Tradycyjna chińska medycyna pomaga po chemioterapii

Dodano: 17 luty 2016

Metody polecane przez medycynę Wschodu mogą być niezwykle pomocne podczas rekonwalescencji pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że osobom cierpiącym na nowotwory mogą pomóc chińskie zioła, tai chi, trening qi dong oraz akupunktura.

Metody te mogą w znacznym stopniu wpłynąć na złagodzenie bólu, spadku nastroju, bezsenności, depresji, poczucia lęku, strachu przed chorobą, czy problemów żołądkowych.Akupunktura oraz chiński masaż mogą ograniczyć problemy żołądkowo-jelitowe oraz sprawić, że osłabieni chorobą pacjenci poczują się mniej zmęczeni ciężkimi zabiegami i chemioterapią.

Akupunktura oraz chiński masaż mogą ograniczyć problemy żołądkowo-jelitowe oraz sprawić, że osłabieni chorobą pacjenci poczują się mniej zmęczeni ciężkimi zabiegami i chemioterapią.

Badacze z Uniwersytetu medycznego Dailan w Chinach są przekonani, że istnieją dowody na to, że tradycyjna chińska medycyna może łagodzić bóle nowotworowe oraz znacznie poprawiać jakość życia pacjentów onkologicznych. Trudno to jednak udowodnić.

Naukowcy przeprowadzili 67 badań na 6806 pacjentach i choć większość z nich miało pozytywne rezultaty, to w żadnym z nich nie udało się wyjaśnić mechanizmów fizjologicznych, które wpływają na to, że techniki te są takie efektywne.

GE Traditional Chinese Medicine ENG from Lights & Shadows on Vimeo.

Źródło: Oncotarget, 2015; 6:39725-39

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store