Czy nieuprzejmość w pracy jest zaraźliwa?

Dodano: 27 lipiec 2015

Amerykańscy naukowcy ostrzegają, że nieżyczliwa postawa wobec współpracowników może rozprzestrzeniać się jak wirus. Osoby, które są traktowane agresywnie w miejscu pracy są skłonne powielać to zachowanie i być niegrzecznym wobec innych.

Na podstawie analizy zachowania 90 absolwentów Uniwersytetu stanowego na Florydzie specjaliści spróbowali ocenić zachowania społeczne i ogólną atmosferę w miejscu pracy.

Młodzi pracownicy zostali pogrupowani w pary, które miały prowadzić między sobą negocjacje. Okazało się, że Ci, którzy odbierali zachowanie rozmówcy jako niegrzeczne, sami byli oceniani w ten sam sposób przez swojego partnera. Efekt utrzymywał się nawet po tygodniu, kiedy zorganizowano podobne spotkania w ich miejscach pracy. Dlaczego tak się dzieje?

Brytyjscy specjaliści z Uniwersytetu w Cardiff twierdzą, że jakość naszej pracy jest niezwykle uzależniona od atmosfery, jaka w niej panuje.

Udowodniono, że aż 80 procent osób, które czuły się niesprawiedliwie potraktowane, nie mogło skupić się na wykonywanych obowiązkach ze względu na obciążenie emocjonalne związane z sytuacjami, które je spotykały w pracy.

78 procent angażowało się mniej w realizację swoich zadań, a połowa nie była w stanie poświęcić się pracy w takim stopniu, jak przed niemiłymi dla nich zdarzeniami.

Stres i nerwowa atmosfera w miejscu pracy mogą przyczynic się do rozwoju cukrzycy typu 2

Naukowcy uważają, że w momencie, kiedy zostajemy niewłaściwie potraktowani, zaczynamy uważać, że inni też mają wobec nas nieuczciwe intencje. Przez to, że chcemy uprzedzić atak, sami zaczynamy się nastawiać agresywnie wobec otoczenia.

Autorzy badania przekonują, że najciekawsze jest to, że podobne zachowania można zaobserwować wśród osób, które były wyłącznie świadkiem takich zdarzeń. Wirus nieuprzejmości wobec współpracowników sprawia, że one też są skłonne powielać nieżyczliwe zachowania wobec innych w swoim miejscu pracy.

Najprostszą receptą na stres w pracy jest przebijanie bąbelków w foliowych opakowaniach. 

Stress relief! from Iain Brew on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: Alisson Clark, News University of Florida, 16.07.2015

Zobacz także

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Nowatorska metoda leczenia chorób jelit polegająca na transferze bakterii od zdrowego dawcy nie jest wolna od powikłań.

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store