Jak pachnie woda? To wie tylko elektroniczny nos!

Dodano: 18 wrzesień 2015

Elektroniczny bioczujnik wyposażony w receptory węchu może zidentyfikować szkodliwe bakterie w wodzie po jej zapachu.

Naukowcy z Korei opracowali zaawansowane technologicznie urządzenie, które może być wykorzystane do wykrywania bakterii w wodzie.

Kiedy bakterie przebywające w wodzie występują w zbyt dużym stężeniu, możemy wykryć ich obecność dzięki zmysłowi zapachu. Nos sam wyczuwa, że jeśli jest zbyt dużo szkodliwych drobnoustrojów, to organizm nie powinien przyjąć takiego płynu.

Elektroniczny nos powie jak pachnie woda

Naukowcy z Uniwersytetu w Seulu zbudowali bioelektryczny nos, który działa podobnie jak ludzki i dzięki wyhodowanym w laboratorium receptorom węchowym wyrywa obecność bakterii w wodzie. Niektóre z nich można porównać do stęchlizny, którą nawet człowiek jest w stanie poczuć.

Mimo że elektroniczny nos potrafi wiele, nadal nie jest jeszcze doskonalszy niż ludzki nos. (mmntz, flickr.com, Public Domain Mark 1.0)Elektroniczny czujnik potrafi to jednak zrobić precyzyjniej i ustalić obecność bakterii nawet wtedy, gdy są zmieszane z innymi substancjami zapachowymi, nawet w małych stężeniach.

Nie łudźmy się jednak, że wynaleziono coś, co jest doskonalsze niż ludzki nos. Nasz organ ciągle jeszcze potrafi reagować na zdecydowanie większą ilość połączeń zapachowych, na które reaguje ponad 400 różnych naturalnych receptorów - przekonują naukowcy. - Mamy nadzieję, że naszemu zespołowi uda się poprawić skuteczność urządzenia - mówi profesor Tai Hyun Park.

 

Bioczujnik do wykrywania chorób

Mimo że ludzki nos nadal jest doskonalszy niż jego elektroniczny bioodpowiednik, to może być z powodzeniem stosowany w medycynie.

Zminiaturyzowany czujnik może być stosowany nie tylko do wykrywania bakterii, ale także przy pomocy biomarkerów przyczyniać się do zdiagnozowania wielu chorób lub ustalać obecność narkotyków w organizmie.

Urządzenie może być równie skuteczne w przemyśle. Można go z powodzeniem stosować do wytwarzania dóbr luksusowych - perfum lub wina, a także do wykrywania wysokogatunkowej herbaty.

woda from kinga2 on Vimeo.

 

 Tekst: Monika Piorun

 

 

Źródło: gizmag

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store