Nakarm oczy jesienią, czyli jak zadbać o wzrok, kiedy szybciej zapada zmrok?

Dodano: 10 listopad 2015

Każda z pór roku ma inny wpływ na ogólny stan zdrowia oraz kondycję naszych oczu. Coraz krótsze jesienne dni, niskie temperatury, praca przy sztucznym oświetleniu i dieta uboższa o sezonowe warzywa i owoce, nie pozostaje bez konsekwencji dla jakości widzenia. Jak dbać o wzrok jesienią i zminimalizować wpływ niekorzystnych czynników, podpowiadają specjaliści z centrum okulistycznego Nowy Wzrok.

Jesienne zimne powietrze i wietrzna pogoda nie sprzyjają dobrej kondycji naszych oczu. (fot. red leaf, flickr.com, CC BY 2.0)Nie tak dawno przestawiliśmy zegarki na czas zimowy. Zmierzch zapada coraz wcześniej, a dni stają się chłodniejsze. Niestety, zimne powietrze i wietrzna pogoda nie sprzyjają dobrej kondycji naszych oczu, podobnie jak ogrzane i suche wnętrza naszych domów.

Jesienią częściej jesteśmy narażeni na suche powietrze z ogrzewania samochodowego. Więcej czasu spędzamy przy sztucznym oświetleniu, często wpatrując się przy tym w ekran komputera czy tabletu.

W efekcie nasze oczy są podrażnione i zaczerwienione, a nieprzyjemne objawy nasilają się w szczególności u osób noszących soczewki kontaktowe. Jak sobie radzić z problemami ze wzrokiem jesienią?

Czy wiesz, jak sobie radzić z problemami ze wzrokiem jesienią? (fot. wackystuff, flickr.com, CC BY-SA 2.0)

Prawidłowa higiena wzroku wymaga, by jesienią częściej wietrzyć pomieszczenia, w których przebywamy. (fot. nachans, flickr.com, CC BY 2.0)Przede wszystkim pamiętać o odpowiednim oświetleniu, a także robieniu przerw w pracy przy komputerze lub w trakcie czytania. O właściwą wilgotność powietrza w domu możemy zadbać przy pomocy specjalnych nawilżaczy.

Nie zapominajmy również o regularnym wietrzeniu pomieszczeń. Z kolei podrażnione i piekące oczy możemy wspomagać kroplami.

Osoby noszące soczewki powinny skonsultować się w tym celu z lekarzem, który zaleci odpowiednie preparaty, zawierające świetlik lub hialuronian sodu występujący również w ludzkich łzach.

Eye Macro from Arild Kumar on Vimeo.

Nakarm oczy przed zimą

Jesienią nasza dieta staje się uboższa ze względu na ograniczoną dostępność świeżych warzyw i owoców. Ich niedobór w tych miesiącach nie powinien być jednak powodem dla zaprzestania dostarczania organizmowi i naszym oczom odpowiednich substancji odżywczych w niezbędnych ilościach. Jedzmy więc produkty bogate w witaminy A, C i E – marchew, szpinak, pomidory, brokuły, wątróbkę, szparagi, paprykę czerwoną, porzeczki, migdały, pestki dyni.

Dieta przychylna zdrowym oczom powinna zawierać również kwasy omega-3, obecne przede wszystkim w tłustych rybach, takich jak łosoś i tuńczyk oraz w owocach morza. Kwasy te są składnikiem układu nerwowego oka, uważa się również, że chronią oczy przed procesem starzenia.

Kolejnymi składnikami diety ważnymi dla dobrego widzenia są luteina i zeaksantyna, które należą do grupy karotenoidów i wchodzą w skład plamki żółtej oraz soczewki. Dostarczamy je organizmowi w takich produktach, jak szpinak, seler, brokuły, cukinia czy pomidory.

Oko po zmroku

Okres jesienno-zimowy nie rozpieszcza naszego wzroku również pod innym względem. Mowa tu o zjawisku krótkowzroczności zmierzchowej, które sprawia, że po zmroku widzimy nieco gorzej. Dzieje się tak dlatego, że przy gorszym oświetleniu źrenica oka rozszerza się, aby zmaksymalizować dostęp światła. W związku z tym zwiększa się średnica strumienia świetlnego wpadającego do oka, a w konsekwencji obraz powstający na siatkówce jest mniej wyraźny.

Zjawisko to jest szczególnie dokuczliwe w porze jesienno-zimowej, kiedy wcześnie robi się ciemno. Efekt nasila się u osób cierpiących na krótkowzroczność, dlatego niekiedy konieczna jest wizyta u specjalisty i dobór drugiej pary okularów o nieco większej mocy, które pomagają w lepszym widzeniu po zmroku.

Eckleburg Eye Test from Rosanna Wan on Vimeo.

Laserowa korekta wzroku

Osobom z wadami wzroku, szczególnie w sezonie jesienno – zimowym często dokuczają zaparowane lub pokryte kroplami deszczu szkła okularów, które dodatkowo utrudniają prawidłowe widzenie kierowcom. Istnieją jednak nowoczesne metody umożliwiające pozbycie się problemu związanego z noszeniem okularów lub dziennych soczewek kontaktowych.

Jednym ze sposobów umożliwiających całkowitą i stałą korekcję wzroku jest zabieg wykonany przy pomocy lasera.

Metoda laserowej korekcji wzroku jest znana i od kilkunastu lat z powodzeniem wykonywana w Polsce.

- Wystarczy kilkanaście minut, w trakcie których specjalista modeluje rogówkę przy pomocy lasera, co powoduje zmianę jej mocy optycznej i przywraca prawidłowe widzenie niemal od razu po wykonaniu zabiegu - tłumaczy Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

99frames 2K15 - The Eye from Dino Muhic on Vimeo.

Ortokorekcja

Ortokorekcja wzroku polega na zakładaniu na noc specjalnych soczewek ortoK, dzięki którym pacjent przez cały dzień widzi prawidłowo.Inną metodą poprawy widzenia, wciąż mało znaną w Polsce jest ortokorekcja.

W przeciwieństwie do zabiegu laserowej korekcji wzroku, ortokorekcja jest niechirurgicznym i odwracalnym rozwiązaniem.

- Rogówka utrzymuje kształt nadany jej przez ortosoczewkę przez kilkanaście godzin, dlatego na czas stosowania tej metody okulary można odłożyć do szuflady - wyjaśnia optometrystka Magdalena Bińczak.

Bez względu z jakiej metody korekcji wad wzroku chcemy skorzystać, na początek niezbędna jest wizyta u okulisty i przejście badań kwalifikacyjnych.

Jesienne, chłodne dni nie sprzyjają nie tylko naszemu samopoczuciu, ale również zdrowiu naszych oczu. Dlatego powinniśmy szczególnie zadbać o odpowiednią dla oczu dietę i nie lekceważyć alarmujących sygnałów, gdy pogarsza nam się wzrok.

 

The Universe in the Eye - Credits Test from Ana Barsukova on Vimeo.

Opracowanie na podstawie materiałów prasowych: Monika Piorun

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store