Spirometria - sposób na wykrycie chorób płuc

Dodano: 14 wrzesień 2015

Akcja „Oddychaj czystym powietrzem” rozpoczyna III Polskie Dni Spirometrii (14-19 września 2015)

Wykonywane za pomocą spirometru badanie spirometryczne mierzy objętość i pojemność płuc oraz przepływy powietrza w oddechu. Dzięki niemu możemy rozpoznać wiele chorób płuc, astmę praz PoCHP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

W ramach obchodzonych właśnie Polskich Dni Spirometrii w wielu miejscach możemy wykonać je za darmo (kliknijcie w nasz link na dole i sprawdźcie, gdzie możecie je wykonać w Waszej okolicy).

Naukowcy przekonują, że spory wpływ na zły stan płuc ma nie tylko uzależnienie od palenia papierosów, ale także... zanieczyszczenie powietrza. Na tle Unii Europejskiej Polska niestety znajduje się pod tym względem w samej czołówce.

Przeciwskazania do wykonania spirometrii:

  • tętniaki aorty albo tętnic mózgowych
  • przebyte niedawno operacje okulistyczne
  • odwarstwienie siatkówki
  • dolegliwości bólowe po operacji jamy brzusznej lub klatki piersiowej, które utrudniają pełny wdech i wydech w trakcie badania

Choroby płuc mają ścisły związek z zanieczyszczeniem powietrza, z powodu którego na świecie umiera rocznie 3,7 mln ludzi. Każdego roku w Polsce ginie przez to nawet do 45 tysięcy osób - przekonuje doktor Piotr Dąbrowiecki, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc).

Dane Europejskiej Agencji Środowiska są niepokojące. Aż 6 polskich miast znalazło się w pierwszej dziesiątce miejsc z największą liczbą dni w roku, w których przekroczono dobowe dopuszczalne stężenie pyłu PM10, które jest wynikiem tzw. niskiej emisji, pochodzącej z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych oraz zanieczyszczeń komunikacyjnych lub przemysłowych.

Najwyższą pozycję we wspomnianym niechlubnym rankingu zajmuje Kraków.

Kraków jest najbardziej zanieczyszczonym polskim miastem (fot.Kamil Porembiński, flickr.com, CC BY-SA 2.0)

W stolicy Małopolski, jak i w pozostałych miejskich aglomeracjach, główną przyczyną złego stanu powietrza pozostają zanieczyszczenia komunikacyjne.

- Największym problemem dla jakości powietrza w naszym kraju jest nadmierne stężenie pyłu zawieszonego oraz dr Piotr Dąbrowiecki z Wojskowego Instytutu Medycznegobenzo(a)pirenu. Wysokie stężenia tych substancji mogą nasilać choroby płuc - POChP, astmę oraz choroby układu krążenia, takie jak: zawały serca, zaburzenia rytmu serca oraz udary mózgu – informuje dr Piotr Dąbrowiecki.

Dane dotyczące szkodliwości mikrocząstek wnikających do płuc wynikają z wielu badań epidemiologicznych oraz eksperymentalnych. Negatywny wpływ PM na układ krążenia może zależeć oprócz rozmiarów pyłów, także od ich składu chemicznego np. zawartości metali, związków organicznych, endotoksyn i innych substancji.

Od zanieczyszczeń do chorób płuc i serca

Zasadniczym działaniem pyłu PM10 jest wywoływanie zmian zapalnych wraz z nasileniem stresu oksydacyjnego w całym organizmie. Na uruchomioną kaskadę reakcji patofizjologicznych składają się zmiany w reologii krwi, które sprzyjają zakrzepicy, zaburzeniom rytmu serca, ostrym zdarzeniom naczyniowym zarówno poprzez niestabilność blaszki, jak i długoterminowy rozwój miażdżycy. Dodatkowo znaczenie ma zaburzenie równowagi układu autonomicznego poprzez interakcje pyłu na neuronowe łuki odruchowe.

Do chorób wywoływanych przez zanieczyszczenia powietrza dołączyły choroby układu krążenia (udary, zawały serca, zaburzenia rytmu serca).

Chorus of Lungs from Maria Lantin on Vimeo.

Brak rozwiązań prawnych, umożliwiających ograniczenie poziomu szkodliwych substancji w powietrzu, będzie miał dramatyczny wpływ na zdrowie i życie Polaków, który już dziś jest niebagatelny.

W trakcie badań wykonanych przez Politechnikę Warszawską i Wojskowy Instytut Medyczny w latach 2008-2012 dr Artur Badyda, dr hab. med. Wojciech Lubiński oraz dr Piotr Dąbrowiecki wykazali że:

u mieszkańców stolicy, którzy zamieszkują tereny nad dużymi arteriami komunikacyjnymi, w badaniach czynnościowych układu oddechowego do 6 razy częściej wykrywano obturację oskrzeli (skurcz, zwężenie oskrzeli) niż w grupie osób mieszkających w czystych ekologicznie rejonach Roztocza.

Objawy astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) występowały 3-4 razy częściej u warszawiaków niż u mieszkańców terenów wiejskich. Dlatego, mieszkańcy dużych miast, kaszląc i odczuwając duszność, tym bardziej nie powinni zwlekać z diagnostyką, co umożliwia badanie spirometryczne.

Spirometria - bezbolesne badanie pojemności płuc

Nieefektywne diagnozowanie chorób płuc w Polsce stanowi realny problem, który dotyczy ponad 50% chorych na astmę i aż 80% chorych na POChP.

Polskie Dni Spirometrii są świetną okazją do wykonania badań spirometrycznych i sprawdzania stanu swoich płuc. Wiele osób w Polsce wciąż nie jest świadoma tego, że pod względem zanieczyszczenia powietrza, zajmujemy wysokie lokaty w międzynarodowych zestawieniach.

Do tej pory w ramach akcji udział wzięło ponad 600 ośrodków medycznych i przebadano 30 000 osób, z czego 6 000 skierowano do dalszej diagnostyki w kierunku potwierdzenia choroby obturacyjnej płuc.

- Płuca człowieka działają jak filtr, ale w odróżnieniu od filtra samochodowego, nie możemy go wymienić. Dlatego tak ważne jest oddychanie czystym powietrzem, jak również zapobieganie i leczenie chorób płuc – podsumowuje doktor Dąbrowiecki.

   

Link do listy placówek, w których można się zgłosić na bezpłatne badanie spirometryczne

 Tekst: Monika Piorun

Zobacz także

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store