Soja - tylko podczas menopauzy!

Dodano: 19 luty 2016

Unijni urzędnicy uznali, że suplementy diety zawierające soję mogą mieć pozytywny wpływ na kobiety przechodzące menopauzę i nie ma dowodów na to, że zwiększają ryzyko raka piersi.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności uznał, że suplementy diety zawierające soję są bezpieczne jedynie dla kobiet w okresie menopauzy. Oficjalnie przyznano także, że nie istnieją wystarczające dowody na to, że izoflawony sojowe mają związek z rakiem piersi.

Obawy związane z preparatami zawierającymi soję pojawiły się około 6 lat temu, kiedy naukowcy odkryli, że izoflawony sojowe występujące naturalnie w nasionach soi, korzeniu kudzu oraz czerwonej kończynie mogą przyspieszać rozwój raka piersi wśród kobiet przechodzących menopauzę.Unijni fachowcy są przekonani, że dawki soi zawarte w suplementach diety nie są wystarczające, by mogły szkodzić kobietom.

Suplementy na bazie soi były często polecane do łagodzenia pojawiających się wtedy uderzeń gorąca i zaburzeń hormonalnych.

Unijni fachowcy są przekonani, że dawki soi zawarte w suplementach diety nie są wystarczające, by mogły szkodzić kobietom.

Badania prowadzone były jednak jedynie wśród pań stosujących preparaty z soją nie dłużej niż 5 lat i nie można mieć pewności, że ryzyko raka piersi nie wzrasta wśród kobiet, które przyjmują je regularnie przez dłuższy czasu.

Ze względu na brak stosownych danych, specjaliści nie są w stanie określić, czy kobiety obciążone genetycznie rakiem piersi mogą bezpiecznie przyjmować preparaty zawierające soję.

SOY STORY 1 from TO-FU on Vimeo.

Źródło: EFSA website:www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/4246

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store