Musisz się skoncentrować? Zjedz czekoladę!

Dodano: 7 wrzesień 2015

Gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakao stymuluje fale mózgowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Północnej Arizony obserwowali grupę ochotników podłączonych do elektroencelografu (EEG). Początkowo monitorowali fale mózgowe 122 uczestników w trakcie jedzenia kawałka gorzkiej czekolady, w której zawartość kakao wynosiła powyżej 60%. Następnie badanym podano pięć kawałków białej czekolady.

Odpowiednie obszary mózgu reagowały tylko wtedy, gdy biorący udział w eksperymencie spożywali wysokogatunkową gorzką czekoladę. Działo się tak ze względu na to, że zawarte w niej kakao ma właściwości stymulujące mózg.

W jednym z kolejnych badań do czekolady dodano amino-L-teaninę, czyli aminokwas występujący najczęściej w zielonej herbacie. Okazało się, że wśród osób, które jadły tak wzbogaconą czekoladę, obniżyło się ciśnienie krwi, a zwiększyło się odczuwane przez badanych poczucie spokoju.Wysokogatunkowa gorzka czekolada ma wpływ na stymulację fal mózgowych. (fot. allispossible.org.uk, flickr.com, CC BY 2.0)

Czekolada na szczęście

Australijscy naukowcy z kolei przekonują, że jedna lub dwie tabliczki gorzkiej czekolady tygodniowo skutecznie chronią przed udarem mózgu oraz powodują wzrost serotoniny (hormonu szczęścia) w orqanizmie.

Biorąc do ręki opakowanie czekolady warto uważnie sprawdzić, czy w jej składzie nie ma szkodliwego syropu glukozowo - fruktozowego, który ze względu na to, że jest tańszy niż cukier, dodawany jest do większości słodyczy.

Statystycznie najwięcej laureatów Nagrody Nobla pochodzi z krajów o najwyższych na świecie wskaźnikach konsumpcji czekolady. (fot. Thomas Fisher Rare Book Library, UofT, lflickr.com, CC BY 2.0) Dlaczego jest niebezpieczny? Odkładany w nadmiarze przez lata może przyczyniać się do cukrzycy, chorób układu krążenia oraz epidemii otyłości.

Nobel dzięki czekoladzie?

Chcesz dostać Nobla?  Wystarczy, że podczas przełomowych dla świata nauki odkryć będziesz jeść gorzką czekoladę częściej niż dwa razy w tygodniu... Proste?

Okazuje się, że większość naukowców, którzy otrzymali tę prestiżową nagrodę potwierdziło, że w momencie kluczowych badań spożywało zwiększoną dawkę gorzkiej czekolady.

Statystyki potwierdzają, że najwięcej laureatów nagrody Nobla pochodzi z krajów o najwyższej na świecie konsumpcji czekolady!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chocolate RealFlow test from Helen Maslova on Vimeo.

Tekst: Monika Piorun

Źródło: NeuroRegulation 2015; 2:3 3-28

Zobacz też:

Zobacz także

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Właściciele psów żyją dłużej i są mniej narażeni na atak serca. Najwięcej korzyści przynoszą rasy myśliwskie.

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Powstająca w wyniku ekspozycji na słońce witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store