Zatrucie ołowiem przyczyną zaburzeń snu wśród dzieci

Dodano: 14 kwiecień 2016

Jeśli chcesz, żeby Twoje dziecko nie miało problemów ze snem, dbaj o to, by nie musiało wdychać spalin i jak najmniej przebywało w zanieczyszczonym środowisku, w którym unoszą się szkodliwe związki ołowiu.

Zatrucie ołowiem może być jednym z powodów problemów z zasypianiem wśród najmłodszych dzieci, a także bezsenności oraz ospałości w ciągu dnia. Jego źródłem mogą być spaliny samochodowe, a także zanieczyszczenia przemysłowe oraz unoszące się w powietrzu pyły produkcyjne.Zatrucie ołowiem może być jednym z powodów problemów z zasypianiem wśród najmłodszych dzieci, a także bezsenności oraz ospałości w ciągu dnia.

Badacze z Uniwersytetu Pensylwania odkryli, że trzy razy więcej problemów ze snem mają dzieci, które posiadają najwyższy poziom związków ołowiu we krwi.

Specjalistom udało się dojść do takiego wniosku po przeanalizowaniu zwyczajów związanych z procesem zasypiania ponad 1400 chińskich dzieci, zamieszkujących tereny o najwyższym wskaźniku zanieczyszczeń w powietrzu.

Maluchy, u których zdiagnozowano najpoważniejsze problemy z zasypianiem i zalecono im stosowanie tabletek usypiających, miały zdecydowanie wyższy poziom związku ołowiu we krwi między 3 a 5 rokiem życia w porównaniu do innych pacjentów. Podobne wyniki osiągały 6 lat później, w wieku od 9 do 11 lat.

Chociaż naukowcy już od dawna wiedzą, że związki ołowiu w organizmie mogą powodować problemy neurologiczne, to jednak odkrycie Amerykanów pozwoliło na dojście do zupełnie nowych wniosków wskazujących na to, że im wyższy wskaźnik zawartości ołowiu w krwi dzieci, tym bardziej są one narażone na zaburzenia snu.

Steam Train Fume Test from Daniel Broadway on Vimeo.

Źródło: University of Pennsylvania School of Nursing, 12 November 2015; www.nursing.upenn.edu/research/Pages/Science-In-Action.aspx?itemID=147

Zobacz także

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Witamina C skraca pobyt w szpitalu

Lista cudownych zastosowań wysokich dawek kwasu askorbinowego wydłuża się. Właśnie okazało się, że wspomaga on powrót do zdrowia pacjentów szpitalnych - również na oddziałach intensywnej terapii.

Pestka awokado - samo zdrowie!

Pestka awokado - samo zdrowie!

Nikt nie poddaje w wątpliwość mocy drzemiącej w awokado. Pora sprawdzić, co kryje się w jego pestce.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store