrzycą

Witamina D chroni przed cukrzycą

Naukowcy odkryli kolejne cenne właściwości słonecznej witaminy.

Jak długo możemy żyć?

Jak długo możemy żyć?

Naukowcy zaczęli zadawać sobie pytanie, czy istnieje nieprzekraczalna granica wieku.

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store