Stosowanie talku może powodować raka

Dodano: 11 czerwiec 2016

Od 30 lat wiadomo, że talk ma działanie kancerogenne. Nowe odkrycia wykazały jednak, że u kobiet, które używają go do pielęgnacji okolic intymnych, o 33% wzrasta ryzyko zachorowania na raka jajnika.

Dr Daniel Cramer z Brigham and Women's Hospital w Bostonie, który nadzorował te badania, uważa, że produkty zawierające talk powinny być odpowiednio oznaczone.

- Talk bardzo dobrze wysusza, ale jego częste stosowanie może doprowadzić do przemieszczenia go do pochwy, a nawet dalej. Gdyby kobiety o tym wiedziały, na pewno by go nie stosowały - powiedział Agencji Reutera.

Zespół doktora Cramera przeprowadził doświadczenie na grupie 2041 kobiet z nowotworem złośliwym jajnika i porównał wyniki z wynikami grupy 2100 zdrowych kobiet. Okazało się, że im dłużej puder jest stosowany, tym bardziej wzrasta ryzyko zachorowania. U kobiet, które stosowały talk przez co najmniej 24 lata prawdopodobieństwo to zwiększało się aż czterokrotnie. Ponadto, kobiety, które stosowały puder szybciej się starzały, przybierały na wadze, a nawet rozwijała się u nich astma. Częściej też sięgały po środki przeciwbólowe. Żadnego z tych faktów nie połączono jednak z podniesionym ryzykiem zachorowania na raka.

Po raz pierwszy dr Cramer zwrócił uwagę na ten problem w 1982 roku. Jego badania zostały wykorzystane przy procesie w sprawie Jacqueline Salter Fox z Alabamy, która zmarła w 2015 roku w wieku 62 lat na raka jajnika. Kobieta stosowała zasypkę dla niemowląt przez co najmniej 35 lat. Sąd w St Louis nakazał producentowi talku wypłacenie 72 milionów dolarów odszkodowania jej rodzinie.

Bibliografia

  1. Epidemiology, 2016; 27:334-46

Zobacz też:

Zobacz także

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Jak wygląda sytuacja osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce?, Czy pacjenci są zadowoleni z czasu oczekiwania na diagnozę oraz dostępu do specjalistycznych usług medycznych? Prezentujemy wyniki badania ankietowego.

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.