Czy nieuprzejmość w pracy jest zaraźliwa?

Dodano: 27 lipiec 2015

Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że nieżyczliwa postawa wobec współpracowników może rozprzestrzeniać się jak wirus. Osoby, które są traktowane agresywnie w miejscu pracy są skłonne powielać to zachowanie i być niegrzecznym wobec innych.

Na podstawie analizy zachowania 90 absolwentów Uniwersytetu stanowego na Florydzie specjaliści spróbowali ocenić zachowania społeczne i ogólną atmosferę w miejscu pracy.

Młodzi pracownicy zostali pogrupowani w pary, które miały prowadzić między sobą negocjacje. Okazało się, że Ci, którzy odbierali zachowanie rozmówcy jako niegrzeczne, sami byli oceniani w ten sam sposób przez swojego partnera. Efekt utrzymywał się nawet po tygodniu, kiedy zorganizowano podobne spotkania w ich miejscach pracy. Dlaczego tak się dzieje?

Brytyjscy specjaliści z Uniwersytetu w Cardiff twierdzą, że jakość naszej pracy jest niezwykle uzależniona od atmosfery, jaka w niej panuje.

Udowodniono, że aż 80 procent osób, które czuły się niesprawiedliwie potraktowane, nie mogło skupić się na wykonywanych obowiązkach ze względu na obciążenie emocjonalne związane z sytuacjami, które je spotykały w pracy.

78 procent angażowało się mniej w realizację swoich zadań, a połowa nie była w stanie poświęcić się pracy w takim stopniu, jak przed niemiłymi dla nich zdarzeniami.

Stres i nerwowa atmosfera w miejscu pracy mogą przyczynic się do rozwoju cukrzycy typu 2

Naukowcy uważają, że w momencie, kiedy zostajemy niewłaściwie potraktowani, zaczynamy uważać, że inni też mają wobec nas nieuczciwe intencje. Przez to, że chcemy uprzedzić atak, sami zaczynamy się nastawiać agresywnie wobec otoczenia.

Autorzy badania przekonują, że najciekawsze jest to, że podobne zachowania można zaobserwować wśród osób, które były wyłącznie świadkiem takich zdarzeń. Wirus nieuprzejmości wobec współpracowników sprawia, że one też są skłonne powielać nieżyczliwe zachowania wobec innych w swoim miejscu pracy.

Najprostszą receptą na stres w pracy jest przebijanie bąbelków w foliowych opakowaniach. 

Stress relief! from Iain Brew on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: Alisson Clark, News University of Florida, 16.07.2015

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store