Jak pachnie woda? To wie tylko elektroniczny nos!

Dodano: 18 wrzesień 2015

Elektroniczny bioczujnik wyposażony w receptory węchu może zidentyfikować szkodliwe bakterie w wodzie po jej zapachu.

Naukowcy z Korei opracowali zaawansowane technologicznie urządzenie, które może być wykorzystane do wykrywania bakterii w wodzie.

Kiedy bakterie przebywające w wodzie występują w zbyt dużym stężeniu, możemy wykryć ich obecność dzięki zmysłowi zapachu. Nos sam wyczuwa, że jeśli jest zbyt dużo szkodliwych drobnoustrojów, to organizm nie powinien przyjąć takiego płynu.

Elektroniczny nos powie jak pachnie woda

Naukowcy z Uniwersytetu w Seulu zbudowali bioelektryczny nos, który działa podobnie jak ludzki i dzięki wyhodowanym w laboratorium receptorom węchowym wyrywa obecność bakterii w wodzie. Niektóre z nich można porównać do stęchlizny, którą nawet człowiek jest w stanie poczuć.

Mimo że elektroniczny nos potrafi wiele, nadal nie jest jeszcze doskonalszy niż ludzki nos. (mmntz, flickr.com, Public Domain Mark 1.0)Elektroniczny czujnik potrafi to jednak zrobić precyzyjniej i ustalić obecność bakterii nawet wtedy, gdy są zmieszane z innymi substancjami zapachowymi, nawet w małych stężeniach.

Nie łudźmy się jednak, że wynaleziono coś, co jest doskonalsze niż ludzki nos. Nasz organ ciągle jeszcze potrafi reagować na zdecydowanie większą ilość połączeń zapachowych, na które reaguje ponad 400 różnych naturalnych receptorów - przekonują naukowcy. - Mamy nadzieję, że naszemu zespołowi uda się poprawić skuteczność urządzenia - mówi profesor Tai Hyun Park.

 

Bioczujnik do wykrywania chorób

Mimo że ludzki nos nadal jest doskonalszy niż jego elektroniczny bioodpowiednik, to może być z powodzeniem stosowany w medycynie.

Zminiaturyzowany czujnik może być stosowany nie tylko do wykrywania bakterii, ale także przy pomocy biomarkerów przyczyniać się do zdiagnozowania wielu chorób lub ustalać obecność narkotyków w organizmie.

Urządzenie może być równie skuteczne w przemyśle. Można go z powodzeniem stosować do wytwarzania dóbr luksusowych - perfum lub wina, a także do wykrywania wysokogatunkowej herbaty.

woda from kinga2 on Vimeo.

 

 Tekst: Monika Piorun

 

 

Źródło: gizmag

Zobacz także

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store